Prošle godine su nas kineske platforme za internet kupovinu, Temu i Shein, uvodile u eru TikTok potrošačke kulture, a nekoliko meseci kasnije - našle su se u zamci trgovinskog rata koji je pokrenuo Donald Trump. Ipak, neke ribe se bolje snalaze u ovom nemirnom moru, a jedna od njih je Temu. Iako internet bruji o tome da je Temu, baš kao i Shein, podigao cene svojih proizvoda - ovaj prodavac to negira.
Umesto podizanja cena, najveća onlajn prodavnica jeftinih proizvoda odlučila se za takozvani model "lokalne isporuke" (engl. local fulfillment model) i tako još jednom pokazala svoju dominaciju među rivalima, ali i svojevrsnu mudrost.
Temu obustavio isporuku robe iz Kine u SAD - okreće se novom modelu.
Opširnije

Trump najavio moguće trgovinske sporazume već ove nedelje
Trump kaže da pregovori ulaze u završnu fazu i da će on lično odlučiti kada će se dogovor postići.
05.05.2025

Fabrike širom sveta u problemu zbog Trumpovih carina
Novi podaci pokazuju da svetska proizvodnja slabi — od Azije do Evrope i Latinske Amerike. Fabrike se bore sa carinama, poremećenim lancima snabdevanja i neizvesnošću izazvanom politikom SAD.
04.05.2025

Kako bi zaštitila ekonomiju, Kina tiho ukida carine na neke američke proizvode
Lista američkih bescarinskih proizvoda sadrži 131 artikal, uključujući farmaceutske i industrijske hemikalije.
02.05.2025

Da li Trump popušta, SAD traže kontakt s Kinom da pregovaraju o carinama
Američka vlada je, navodno, putem različitih kanala stupila u kontakt s Kinom kako bi započeli razgovore o carinama.
01.05.2025

Platforme poput Sheina i Temua suočavaju se sa carinom od 120 odsto na mnoge svoje proizvode zbog odluke američke vlade da ukine "de minimis" izuzeće za male pakete iz kontinentalne Kine i Hongkonga. Drugim rečima - paketi iz ovih delova sveta će, prema novim pravilima, biti oporezovani po stopi od 120 odsto svoje vrednosti ili će biti naplaćen fiksni iznos.
Izvoznici su poslednjih godina koristili ovo izuzeće - staro skoro 100 godina i zadržano za vreme prvog Trumpovog mandata, a onda i Joea Bidena - da robu u vrednosti ispod 800 dolara plasiraju u SAD bez carina. Tako je, između ostalog, Temu doskora mogao da ponudi niže cene od američkog Amazona i drugih platformi, šaljući proizvode direktno u SAD bez plaćanja carina. Umesto da otvara magacine u blizini mesta u kojima žive kupci, Temu je narudžbine pakovao u Kini, u blizini svojih proizvodnih pogona, a onda ih teretnim avionima slao gde treba.
Međutim, Vašington je ne samo ukinuo "de minimis" izuzeće već je i povećao naknadu po poštanskoj pošiljci za robu koja je krenula da pristiže posle 2. maja na 100 dolara, a biće povećana na 200 dolara nakon 1. juna. To je Temuu vezalo ruke i morao je da promeni dosadašnju strategiju. Shein (još uvek) nije krenuo tim putem.
Dve trenutno najpopularnije kineske onlajn prodavnice pribegavaju različitim strategijama u trgovinskom okršaju Kine i SAD.

