Nemačka energetska kompanija RWE AG ulaže u domaće obnovljive izvore energije više nego što je planirala, kako bi Evropa postala nezavisnija usled pogoršanja energetske krize.
Najveći nemački proizvođač električne energije je u sredu naveo da planira da uloži više od 5 milijardi evra (5.1 milijardu dolara) u ekološku tehnologiju ove fiskalne godine, uključujući solarnu energiju, energiju vetra, baterije, kao i da poveća tehnologiju zasnovanu na korišćenju vodonika. To je 30 odsto više od onoga što je prvobitno planirano.
Evropa se suočava sa najgorom energetskom krizom u decenijama, zbog čega želi što pre da napravi zalihe za zimu. Tokom prošlih meseci, vlada i političari Brisela pravili su plan za osiguranje zaliha pre zime zbog smanjenja isporuka gasa iz Rusije.
Opširnije
Slovenija i Hrvatska odmakle u OIE, Srbija na 30 odsto
Direktor Resalta Srbija Đorđe Popović izjavio je da je prelazak na obnovljive izvore energije u Srbiji i regionu potpuno izvestan i neizbežan scenario.
10.08.2022
Cene hrane su nova žrtva velike evropske energetske krize
Iako cene hrane na globalnim tržištima padaju već par meseci, energetska kriza se pobrinula da potrošači to ne osete na svojim džepovima.
09.08.2022
Gradovi širom Evrope spremaju se za štednju struje
Nakon prošlonedeljnih argumenata premijera Pedra Sancheza, Španija je u utorak objavila nova pravila koja propisuju da nijednom preduzeću neće biti dopušteno da hladi prostorije ispod 27 stepeni ili da ih zimi greje iznad 19 stepeni.
05.08.2022
"Ovakvi postupci su hitno potrebno kako bismo obezbedili klimatsku energetsku neutralnost i nezavisnost", izjavio je izvršni direktor RWE Markus Krebber.
Kompanija je otpisala 748 miliona evra na dugoročni ugovor o snabdevanju ugljem iz Rusije, čime su potpuno prekinute finansijske obaveze sa ruskim trgovinskim partnerima, a to je manje od preliminarne procene iz prvog kvartala.
RWE "ne želi da traži naknadu štete zbog nedostatka isporuka ruskog gasa", preko vladinog mehanizma koji bi uskoro mogao biti aktiviran.
Kao i kompanije iz ostatka Evrope, RWE je u trci da osigura alternativu ruskom gasu i da unapredi infrastrukturu kako bi mogla da uveze tečni prirodni gas iz drugih zemalja. Nemačka kompanija je u maju potpisala ugovor o 15-godišnjem snabdevanju američkim tečnim prirodnim gasom, a prve isporuke bi trebalo da dobije 2027. godine.
Kompanija, koja je ove godine već povećala kupovinu tečnog gasa, očekuje da će plutajući terminal za tečni gas u gradu Brunsbutel biti pušten u pogon krajem ove godine. Takav potez trebalo bi da pomogne državi ove zime, nakon drastičnog smanjenja ruskih isporuka.
Još jedan razlog rasta cena električne energije u Evropi je klimatska kriza zbog koje su ograničene isporuke preko Rajne. Kompanija tvrdi da je Nemačkoj, gde se nalazi većina njenih hidroelektrana, nivo vode "ispod dugogodišnjeg proseka".
Uprkos tome, kompanija je prošlog meseca prijavila veliku preliminarnu zaradu. Njen EBITDA je skočio za 63 odsto na 2,9 milijardi evra u prvoj polovini godine, a takva prognoza, koja je povećana prošlog meseca, potvrđena je i za celu godinu.
(dodat detalj o snabdevanju ugljem u petom pasusu.)