Spajanje japanskih proizvođača automobila Nissana i Honde u zajednički holding je očekivano i ovakvih poteza će još biti. Kineska auto-industrija i američka Tesla imaju drugačiji koncept proizvodnje EV i teško da će iko moći tome da parira i da ima profit ako ne promeni koncept proizvodnje, kaže Aleksandar Nestorov, direktor japanskog Nidec Elesysa u Srbiji na vest o mogućem spajanju dva automobilska diva iz Zemlje izlazećeg sunca.
"Svakako će ovo spajanje da donese porast potražnje za komponentama na teritoriji Japana i nov razvoj, ali ja lično ne očekujem da će značajno da utiče na sadašnju sliku na polju EV", smatra Nestorov.
- Da li postoji način da se Kina sustigne?
Opširnije
Prvi od pet Nidecovih dobavljača stiže u Inđiju
JFE Shoji otvara fabriku u Inđiji u koju ulaže 40 miliona evra.
29.01.2024
Nidecu padaju akcije najviše u 12 godina dok planira širenje u Srbiji
Nidec Corp. zabeležio je najveći pad u više od 12 godina.
24.10.2023
Saznajemo: Šest Nidecovih dobavljača iz Japana i Kine dolaze u Srbiju
Masahiro Wakasugi, analizičar za tehnologiju i industriju, kaže da bi prodaja delova i sistema Alps Alpine, Nidec i Kyocera mogla da se oporavi u oktobru.
19.10.2023
Novi Sad postaje Japancima glavno mesto za proizvodnju elektromotora
Nidec ima masovnu proizvodnju širom sveta i poseduje pouzdane tehnologije za takvu visokokvalitetnu masovnu proizvodnju, kaže Ivović u intervjuu za Bloomberg Adria
26.07.2023
Nidecovi elektromotori iz Novog Sada putuju u Evropu
Nidec će u Srbiji zapošljavati više od hiljadu ljudi i otvoriti svoj razvojni centar
18.05.2023
Nema smisla juriti je, jer je Kina deset godina ispred svih. Japan ima svoj put. Toyota je davno odustala od elektrifikacije i bavi se novim tehnologijama. Mislim da će nova trka da bude oko vodonika i oko usavršavanja hibrida, zato što je to jedino izvesno da je održivo.
Kina je pripremljena infrastrukturno i mentalno za elektrifikaciju. Njihovi stanovnici uglavnom nisu imali novac pre 20 ili 30 godina da kupe automobile. Sada to mogu sebi da priušte. Jedino što im se nudi pod povoljnim uslovima jeste električni automobil i njima je to normalna stvar.
Evropa, koja je prilično razmažena zbog uslova u kojima smo živeli, teško se prilagođava novim navikama. Električni automobil sa infrastrukturom koju sada imamo prilično je zahtevan za vožnju. Japan takođe nema infrastrukturu za EV, on je po tom pitanju čak iza Evrope.
- U kom pravcu Japan ide?
Izbacili su prve modele vozila na vodonik. Izvesno je da će to biti nova tehnologija. Konkurentna je električnim vozilima.
- Kako se kriza u evropskoj auto-industriji odražava na vaše poslovanje budući da Nidec iz Srbije izvozi na tržište EU?
Nidec globalno ne oseća ovu krizu jer proizvodi motore široke potrošnje i fabrike su mu rasprostranjene širom sveta. U Srbiji mi smo relativno mladi i počeli smo sa radom prošle godine u fabrici motora Nidec Motors, a ove godine smo počeli da proizvodimo elektroniku u Nidec Elesysu.
Kriza se oseća u tom smislu da su isporuke pomerene, a neki projekti su stavljeni na čekanje zbog opšte situacije na tržištu, pre svega našeg najvećeg kupca Stellantisa. Tu se očekuje razrešenje situacije u toku 2025. godine, pa projekti koji su u pripremi ili su pripremljeni za serijsku proizvodnju, kreću polako da se realizuju već sada.
