Kompanija Intel Corp. sarađuje sa investicionim bankarima kako bi se nosila sa najtežim periodom u svojoj 56-godišnjoj istoriji, navode izvori upućeni u ovu situaciju.
Kompanija razmatra različite scenarije, uključujući moguće odvajanje svog poslovanja u oblasti dizajna proizvoda, kao i koje bi projekte fabrika mogli eventualno da obustavi, naveli su anonimni izvori.
Morgan Stanley i Goldman Sachs Group Inc., dugogodišnji bankari Intela, pružaju savete o mogućnostima koje bi mogle da uključuju i moguće akvizicije i spajanja, rekli su izvori. Diskusije su postale još hitnije otkako je kompanija sa sedištem u Santa Klari u Kaliforniji objavila loš izveštaj o zaradi, što je dovelo do naglog pada akcija na najniži nivo od 2013. godine.
Opširnije
Akcije Intela pale skoro 30 odsto, kompanija prekida isplatu dividendi
Do pada akcija došlo je nakon što je ova kompanija objavila sumorne prognoze uz plan za ukidanje 15.000 radnih mesta.
02.08.2024
Akcije Intela potonule nakon vesti o odlaganju izgradnje najveće fabrike čipova
Iz kompanije su ranije rekli da se početak proizvodnje planira za 2025, iako su male šanse da samo postrojenje postane operativno do 2026.
02.02.2024
Intel ulaže 4,6 milijardi dolara u fabriku čipova u Poljskoj
Intel Corp. planira da investira 4,6 milijardi dolara u izgradnju fabrike u zapadnoj Poljskoj.
16.06.2023
Intel kroz prodaju dela udela u Mobileyeju prikuplja 1,5 milijardi dolara
Američka kompanija nudi 35 miliona akcija sa opcijom da proda još 5,25 miliona akcija izraelskog proizvođača tehnologije za automatizovanu vožnju.
06.06.2023
Intel traži još pet milijardi evra od Nemačke za fabriku čipova
Intel će morati da potroši oko 30 milijardi evra za fabriku u Nemačkoj umesto 17 milijardi evra
08.03.2023
Različite opcije trebalo bi da budu predstavljene tokom sastanka odbora u septembru, dodali su izvori.
Neće biti nikakvog velikog poteza u bliskoj budućnosti, a diskusije su još uvek u ranoj fazi, upozorili su izvori. Predstavnik Intela odbio je da komentariše, dok Morgan Stanley i Goldman Sachs nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Međutim, verovatnije je da će Intel preduzeti manje drastičan korak pre nego što dođe do te tačke, kao što je odlaganje nekih svojih planova širenja, rekli su izvori. Kompanija je već sklopila finansijske aranžmane za projekte sa Brookfield Infrastructure Partners i Apollo Global Management.
Gelsingeru ponestaje vremena da izvrši neophodan preokret. Pokušava da proširi mrežu fabrika proizvođača čipova u isto vreme kada se prodaja smanjuje - što je gubitnički poduhvat. Kompanija je u prošlom kvartalu pretrpela neto gubitak od 1,61 milijardu dolara, a analitičari predviđaju još veće gubitke u narednoj godini.
Gelsinger, veteran u Intelu, preuzeo je rukovodstvo 2021. godine i obećao da će obnoviti tehnološku prednost kompanije. Tokom ere prethodnog izvršnog direktora, pionir u proizvodnji čipova je izgubio tržišni udeo i svoju dugo hvaljenu reputaciju za inovacije.
Međutim, plan povratka pokazao se previše ambicioznim, te je kompanija morala da se povuče. Kada je početkom meseca izvestio o zaradi, Intel je najavio planove da smanji oko 15.000 radnih mesta i kapitalne troškove. Kompanija je čak suspendovala svoju dugo cenjenu dividendu.
"Bilo je to nekoliko teških nedelja“, rekao je Gelsinger investitorima na Deutsche Bank Technology Conference u četvrtak. Kompanija je pokušala da predstavi "jasan plan" svojih narednih koraka tokom predstavljanja izveštaja o zaradi, dodao je. "Očigledno, tržište nije reagovalo pozitivno. Razumemo to."
Tokom svih haotičnih dešavanja, direktor Lip-Bu Tan je iznenada podneo ostavku iz odbora prošle nedelje. Veteran u industriji poluprovodnika, koji je doveden pre dve godine da pomogne u naporima za povratak, naveo je previše obaveza kao razlog. Međutim, njegovo povlačenje dovelo je do gubitka jednog od retkih direktora sa industrijskim znanjem i iskustvom.
Akcije Intela su opale za 60 procenata ove godine, dok je Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index, referentna tačka za industriju čipova, zabeležio rast od 20 odsto.
Gelsingerov plan povratka podrazumevao je podelu procesa u Intelu u dve grupe: jednu koja dizajnira čipove i drugu koja ih proizvodi. Proizvodna grana bi zatim bila slobodna da traži poslove od drugih kompanija.
Međutim, najveći klijent Intelove mreže fabrika i dalje je Intel. Dok proizvodna delatnost ne stekne više spoljnjih kupaca, biće finansijski izazovna. Kompanija je prijavila operativne gubitke od 2,8 milijardi dolara u poslednjem kvartalu i sada je na putu da ima lošiju godinu nego što je prethodno predviđeno.
Sa tržišnom vrednošću od 86 milijardi dolara, Intel je ispao iz top 10 najvećih proizvođača čipova u svetu. Ove godine je druga najlošiija kompanija prema Philadelphia čip indeksu u poređenju sa astronomski visokim dobicima Nvidia Corp., kompanije koja će verovatno ostvariti prihod duplo veći od Intelovog u 2024. godini.
Poređenja radi, 2021. godine Intel je imao tri puta veće prihode od Nvidije.