Pojedini stanovnici Beograda su na ulicama i parkiralištima do sada već primetili male, bele automobile marke Hundai i10 sa natpisom AnyGo. Reč je o poduhvatu ruskog startapa Transport Sharing, koji je početkom prošle godine lansirao prvi servis za deljenje automobila (car sharing) u Srbiji. Inspirisan sličnim uslugama u Rusiji i zapadnoevropskim zemljama, poslovni poduhvat je pokrenuo Rus Mikhail Blinov, i to sa svega 34 automobila. "Trenutno imamo oko 8.700 registrovanih korisnika, a do kraja leta ćemo dopuniti vozni park, pa ćemo imati ukupno stotinu vozila", kaže za Bloomberg Adrija Nađa Veli, iz marketing tima AnyGo.
Među korisnicima su najbrojniji Rusi i drugi stranci, a tek onda dolaze korisnici iz Srbije. "Što se tiče starosne strukture, najviše ih je uzrasta od 20 do 35 godina", dodaje Veli.
U Srbiji su već godinama dostupne druge vrste usluga prevoza, koje je moguće naručiti putem sajta ili aplikacije - limo servis CarGo, Blabla car za deljenje prevoza, gde se vozački putničkih automobila oglašavaju kakobi podelili troškove prevoza sa drugim putnicima koji traže prevoz. Međutim, deljenje automobila je novina. "Mi nismo ni taksi servis, ni rent-a-car, već nudimo korišćenje vozila na minut, sat ili duže", ističe Veli.
Opširnije

Zašto planetarno popularni auto-prevoznik Uber nije dostupan u Srbiji
Uber je 20. maja stigao u Sloveniju, drugu zemlju Adria regiona posle Hrvatske, u kojoj je sada dostupna američka aplikacija za prevoz putnika.
21.05.2025

Rast bez sinergije - ruski IT sektor u Srbiji između biznisa i izolacije
Posle više od tri godine od početka ruske invazije na Ukrajinu, srpski IT sektor bogatiji je za stotine ruskih startapova i nekoliko velikih kompanija, ali gotovo da nema partnerskih poduhvata sa srpskim firmama.
18.06.2025

Šta bi Srbiji donela proizvodnja novog 'yuga' po starom receptu
Zvanična najava povratka popularnog automobilskog modela, osim što je razgalila nostalgičare, dobila je novi aspekt u kontekstu carina koje SAD nameću ostatku sveta.
29.05.2025

Električni automobili ne mogu da nadoknade pad prodaje klasičnih
Prodaja automobila u Evropi pala je u aprilu zbog ekonomske nesigurnosti i globalne trgovinske napetosti. Registracije novih automobila smanjile su se za 0,3 odsto. Slaba domaća potražnja dodatno otežava položaj evropskim proizvođačima.
27.05.2025
U Beogradu je u 2024. registrovano više od 710.000 automobila, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. "Naša ideja je da širenjem u budućnosti doprinesemo smanjenju broja privatnih automobila u Beogradu, kao i da stanovnicima ponudimo priuštivu, isplativu alternativu", dodaje.
Kako radi AnyGo
Ne postoje stroga ograničenja u pogledu lokacija na koje možete da putujete AnyGo automobilima, ali je preuzimanje i vraćanje automobila moguće samo u Beogradu. Sve što je za to potrebno je mobilna aplikacija.
Kako bi se novi korisnici registrovali na aplikaciji AnyGo, a potrebno je da prilože vozačku dozvolu B kategorije. "Automobile iznajmljujemo samo starijima od 20 godina", ističe Veli. Kada prođu proces verifikacije, korisnici putem aplikacije mogu da pronađu najbliži automobil i da ga rezervišu. "Auto se otključava putem aplikacije, a ključ za pokretanje automobila nala zi se unutra", pojašnjava Veli. Kako dodaje, potrebno je da korisnik pre početka vožnje fotografiše auto sa svih strana, kako bi mogao da dokaže u kakvom stanju ga je preuzeo.
Sva vozila su marke Hyundai i10, a imaju automatski menjač, kao i multimedijalni sistem, koji omogućava korisnicima da povežu pametni telefon putem Apple CarPlay i Android Auto.
AnyGo
AnyGo ima nekoliko tarifa za iznajmljivanje automobila - po minutu, što u vožnji košta 24 dinara za minut, a na parkingu osam dinara za minut. "Postoje i druge tarife - od jednog sata do 48 sati, a ukoliko korisnici žele da nastave da voze automobil i nakon isteka paketa koji su kupili, to mogu jednostavno da učine doplatom na aplikaciji", dodaje Veli. Gorivo je uključeno u cenu iznajmljivanja. Kako ističe, svi automobili su u vlasništvu startapa, opremljeni su savremenim GPS sistemima i osigurani od štete. "Korisnici nisu odgovorni za štetu koju prouzrokuje neko drugi, a ukoliko sami naprave štetu, najviši iznos koji plaćaju je 150.000 dinara, pod uslovom da nisu prekršili saobraćajna pravila", pojašnjava Veli.
Kada korisnik završi sa vožnjom, automobil može da parkira na besplatnom parking mestu ili u plavoj zoni. "AnyGo plaća dnevne karte za plavu zonu, tako da korisnici nemaju nikakve dalje obaveze", dodaje Veli.
Car sharing u Adria regionu
Slični servisi, koji korisnicima nude bezbrižnost kada su u pitanju troškovi održavanja automobila, već postoje u drugim zemljama Adria regiona.
U Hrvatskoj za deljenje automobila postoji aplikacija Avant2Go, koja nudi usluge car sharinga ne samo za privatna lica, već i za kompanije. U ponudi su različiti modeli automobila - od malih gradskih do limuzina, a na sajtu navode i da su svi automobili električni. Cene se dostavljaju na upit.
Slovenija ima servis Share'ngo, čiji su automobili takođe električni, a usluge su dostupne u Ljubljani, Dolu pri Ljubljani kao i u Trzinu. Ovaj startap kao prednost izdvaja i što korisnci ne moraju da brinu o troškovima parkiranja - za električne automobile postoje besplatna parking mesta na javnim parkiralištima, kao i u stambenim zonama, dok se ulazak u toj zaštićene prirodne zone, kao što su parkovi prirode, takođe ne naplaćuje. Iznajmljivanje košta slično kao u Beogradu - 0,21 cent po minuti, dok dnevno korišćenje košta 29 evra, navodi se na zvaničnom sajtu startapa.
Deljenje automobila još uvek nije dostupno u Severnoj Makedoniji, kao ni u Bosni i Hercegovini.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...