- Da li sa Stellantisom sarađujete u Srbiji?
Ovde lokalno, ne. Sa Stellantisom globalno, da. Naš cilj je da se lokalizujemo. Zato je Nidec odlučio da dođe u Evropu da bi polako osvojio evropsko tržište u smislu elektromobilnosti, gde Nidec Elesys traži svoje mesto. Mi krizu pokušavamo da prevaziđemo tako što tražimo partnere unutar Nideca, koji je velika globalna korporacija sa 300 kompanija.
Porudžbine manje ove i naredne godine
- Za koliko su smanjene porudžbine u Srbiji?
Za 2024. godinu, koja je bila startna za Nidec Elesys u Evropi, razlika između planirane prodaje i ostvarene je 20 odsto manje, s tim što pričamo o početnim količinama i početku proizvodnje. Za 2025. godinu je taj procenat malo manji. Ali izgleda da će biznis ponovo da se pokrene u toku 2025, tako da su od 2026. godine pa naredne tri godine prognoze iste kao što su bile i ranije.
- Nidec u Novom Sadu proizvodi i elektromotore. Kakva je situacija u tom segmentu?
To je naša sestrinska fabrika. Oni proizvode motore za automobilsku industriju, ali i za druge sektore. Tako da u tom smislu ne osećaju trenutnu krizu zato što su prvi projekti koji su tamo započeti van automobilske industrije.
- Očekuje se da će dobavljači auto-delova pravu krizu osetiti sledeće godine. Koliko će to, prema vašem mišljenju, biti bolno za srpsku auto-industriju?
Mogu da govorim samo sa stanovišta Nideca. Mi vidimo pad prodaje sada i za narednu godinu. Što se tiče ostatka tržišta, verovatno će uticaj kineske privrede i njihovog načina delovanja na tržištu, pa i na evropskom tržištu, uticati na poslovanje kompletne auto-industrije.
- Da li će carine na kineske automobile pomoći oporavak evropske auto-industrije budući da će usporiti dolazak kineskih proizvođača?
Usporiće sigurno. Treba biti obazriv. Povratna reakacija Kine može da ima daleko veće posledice od onoga što je upliv kineskih automobila na evropsko tržište.
- Tranzicija prema električnim automobilima pokazala se mnogo izazovnijom i skupljom nego što se očekivalo, a industrija se suočava sa nedovoljnom potražnjom. Kakva je budućnost električnih automobila i zelene tranzicije?
Ono što može da se vidi iz planova za narednih nekoliko godina, definitivno je da rast u toj sferi nije onakav kakav se prognozirao pre pet godina. Proizvođači automobila se okreću hibridima i po meni to je izvesna budućnost bar nekoliko narednih godina dok se ne stvore uslovi za bolji i jači rast električnih vozila.
- Kada se očekuje da auto-industrija stane na noge?
Sledeće godine sigurno neće. Očekuje se da 2026. svako zauzme svoje novo mesto. Zato što igrači koji su do sada bili lideri neće više biti na pozicijama na kojima su bili, ukljućujući BMW i Volkswagen. Moje lično mišljenje je da će 2025. biti kompletno vakuum godina. Ono što je dogovoreno od biznisa to će da ide.
Srbija ostaje Nidecov centar za Evropu
- Kada je Nidec došao u Srbiju 2021. godine, rečeno je da će ovde biti Nidecov centar za evropsko poslovanje. Da li i dalje ostajete pri tom stavu?
Što se tiče Nidec Elesysa, naša fabrika u Novom Sadu je prva evropska lokacija. Cilj je bio da postanemo centar kompetencije i centar odakle će se širiti Nidec Elesys na teritoriji Evrope. Strategija je i dalje ista. Mi trenutno imamo unutrašnje pregrupisavanje, doći će do spajanja nekoliko biznisa u cilju ukrupnjavanja. Cilj tog ukrupnjavanja jeste da Novi Sad ostane centralna lokacija.
