Cene na platformi Temu su toliko niske da je ponekad teško odoleti ubacivanju proizvoda u virtuelnu korpu. Međutim, da li se ponekad pitate zašto je nešto toliko jeftino? Kvalitet, zaposleni i ekološki standardi, sve su to stvari na kojima ova platforma štedi kako bi vaši proizvodi mogli da proputuju pola sveta, a da vas to ne košta čitavo bogatstvo.
Temu je svetsko tržište osvojio za manje od dve godine i postao poznat po nerealno jeftinim proizvodima. O uspehu platforme dosta govori i činjenica da je u septembru ove godine aplikacija preuzeta više od 47 miliona puta širom sveta, što je, prema podacima Statiste, čini popularnijom od Amazonove aplikacije.
Ipak, iza ove popularnosti stoje etički diskutabilni marketinški trikovi, strategije i poslovanje kineske kompanije PDD Holding, pod čijim je okriljem Temu. O čemu bi trebalo da razmislite pre nego što idućeg puta naručite nešto s Temua?
Opširnije
Kako je Temu marketinškim manipulacijama pomeo konkurenciju?
Temu je 2023. potrošio dve milijarde dolara samo na Meta platformi. Osim toga, mnogo je uloženo u oglašavanje na Googleu i ostalim platformama.
01.11.2024
Temu i Shein vode nas u eru TikTok potrošačke kulture
Nove kineske platforme za e-trgovinu doživljavaju meteorske uspehe, zasićujući konzumerizam ljudi širom sveta, dok istovremeno „jedu“ poslovanje malih proizvođača, lokalnih e-trgovaca, pa čak i pojedinih influensera na društvenim mrežama.
31.10.2024
Ekspanzija platforme Temu menja pravila logistike u Adria regionu
Rast platforme Temu vrši pritisak na logističke sisteme u Adria regionu, dok lokalni provajderi pokušavaju da održe korak sa sve većim brojem pošiljki i izazovima isporuke.
08.10.2024
Zijin najjači igrač Kine, koja tektonski menja srpsku privredu
Među 100 najprofitabilnijih firmi u Srbiji, njih 10 su u kineskom vlasništvu, dok investicije azijske zemlje poslednjih godina skaču.
30.10.2024
(Ne)kvalitetno i (ne)održivo
Prodavanje nekvalitetnih proizvoda i podsticanje masovne kupovine potpuno je suprotno ideji održivosti. Dok nas klimatolozi i ekolozi edukuju o tome da masovna potrošnja, brza moda i stvaranje otpada doprinose problemu klimatskih promena, Temu nas odećom i ostalim proizvodima od po nekoliko evra mami da zaboravimo kako u svemu tome najveću cenu plaćamo ekološkim katastrofama.
Problem je i to što kompanija ne deli informacije o tome koliko brine o uticaju na okolinu, a ni povećana količina dostave paketa nije dobra vest. Naime, rast onlajn trgovine je generalno u fokus stavio pitanje održivosti ove industrije. Dostava proizvoda, pa i besplatni povraćaji, utiču na stvaranje dodatnih emisija zbog prevoza.
Prema prognozama i podacima Statiste, u najvećim urbanim područjima širom sveta emisije ugljen-dioksida zbog logistike onlajn trgovine iznosiće oko 25 miliona metričkih tona do 2030. godine. Osim transporta i dostave, postoje i drugi aspekti onlajn kupovine koji ne pomažu okolini. Na primer, 2022. procenjeno je da je više od četiri milijarde tona vraćenih artikala završilo na deponijama u SAD.
Procena je da se sa Temua i konkurentske platforme Shein u SAD svakodnevno pošalje između 600.000 i miliona paketa.
Zbog brojnih kritika na račun održivosti, Temu je prošle godine sklopio partnerstvo s organizacijom "Trees for the Future" kako bi sadio drveće širom Afrike.
"Stabla koja finansiraju Temu i njegovi korisnici pozitivno doprinose obnovi hektara zemlje i podržavaju lokalne zajednice", stoji na njihovom sajtu. Ipak, mnogi i dalje misle da se ovde radi o lažnom zelenom marketingu (engl. greenwashing).
Osim okoline, Temu ugrožava i lokalne proizvođače. Naime, oni koji proizvode u manjim količinama, održivije i lokalno, često imaju više cene i teško im je da se takmiče sa masovnim proizvođačima (osim po pitanju kvaliteta). Zbog toga je Temu doveo do rastuće frustracije među trgovcima i prodavcima koji smatraju da im ovaj div sve više uništava prihode.
