Vašington planira da suzbije uvoz kineske robe oslobođene poreza, a to nameće dodatni stepen neizvesnosti gigantima iz sektora lične potrošnje, od Alibabe do Temua, koji već pokušavaju da izađu na kraj sa potrošačkom krizom u Kini.
Alibaba i manji rival JD.com Inc. oslabili su u ponedeljak oko dva odsto u Hongkongu, pošto su investitori analizirali potencijalne posledice američkih planova u vezi sa oporezivanjem paketa vrednih manje od 800 dolara.
Međutim, to neće popuniti rupu koju su PDD Holdings Inc. (matična kompanija Temua) i konkurent Shein, usmeren na modu, godinama koristili kako bi isporučivali stotine miliona paketa u SAD godišnje, stvarajući sebi tržište na račun Amazona. PDD je pao za 2,4 odsto u petak.
Opširnije
Pale akcije vlasnika aplikacije Temu, najviše od 2022. godine
Akcije PDD Holdings Inc, u čijem je vlasništvu Temu, pale su u ponedeljak najviše od 2022. godine.
26.08.2024
Da li Temu ubija srpsku e-trgovinu?
Očekuje se da do kraja godine u Srbiju stigne pet miliona pošiljki naručenih sa platforme Temu, pa se postavlja pitanje kako će domaći igrači opstati.
27.08.2024
Maloprodaja u Srbiji skočila deseti mesec zaredom
Realni promet u srpskoj maloprodaji u julu je porastao u odnosu na isti mesec prethodne godine.
30.08.2024
Zašto pijemo skuplju kafu nego Italijani i Belgijanci
Izvršiti pritisak u javnosti na proizvođaće i trgovce zbog visokih cena
21.08.2024
Ovaj potez preti da preoblikuje neke segmente američke maloprodajne arene i umanji entuzijazam koji je pratio pompezni uspon povoljnih prodavaca kao što su Temu, Shein i AliExpress, a takođe je u ponedeljak pogodio akcije drugih trgovaca na malo koji se oslanjaju na SAD, poput australijskog modnog autleta Cettire Ltd.
Ipak, analitičari očekuju da Shein i Temu preuzmu najveći deo ovih mera, u zavisnosti od obima i broja postavljenih tarifa. "Dok je tržište očekivalo da bi američka administracija mogla da najavi akciju promene/reforme po principu de minimis (delimično izuzeće od pravila koje preduzeću pruža priliku za povraćaj određenog iznosa ulaznog poreza), to bi se i dalje posmatralo kao negativni razvoj događaja", napisala je u belešci analitičarka Citigroupa Alicia Yap.
"Nedostatak transparentnosti u pogledu vremenske odrednice implementacije i potencijalnog uticaja - nastavlja da bude prepreka rastu akcija u bliskoj budućnosti."
Zvaničnici Bele kuće u petak su saopštili kako nameravaju da predlože pravila koja će obuzdati korišćenje takozvanog de minimis izuzeća, koje omogućava da proizvodi vrednosti manje od 800 dolara idu direktno potrošačima bez carinskih deklaracija ili dažbina. Cilj mera je da se smanji broj slučajeva izbegavanja ovih taksi i da se spreče pošiljke koje podrazumevaju fentanil.
Investitori su se već neko vreme pripremali za ovaj potez. Evropska komisija nadgleda industriju ultrabrze mode barem od 2021. godine, kada ju je predsednica Ursula von der Leyen proglasila "otrovom" zbog uticaja jednokratne odeće na životnu sredinu. Američki zvaničnici takođe brinu zbog mogućnosti da drugi ilegalni predmeti - poput lekova - uđu u zemlju.
U zasebnim izjavama, Temu i Shein su istakli da njihov rast nije zavisio od politike oslobađanja od poreza, i rekli da će se usredsrediti na poslovnu efikasnost i zadovoljstvo potrošača. "Naš uspeh je usidren u našem jedinstvenom poslovnom modelu koji podrazumeva brzo reagovanje na zahtev (potrošača)", naveo je Shein u svom saopštenju, dodajući da je "pozvao na de minimis reformu kako bi se stvorio jednak, transparentan teren - gde se pravila primenjuju ravnomerno i jednako".
Investitori zasada čekaju i posmatraju, iako očekuju da će uticaj (mera) imati šire razmere. Amazon je, na primer, bio pod pritiskom Temua i Sheina - toliko da je krenuo da razvija čitavo tržište robe na popustu na svojoj platformi kako bi kineski trgovci isporučivali robu direktno u SAD.
"Ono što je kristalno jasno jeste potencijalno manji pritisak među rivalima od izvoznika sa sedištem u Kini, sa uticajem na marketinške troškove i potražnju", napisali su analitičari Morgan Stanleyja predvođeni Nathanom Featherom. Navode i kako bi američki trgovci na malo, poput eBaya i Etsyja, mogli imati koristi od ove reforme. Ipak, rekli su da obe kompanije "imaju baze kineskih prodavaca".
Shein, koji se priprema za inicijalnu javnu ponudu u mogućem iznosu od 60 milijardi dolara, pionir je u poslovnom modelu koji cilja Amerikance koji troše racionalno, sa bluzama od dva dolara i košuljama od 10 dolara tokom kovida.
Temu je "uskočio" u priču negde tokom 2022. godine, sa sloganom "Kupujte kao milijarder", i brzo postao jedan od najvećih pokretača rasta PDD-a širom sveta.
Analitičari procenjuju da Temu čini mali procenat stvari za tinejdžere u ukupnom poslovanju PDD-a, iako je veliki deo toga iz SAD. Temu je verovatno upravljao iznosom oko 20 milijardi dolara bruto obima robe u prvoj polovini 2024. godine, od čega je oko 40 odsto došlo iz Amerike, procenjuje analitičar Jefferiesa Thomas Chong.
Eksplozivni rast koji je učinio da PDD postane miljenik na tržištu već polako nestaje, pogođen neprekidnim padom potrošača u Kini. Što se tiče Sheina, on ne može sebi da priušti bilo kakvu neizvesnost uoči IPO. I jedni i drugi će potpasti pod intenzivniju kontrolu u SAD, jer njihov odnos sa Kinom dolazi u centar pažnje uoči novembarskih izbora.
"Geopolitički rizici su dugo zabrinjavali investitore, posebno pitanje tarifa u vezi sa prekograničnom e-trgovinom", napisao je Chong. "U poređenju sa kolegama u inostranstvu, očekujemo da Temu zadrži prednost u cenama, jer ne naplaćuju provizije i rade po modelu niske cene."