- Koji biznisi se spajaju?
Nidec Elesys se spaja sa Nidec mobility. To je grupacija koja je ušla u sastav Nideca 2019, to jest kompanija Omron je prodala deo biznisa Nidecu. Kao što je Nidec Elesys ušao 2014. kada je Honda prodala deo svog biznisa Nidecu. Tako da te dve grupacije su odlučile da spoje poslovanje ne samo na teritoriji Evrope, već u Aziji i Americi.
- Kakve rezultate očekujete od tog spajanja?
Očekujemo ukrupnjavanje u smislu potencijala tržišta pošto time Nidec Elesys dobija otvoreno tržište na teritoriji Amerike, gde trenutno nema svoje poslovanje. Takođe, Nidec mobility kroz fabriku u Novom Sadu otvara sebi evropsko tržište. Grupišemo potencijale u smislu nabavke materijala, mnogo ćemo biti konkurentniji jer će cena nabavnog materijala biti niža nego što je sada. Spajamo razvojne centre u Kini i Japanu i grupišemo ih sa našim razvojnim centrom u Evropi, tako da svakako potencijal postaje mnogo veći nego što je sada.
- Najavljivano je da će Nidec u evropski centar investirati 1,5 milijardi evra, a najviše od toga u Srbiji. Koliko je do sada investirano ovde i koliko će biti u narednom periodu?
Nidec Elesys je uložio 40 miliona evra u Srbiju, imamo investiciju od 20 miliona evra u razvojni centar u Bugarskoj i test centar u Nišu u sastavu Tehnološkog parka u Nišu. Oni služe kao ispomoć razvojnom centru u Bugarskoj i fabrici u Novom Sadu. Plan je da tamo imamo najsavremeniji test centar za elektroniku u Evropi. To su dve lokacije koje Nidec Elesys pored fabrike u Novom Sadu ima u Evropi.
Nidec motors je uložio oko 100 miliona evra i planirano je da se nastavi sa širenjem u narednih sedam do osam godina. U Novom Sadu postoji razvojni centar koji je vezan za razvoj motora.
- Kakvi su vaši planovi?
Mi imamo vrlo automatizovan proces. Kod nas je odnos visoko školovanih i izvršioca nestandardan. Svuda je 70:30, kod nas je preko 50 odsto visokokvalifikovanih radnika. Plan je bio da završimo godinu sa 100 zaposlenih, ali to će da se desi u drugom ili trećem kvartalu 2025. godine. Za dva kvartala smo pomerili planove. Odlaskom Carlosa Tavaresa iz Stellantisa napravljen je vakuum od nekoliko meseci dodatnih dok se ne uspostavi ponovo strategija kompanije.
Iz Novog Sada trenutno radimo za američko tržište i Aziju. Radimo za evropske proizvođače kao što je Shelter, a on pravi invertere za DAF, koji izvozi za Ameriku. Jedan naš projekat se radi u Kini za Nemačku, a od 2026. ćemo verovatno u Srbiji da proizvodimo za Kinu, jer smo našli računicu zbog sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine.
- Nidec zauzima posebno mesto u Srbiji jer je na neki način bio prekretnica u razvoju industrije. Sa Nidecom su došle visoke tehnologije?
Nidec je popularan u Aziji. Prestižno je raditi u Nidecu i za Nidec. U Evropi se manje zna za nas.
- Ako se pogledaju finansijski izveštaji Nidec corporation može se videti da prihodi kompanije rastu u odnosu na prošlu godinu. Da li to znači da vas kriza u auto-industriji zaobilazi?
Nidec je nastao i ostao lider u malim motorima. Nidec ima ekskluzivni ugovor sa Iphone za vibro motore u telefonima. Potom proizvodi delove za kućne aparate i sve ostale motore, tj. gde god se nešto okreće, tu je Nidec. Automotive je Nidecu četvrto ili peto mesto u biznisu.