Manjak transparentnosti
Dodatni problem Temua je nedostatak transparentnosti. Naime, uglavnom ne postoje potpune informacije o proizvodima koje kupujete preko ove platforme, pa tako ne možete saznati ništa o sastavu proizvoda ili, recimo, o mogućim reakcijama za ljude s alergijama.
Dalje, o poslovanju same kompanije se ne zna mnogo. Iako su do 2021. godine objavljivali sve podatke, više ne objavljuju bruto vrednost robe, čime bi se dobio uvid u celokupan ekosistem prodaje.
Ništa se ne zna ni o tome kako Temu, zapravo, tretira svoje zaposlene. Pre nekog vremena u javnosti su se pojavile priče o lošim uslovima rada zaposlenih, uz tvrdnje da PDD od njih, navodno, zahteva prekovremeni rad - od 11 do 23 sata, šest dana nedeljno. Međutim, iz kompanije su samo poručili da optužbe nisu istinite, ali to nikada nisu i dokazali.
Marketinški trikovi i oglašavanje
Temu je, takođe, kritikovan zbog stalnih popusta, promotivnih ponuda, programa preporuka i gejmifikacije iskustva kupovine, jer to sve podstiče korisnike na neprekidnu kupovinu. Kupovina na Temuu često se upoređuje s efektom koji ima i klađenje, a to nije slučajno.
Deo taktika kompanije je navođenje na osećaj da "nemamo šta da izgubimo", baš kao što se događa i u slučaju igranja igara na sreću, a glavni cilj im je da privuku ljude na sajt koji će ih, potom, "naterati" na skrolovanje i kupovinu.
"Temu se trenutno fokusira na rast. Cilj im je da privuku ljude na sajt i nateraju ih na kupovinu. Ako postanu više zavisni, možda će tada postati tolerantniji na povećanje cena", nedavno je za Bloomberg objasnio Neil Saunders, maloprodajni analitičar u GlobalData Retailu.
Osim toga, Temu je postao toliko popularan zbog velikog marketinškog budžeta i manipulativnih taktika koje "teraju" ljude na kupovinu.
Digitalni strateg David Peranić i stručnjak za psihologiju marketinga Roberto Levak iz Scoremindsa su nedavno za Bloomberg Adriju objasnili da, iako je korišćenje psiholoških principa u marketingu uobičajeno, postoje etičke granice koje se ne smeju prelaziti. Kada je u pitanju Temuova komunikacijska i oglašivačka strategija, smatraju da postoje etički upitni elementi. Tako, recimo, kao jednu od taktika Temu često koristi sitna slova na oglasima. Zbog toga kupci ponekad ne vide ili ne obrate pažnju na važne informacije o ceni proizvoda ili ponudi, već se koncentrišu na ono što Temu stavi u prvi plan. Time Temu navodi ljude da uopšte dođu na stranicu.
"Oglašavanje ne sme biti zavaravajuće ili manipulativno, te korisnici imaju pravo na jasne i tačne informacije o proizvodima i uslugama koje kupuju", istakli su Peranić i Levak.
Zbog svega toga i Evropska unija i SAD pooštravaju uslove poslovanja kineskog diva na svojim tržištima. Nadležna tela u SAD zatražila su dodatne informacije o usklađenosti sa zakonima protiv prisilnog rada, zahtevajući poboljšanje transparentnosti, a dodatni pritisak napraviće uvođenjem carina na robu s Temua.
Takođe, Evropska komisija (EK) ove nedelje je objavila da je pokrenula zvanični postupak kako bi procenila da li je Temu prekršio Akt o digitalnim uslugama u područjima vezanim za prodaju nezakonitih proizvoda, dizajn usluge (koji potencijalno stvara zavisnost), sisteme koji se upotrebljavaju za preporučivanje kupovine korisnicima, kao i u pogledu pristupa podacima za istraživače.
"Želimo da osiguramo da Temu poštuje Akt o digitalnim uslugama, posebno kako bi se osiguralo da proizvodi koji se prodaju na njihovoj platformi ispunjavaju standarde EU i ne štete potrošačima. Implementacija tog akta će garantovati jednake uslove, te osigurati da svaka platforma (uključujući Temu) potpuno poštuje zakone koji evropsko tržište čine sigurnim i pravednim za sve", kaže u saopštenju izvršna potpredsednica EK Margrethe Vestager.