Bogatstvo suosnivača i izvršnog direktora Nvidije Jensena Huanga opako se približilo vrednosti bogatstva čuvenog investitora Warrena Buffetta, nakon što je snažan rast akcija proizvođača AI (engl. artificial intelligence - veštačka inteligencija) čipova doveo kompaniju do toga da postane najvrednija firma u istoriji.
Prema Bloombergovom indeksu milijardera, Huang je u petak bio deseti najbogatiji čovek na svetu, sa procenjenom neto vrednosti od 143 milijarde dolara, tik iza Buffettovih 144 milijarde. Tajvanski biznismen samo u tekućoj godini uvećao je svoju imovinu za 28,7 milijardi dolara, dok je Buffettova vrednost u istom periodu skočila "tek" za 1,81 milijardu.
Rastuće opklade investitora na tehnološke inovacije, prvenstveno na AI, dale su zamah deonicama Nvidije, koje su od početka godine do danas ojačale za oko 19 odsto. Prema podacima Bloomberg Terminala, akcije su u poslednje dve godine ostvarile rast od preko 270 odsto.
Opširnije

Koliko je Nvidia zaista velika
Napravili smo neka poređenja kako bismo vam pomogli da shvatite koliko je Nvidia zaista velika.
pre 5 sati

Nvidia oborila rekord - tržišna vrednost premašila četiri biliona dolara
Nvidia Corp. postala je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu vrednost od četiri biliona dolara, čime je učvrstila svoj status globalnog finansijskog giganta.
10.07.2025

Direktor Nvidije planira prodaju akcija od 550 miliona dolara
Stevens ima neto vrednost od 9,8 milijardi dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu, koja se uglavnom sastoji od njegovih Nvidia akcija, investicionog portfolija i vlasničkog udela u Golden State Warriorsima.
05.06.2025

Huang: Kineski konkurenti u oblasti AI-ja su moćni
Jensen Huang je upozorio da se jaz između američkih proizvoda i kineskih alternativa smanjuje.
29.05.2025
Kako je Bloomberg Adria već prenela, Nvidia je nedavno postala prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu vrednost od četiri biliona dolara, čime je učvrstila svoj status svetskog finansijskog giganta. Samo nekoliko kompanija je iole blizu toj vrednosti: Microsoft ima tržišnu kapitalizaciju od oko 3,7 biliona, a Apple 3,1 bilion dolara.
Uspon posle klimavog početka 2025.
Ovo predstavlja impresivan oporavak nakon teškog početka godine, kada su strahovi od smanjene potrošnje - usled euforije oko kineskog startapa DeepSeek i trgovinskih tenzija koje potpiruje američki predsednik Donald Trump - narušili raspoloženje na tržištu tehnoloških akcija.
Bloomberg
Podsetimo, DeepSeek je vrlo brzo postao hit na sceni AI modela, pretivši da potopi američko tehnološko tržište sa aplikacijom koja je postala najpopularnija u Appleovim i Androidovim prodavnicama. Uz to, administracija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) ne prestaje da vedri i oblači svetskim trgovinskim odnosima, sa recipročnim carinama i povećanim naknadama za uvoz bakra, za koje je najavljeno da će početi da se primenjuju od 1. avgusta.
Međutim, apetit za rizičnijim ulaganjima je porastao pošto je maj doneo izvesne znake napretka u trgovinskim pregovorima, a izveštaji o poslovanju Nvidije dodatno ojačali njenu vodeću poziciju u AI trci. Najnoviji podsticaj rastu Nvidijinih akcija dolazi iz odluka najvećih klijenata firme da povećaju ulaganja u AI, što pokazuje da potražnja za njenim sistemima ostaje jaka. Među tim kompanijama su i Microsoft, Meta, Amazon i Alphabet, koji bi, prema procenama analitičara, u narednim fiskalnim godinama mogli da ulože oko 350 milijardi dolara u kapitalne izdatke. Te firme zajedno donose više od 40 odsto prihoda Nvidiji.
"Postoji očigledno ogromna potražnja za čipovima Nvidije", rekao je Brian Mulberry, portfolio menadžer u Zacks Investment Managementu, dodajući da su ti proizvodi neophodni za sledeću fazu razvoja AI-ja, što je tržište ponovo prepoznalo od aprila.
Dobre šanse da prestigne Buffetta
Huang inače poseduje 3,52 odsto deonica Nvidije, što ga čini petim najvećim akcionarom preduzeća. Podaci Bloomberg Terminala pokazuju da su, po veličini vlasničkog udela, ispred njega: Vanguard Group (8,99 odsto), BlackRock (7,79 odsto), FMR (4,11 odsto) i State Street (3,97 odsto).

