Gigant brze mode, Shein Group Ltd., podigao je cene svojih proizvoda na američkom tržištu - od haljina do kuhinjskog posuđa - uoči predstojećih carina usmerenih na male pakete. To je rani znak potencijalne posledice trgovinskog rata po američke potrošače.
Većina poskupljenja u SAD došla je u petak, sa maržama znatno višim u nekim kategorijama u odnosu na neke druge, prema podacima koje je prikupio Bloomberg News. Prosečna cena za 100 najboljih proizvoda u kategoriji lepote i zdravlja porasla je za 51 odsto od četvrtka, a cene za nekoliko artikala su više nego udvostručene.
Za kućne i kuhinjske proizvode i igračke, prosečan skok je bio iznad 30 odsto, predvođen ogromnim povećanjem cene - za čak 377 odsto - seta od 10 kuhinjskih peškira. Za žensku odeću povećanje je iznosilo osam odsto.
Opširnije

Kako je najveća onlajn prodavnica jeftine robe uvučena u Trumpov trgovinski rat
Za samo dve godine Temu je postao najveća onlajn prodavnica jeftinih proizvoda.
16.04.2025

EU povećava pritisak na Temu, da li će to uticati na cene
Nakon što je u novembru pokrenut postupak protiv platforme Temu, Evropska komisija razmatra uvođenje naknada na pošiljke.
09.12.2024

Trijumf Trumpa u Americi, investitori oduševljeni
Vrednost bogatstva 10 najimućnijih ljudi sveta zabeležila je rekordni dnevni rast nakon što je Trump osvojio mandat
08.11.2024

Šta se krije iza zavodljivih cena na platformi Temu?
Niske cene dovode u pitanje kvalitet proizvoda, uticaj na okolinu i uslove rada, a kupovina na platformi često se upoređuje s efektom koji ima i klađenje.
03.11.2024

Platforme za kupovinu, iz domena e-trgovine, kao što su Shein i Temu, suočavaju se sa carinom od 120 odsto na mnoge svoje proizvode zbog odluke američke vlade da ukine "de minimis" izuzeće za male pakete iz kontinentalne Kine i Hongkonga. Izvoznici su poslednjih godina iskoristili izuzeće, koje je omogućilo da roba u vrednosti ispod 800 dolara uđe u SAD bez carina. Vašington će, takođe, povećati naknadu po poštanskoj pošiljci za robu koja ulazi posle 2. maja na 100 dolara, pa čak i više nakon 1. juna.
Trump je 21. aprila, u objavi na društvenim medijima, rekao da "praktično nema inflacije" zbog pada cena energije i namirnica. Ali Sheinovo povećanje cena odražava najnovije napore kineskih onlajn trgovaca da bar deo dodatnih troškova uvoza prebace na američke potrošače.
Još u februaru, kako bi potražio pokriće od Trumpove carinske politike, Shein je ponudio podsticaj nekim od svojih kineskih dobavljača da uspostave proizvodne kapacitete u Vijetnamu. Temu je želeo da kineske fabrike isporučuju sopstvenu robu direktno u američka skladišta, usvajajući ono što je nazvao "half-custody" okvir.
Temu i Shein su zabeležili oporavak prodaje u martu i početkom aprila kada su američki kupci gomilali sve - od četkica za šminkanje do kućnih aparata - pre nego što je došlo do povećanja cena zbog carina, pokazuju podaci Bloomberga. Obe kompanije su ranije ovog meseca najavile da će podići cene u SAD.
Generalno, cene su porasle za oko 10 odsto za Shein u SAD od 24. do 26. aprila na osnovu uzorka korpe za kupovinu koju je Bloomberg News napunio sa 50 artikala iz niza kategorija. Tokom tog perioda, sedam od 50 uzorkovanih artikala uklonjeno je sa liste u SAD. Nasuprot tome, Sheinove cene u UK su, uglavnom, ostale nepromenjene i nijedna stavka nije uklonjena.
Bloomberg
Od 43 artikla koji su još uvek dostupni u američkim korpama, za 30 je cena porasla preko 10 odsto, u samo dva dana.
Dok su opsežnije korekcije cena usledile u petak, neka roba je već bila poskupela. Cene desetina vrhunskih proizvoda u kategoriji ženske odeće na Sheinu porasle su 22. aprila, gurajući prosečnu cenu za 100 najboljih proizvoda u kategoriji na 9,06 dolara, sa 8,68 dolara. To je povećanje veće od četiri odsto.
Bloomberg