Shein je krajem aprila podigao cene proizvoda zbog carina (neke za čak 377 odsto), čime je zabavno iskustvo kupovine pretvorio u ružan san brojnih potrošača. Prosečna cena za 100 najboljih proizvoda u kategoriji lepote i zdravlja porasla je za 51 odsto krajem aprila, a cene za nekoliko artikala su više nego udvostručene. Istovremeno, maloprodajni fenomen kompanije PDD Holdings Inc. odustao je od modela zasnovanog na jeftinom uvozu iz Kine, koji ga je i lansirao ka uspehu u SAD. U doglednoj budućnosti, Temu planira da američkim potrošačima prodaje robu isključivo preko lokalnih trgovaca.
Carine pogurale prodaju
Temu i Shein su imali veću prodaju u martu i sredinom aprila, jer su američki potrošači mahnito počeli da poručuju proizvode poput četkica za šminkanje i kućnih aparata, u strahu od povećanja cena.
Shein je zabeležio jedan od najboljih rasta prodaje u SAD u poslednjih 12 meseci, jer je prihod porastao za 29 odsto u martu u poređenju sa istim periodom prošle godine, a zatim je ubrzao još više na 38 odsto u prvih 11 dana aprila, izvestio je Bloomberg sredinom prošlog meseca. Kao što je prikazano na grafikonu iznad - rast cena usledio je od 15. aprila.
U međuvremenu, Temu je zabeležio rast prodaje od 46 odsto i 60 odsto u istim navedenim periodima, prema podacima Bloomberg Second Measurea, koji analizira podatke sa kreditnih i debitnih kartica. Ubrzani rast za ove dve platforme usledio je nakon usporavanja u februaru, kada su obe kompanije zabeležile najslabiji rast u poslednjih godinu dana.
Hronološki gledano, Temu je najmlađa kineska onlajn platforma za kupovinu, osnovana tek 2022. (PDD Holdings Inc. postoji od 2015), Shein je pokrenut 2008, a Alibaba Group Holding Ltd. 1999. Ipak, deluje da Temu ponovo ide korak ispred drugih.
Umesto da povisi cene proizvoda, odnosno prelije povećane carinske izdatke na krajnje kupce i tako ih odvrati od kupovine, ovaj - sada već globalni gigant - ušao je u proces aktivnog angažovanja američkih trgovaca. To znači da će prodavati samo robu koja se nalazi na teritoriji SAD, kako bi izbegao carine. Planira da zadrži iste cene za američke kupce, stoji u zvaničnom saopštenju.
Skrinšot korpe za kupovinu na Temuu pokazuje da se ne naplaćuju uvozne takse za artikle koji se šalju iz lokalnih skladišta / Izvor: temu.com
Blagovremena 'priprema' i Trumpova objašnjenja
Geopolitičke i trgovinske tenzije između dve najveće svetske ekonomije traju predugo, da bi ih velike kompanije uzimale zdravo za gotovo. Ako pođemo od stanovišta da je Biden u odnosima sa Kinom i drugima ipak bio veći diplomata u odnosu na Trumpa, onda ne čudi što su nacije i multinacionalke - vođene panikom - zauzele niski start čim je Trump proglasio pobedu na predsedničkim izborima u novembru 2024. godine.
Konkretno, Temu je još u februaru zatražio od kineskih fabrika da šalju svoju robu u velikim količinama u američka skladišta, u okviru modela koji naziva "half-custody" (kompanija ne upravlja celim lancem snabdevanja, već samo delimično). U ovom slučaju, to bi značilo da Temu upravlja samo onlajn platformom i prodajom, dok fizičko skladištenje, distribucija i vlasništvo nad robom ostaju u nadležnosti proizvođača ili trećih strana (logistički partneri).
Međutim, i ovaj model ima svoju slabu tačku. Kako se zalihe u SAD postepeno troše, cene bi mogle da porastu kada fabrike budu obnavljale zalihe - ukoliko carine na kineski uvoz ostanu na visokom nivou od 145 odsto. Iako veliki američki trgovci još uvek nisu povećali cene proizvoda na svojim policama, nema sumnje da se i oni nalaze u nezavidnoj situaciji - kineski dobavljači odbijaju da preuzmu teret carina na sebe, dok raste neizvesnost u vezi sa tim koliko dugo će dodatne dažbine ostati na snazi.
Pošiljka Temua / Depositphotos
Kompanije poput Walmarta i Targeta mogle bi se suočiti i sa političkim pritiscima da same apsorbuju deo - ili čak celokupno - povećanje troškova, kako bi ublažile direktni udar na potrošače. Primer kompanije Amazon, koja je krajem aprila saopštila da neće prikazivati trošak američkih carina na proizvode, nakon što je Bela kuća osudila taj potez, a Trump se lično požalio Jeffu Bezosu, govori u prilog nezavidnoj poziciji američkih maloprodajnih lanaca. Ukoliko ne prenesu povećane troškove na potrošače, smanjiće im se profitna marža, što bi moglo negativno uticati na cenu akcija.
Iz ovoga se može protumačiti i da Trumpova ideja o potencijalnom okončanju globalizacije ipak nije tako jednostavna.
U celom ovom vrtlogu, Trump je nedavno vešto aludirao i na ekonomičnost. Pomalo braneći svoje principe i politike ili jednostavno iznoseći činjenice, dobijene na osnovu proste matematičke računice, američki predsednik je priznao da se "američki potrošači suočavaju sa novim okolnostima zbog njegovih carina, te bi deca mogla imati dve lutke umesto 30".
Donald Trump / Bloomberg
Kinezi i pod lupom Evrope
Slučajnost ili ne, taman što su krajem aprila američke carine pomutile planove kineskim platformama, maj im je doneo dodatne probleme - ovaj put sa Starog kontinenta. Eric Lombard, francuski ministar finansija, upozorio je na sve veći problem s e-trgovinom.
Popularnost Temua i Sheina među potrošačima koji traže jeftinije proizvode dovela je do ogromnog broja paketa koji svake godine stižu u Evropu - samo u Francuskoj oko 1,5 milijardi.
Zbog male vrednosti i velikog broja, paketi koji pristižu u EU prolaze ispod radara carina, što otežava kontrolu i olakšava protok falsifikata i nebezbedne robe. S obzirom na to da su SAD uvele trgovinske barijere prema kineskoj robi, Lombard kaže da bi Evropa mogla da uskoči u to kolo.
Ipak, iako EU razmatra ukidanje carinskog oslobađanja za pakete vrednosti ispod 150 evra i već je otvorila istragu protiv Temua zbog mogućeg kršenja pravila tržišta, konkretne mere se još uvek ne naziru. Lombard poziva na brže i odlučnije poteze, poput uvođenja dodatnih taksi - svojevrsnog "Temu poreza", ali u EU još niko otvoreno ne govori o mogućnosti zatvaranja tržišta za platforme koje narušavaju pravila jedinstvenog tržišta.