Dok posmatrači tržišta nastavljaju da veruju u dalji rast Nvidijinih deonica (uz projekcije da bi tržišna vrednost kompanije mogla da dostigne i do šest biliona dolara u narednim godinama), jačaju šanse da će prvi čovek kompanije uskoro prestići slavnog Buffetta po količini bogatstva.
"Prorok iz Omahe", kako neretko zovu jednog od najuspešnijih američkih investitora, nedavno je saopštio povlačenje sa čela Berkshire Hathawaya, kad su mnogobrojne ličnosti iz sveta tehnologije i bankarstva krenule da se utrkuju da mu odaju priznanje. Tim Cook iz Applea nazvao ga je "inspirativnim", Brian Moynihan iz Bank of America govorio je o njegovim lekcijama o životu i biznisu, šef JPMorgana Jamie Dimon poručio je da je Buffett "utelovljenje svega što je dobro u američkom kapitalizmu"...
Buffett je doneo rast od preko 5.500.000 odsto vrednosti akcija Berkshirea, pretvorivši posrnulu tekstilnu firmu u najvredniju kompaniju na svetu koja nije ni tehnološki gigant, ni državna naftna kompanija. Uz to je postao i jedan od retkih investitora koji je prešao granice finansijskog sveta i ušao u širu javnu svest, zahvaljujući svojoj narodnoj mudrosti i duhovitim izjavama.
Warren Buffet; Foto: Bloomberg
Zanimljivo je i da je, u jednom od svojih poslednjih pisama akcionarima, Buffett otkrio da Berkshire povećava ulaganja u Japanu. Tada je eksplicitno istakao akcije pet japanskih velikana - Ituchu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo - globalnih trgovaca koji se bave različitim delatnostima. U Japanu ih zovu "sogo shosha", a na Balkanu bi ih verovatno označili kao svaštare.
Već tada je za Bloomberg Adriju portfolio menadžer u Generali Investmentsu Aleš Lokar komentarisao: "Ono što radi Buffett je prilično jednostavno. Ako se osvrnemo unazad, činjenica je da su japanske akcije dostigle rekordnu vrednost krajem osamdesetih, odnosno početkom devedesetih, i od tada je usledila depresija. Tek poslednje godine pokazuju znake oporavka."
Spomenutih pet akcija je do aprila prilično stagniralo, a nakon aprilskog pada (usled već pomenutih Trumpovih carina) usledio je oporavak. Prošle godine je među njima najuspešnija bila akcija kompanije Marubeni, čija je cena porasla za oko petinu.
Stručnjaci za japansko berzansko tržište ističu da se prilike poslednjih godina popravljaju, posebno u oblasti korporativnog upravljanja. Prema Lokarovim rečima, Japanci su postali prijateljski nastrojeni prema ulagačima, otvoreniji, više sadržaja objavljuju na engleskom i intenzivirali su komunikaciju sa inostranim tržištem.
Ekonomisti i ulagači već decenijama pomno prate poslovne poteze Buffetta, koji je postao sinonim za investicione principe koji i dalje dominiraju finansijskom industrijom: biti pohlepan kad su drugi u strahu, imati strpljenja da se ulaganja umnožavaju kroz vreme i koristiti osiguranje kao izvor stabilnog kapitala.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...