Renaultova strategija agresivnog uvođenja novih modela se isplatila. U trećem kvartalu 2024. prihod od prodaje automobila se povećao za 1,8 odsto u odnosu na treći kvartal 2023 (a 0,8 odsto u prvih devet meseci kumulativno). U generalno turobnim tržišnim uslovima na evropskom tržištu automobila, obeleženim stagnirajućim ili opadajućim nivoima prihoda, Renault je u trećem kvartalu prkosio trendu.
Renault zadržava treću poziciju među automobilskim proizvođačima u Evropi, sa 9,8 odsto tržišnog udela. Doduše, prihodi jesu pretrpeli osetan efekat od devaluacije argentinskog pezosa, brazilskog reala i turske lire (efekat od 289 miliona evra u apsolutnom smislu). Po fiksnim deviznim kursevima, rast prihoda Renault grupe bi bio pet odsto.
Ako se osvrnemo na prodate količine (na nivou Renault grupe), u trećem kvartalu 2024. smanjile su se za 5,6 odsto u odnosu na isti period prethodne godine (a 0,4 odsto u prvih devet meseci 2024). Glavni faktori uključuju negativni efekat smanjenih novih registracija automobila na ključnim tržištima Francuske i Nemačke, donekle kompenzovani rastom u Brazilu i smanjivanja inventara kod nezavisnih prodavaca (72 hiljada jedinica u trećem kvartalu 2024).
Ipak, Renault je kroz više cene i nove, skuplje modele kompenzovao niže proizvedene količine. Stabilna potražnja za nove hibridne modele kao što su „Symbioz“ i „Duster“ omogućili su da manje prodate količine ne povuku za sobom nivo prihoda. Renault je jedan od malobrojnih evropskih auto-proizvođača koji nije revidirao očekivanja nadole. Renault je održao svoja očekivanja i cilja da operativna marža bude najmanje 7,5 odsto u 2024, a "free cash flow" najmanje 2,5 milijardi evra.
Investitori su blagonaklono odgovorili na projekcije i performanse Renaulta. Ako Renault uporedimo sa Volskwagenom i Stellantisom, dosta bolje prolaze na berzi. VW trenutno kuburi sa konfliktom interesa sindikata, legislative i korporacije.
Stellantis beleži strmi pad isporučenih količina i neiskorišćenih kapaciteta. VW i Stellantis su revidirali očekivanja nadole i time su bili penalizovani na berzi (između ostalog). Ovo je posebno evidentno kada posmatramo performanse akcija u poslednjih godinu dana. Jedino Renault prikazuje rast (od 35,3 odsto), dok VW i Stellantis beleže solidne padove (9,3 i 28,9 odsto, respektivno).
Kratkoročna očekivanja za Renault se formiraju na osnovu stabilne knjige porudžbina. Po Renaultu, knjiga narudžbina je ispunjena u sledeća dva meseca, te je u kvartalu ispred nas samo ostaje pitanje egzekucije porudžbina.
Dugoročna očekivanja leže u obećanju novih modela, uključujući i električni R5, koji bi trebao da probudi potrošačku nostalgiju za istoimeni model popularan tokom odsamdesetih i devedesetih godina 20. veka. Za Renault očekujemo da nastavi rast prihoda po jednocifrenim stopama.
Određena doza pesimizma proizilazi iz činjenice da cenovno konkurentni kineski proizvođači mogu da nagrizu Renaultov tržišni udeo u Evropi, i pitanje stepena tolerancije potrošača na poraste cena i Renaultove sposobnosti da kontinuirano plasira skuplje modele.
Strategija viših cena i skupih modela je sada Renaultov modus operandi radi zaštite nivoa prihoda i marži. Iako u prezentaciji za analitičare u trećem kvartalu nije bilo previše reči o zaduženosti i likvidnosti, Renault istorijski nije imao problema sa zaduženošću i beležio je niske stope zaduženosti (merene neto dugom prema EBITDA, koji je 31. 12. 2023. ukazivao na neto poziciju novca i iznosio negativnih 0.44x).
Po prognozi Renaulta u vezi sa "free cash flowom" i operativnom maržom, može se zaključiti da je i likvidnosna pozicija solidna. S obzirom na Renaultov ambiciozan plan za zanavljanje proizvodnog portfolija, i zaduženost i likvidnost će biti pod skrupulom investitora i analitičara u kvartalima ispred nas.