Nemački Continental smanjio je prognozu prihoda za ovu godinu zbog manje prodaje električnih vozila i pada proizvodnje na evropskom tržištu automobila. Najavio je izdvajanje sektora auto-delova u okviru koga posluju srpski razvojni centar i megafabrika instrument tabli i ekrana u Novom Sadu.
Sada očekuje prihod grupe do 42,5 milijardi evra ove godine, što je smanjenje sa prethodne 44 milijarde evra, jer veliki evropski proizvođači automobila smanjuju proizvodnju, prenosi Bloomberg. Takođe su smanjena očekivanja za problematični sektor auto-delova, koji nemačka kompanija planira da izdvoji u procesu restrukturiranja.
Opširnije
Continental koji ima dve fabrike u Srbiji najavio otpuštanje hiljade radnika
Kompanija je započela dugoročni program restrukturiranja 2020. godine, koji uključuje ukidanje ili premeštanje 30.000 radnih mesta do kraja decenije.
13.11.2023
Manja tražnja za gumama naterala Continental da smanji projekcije
Kompanija je saopštila da očekuje konsolidovane prihode od prodaje od 44,5 milijardi evra, što je manje u odnosu na raniju prognozu od 45 milijardi evra.
09.08.2023
Sasha Cioringa, Continental: Srpski inženjeri lansirali kamione bez vozača
Megafabrika u Novom Sadu biće najveća Continentalova fabrika u svetu, najavljuje u intervjuu za Bloomberg Adriju Sasha Cioringa, generalni direktor Continental Automotive Serbia
07.02.2024
Continental je početkom ove nedelje predstavio planove za moguće izdvajanje automobilske jedinice, koja je zaostala za konkurencijom. Ovaj potez bi preokrenuo strukturu jednog od najvećih evropskih proizvođača delova. Jedinica proizvodi kočnice i sisteme za autonomnu vožnju i čini polovinu prodaje grupe. Continental bi zadržao profitabilne sektore guma i ContiTech. Odluka o odvajanju sektora auto-delova trebalo bi da bude doneta do decembra, a fizičko razdvajanje kompanije trebalo bi da se realizuje do kraja 2025. godine.
Novosadski Continental je deo automotive sektora, koji bi mogao da bude izdvojen iz matične kompanije. Megafabrika u kojoj se proizvode instrument table i ekrani, kao i istraživačko-razvojni centar zapošljavaju nešto više od 2.000 radnika.
Sasha Cioringa, generalni direktor Continental Automotive Serbia i direktor Continental Automotive R&D poslovne jedinice Commercial and Special Vehicles za jugoistočnu Evropu, u intervjuu za Bloomberg Adriju ranije je rekao da su investirali 140 miliona evra i najavio dodatno ulaganje od najmanje 150 miliona evra.
Inače, Continental je od 2009. godine prisutan u Srbiji, gde zapošljava oko 4.000 ljudi. Ima fabrike auto-delova u Subotici i Velikim Crljenima.
Prema pisanju Bloomberga, dobavljači delova su pod pritiskom jer proizvođači automobila smanjuju proizvodnju kako bi se prilagodili usporavanju potražnje za električnim vozilima. Continentalov konkurent ZF Friedrichshafen AG, koji je dobavljač motora za BMW i Mercedes i koji takođe posluje u Srbiji, planira da smanji za četvrtinu radne snage u Nemačkoj do 2028. godine kako bi se prilagodio prelasku na električna vozila.
Continental je smanjio očekivanja prodaje za automotive sektor na najviše 21 milijardu evra ove godine, sa prethodne 22 milijarde evra, budući da se u Evropi očekuje pad tržišta automobila oko šest odsto. Takođe su smanjena očekivanja operativne profitabilnosti za ovaj sektor.
Naredni koraci za auto-jedinicu uključuju povećanje učešća poslovanja sa azijskim kupcima, ostvarivanje ušteda većih od 150 miliona evra ove godine i smanjenje proizvodnih troškova za jedan odsto prodaje do kraja 2025. godine, prema prezentaciji za investitore objavljenoj u sredu.
Tokom drugog kvartala, prilagođena dobit Continentala pre kamata i poreza (EBIT) porasla je na sedam odsto, sa 4,8 odsto u istom periodu prošle godine, nakon što je proizvođač sproveo mere štednje i ponovo pregovarao o cenama.
Kompanija iz Hanovera je nedavno izjavila da će mere za poboljšanje efikasnosti imati veći uticaj na profit u drugoj polovini godine.
Jedan od najvećih evropskih dobavljača automobila spreman je da sprovede dublje restrukturiranje kako bi povećao profitabilnost. Investitori su dugo kritikovali konglomeratnu strukturu kompanije jer sinergije troškova između njenih raznovrsnih operacija nisu uvek bile jasne. Predsednik Wolfgang Reitzle izjavio je u decembru da je Continental "otvoren za sve" kako bi ojačao kompaniju.
Automobilski sektor koji zapošljava oko 100.000 ljudi i generisao je prodaju od oko 20,3 milijarde evra u prošloj fiskalnoj godini, bori se sa opadajućom potražnjom. Više kamatne stope utiču na kupovinu automobila, a prodaja automobila u Kini je ispod očekivanja, gde nemački brendovi teško prate lokalnu konkurenciju predvođenu BYD-jem.
Cilj restrukturiranja je da se "potpuno iskoristi vrednost i potencijal rasta dve tada odvojene grupe", saopštila je kompanija iz Hanovera u ponedeljak, dodajući da će doneti odluku u četvrtom kvartalu, sa ciljem da završi s tim do kraja sledeće godine.
"Ovo bi bila najopsežnija korporativna akcija predložena do sada, ali ima jasnu logiku za tržišta kapitala", rekli su analitičari Jefferiesa predvođeni Michaelom Aspinallom u belešci, dodajući da bi izdvajanje proizvelo "čist" automobilski posao poput Forvie, Valea ili Schaefflera i kompaniju za gume sličnu Michelinu.
Continental je bio najpoznatiji po proizvodnji guma sve dok nije počeo da razvija portfolio auto-delova krajem devedesetih godina prošlog veka, kada je kupio proizvođača kočnica, a zatim 2007. godine automobilski sektor od Siemensa za 11,4 milijarde evra. U poslednje vreme profit je počeo da opada.
Kompanija je bila pod lupom zbog svoje uloge u skandalu sa emisijama dizela, i u aprilu je kažnjena sa 100 miliona evra jer nije sprečila da njeno osoblje učestvuje u tome.
Continental je ranije ove godine izjavio da su mere štednje počele da pokazuju rezultate u drugom kvartalu, i da će imati veći uticaj na profit u drugoj polovini godine.
Continentalov sektor guma i ContiTech sektor zajedno zapošljavaju oko 100.000 ljudi. Oni su generisali prodaju od oko 14 milijardi evra i 6,8 milijardi evra u prošloj fiskalnoj godini.
(Ažuriran naslov i podnaslovi)
- U pisanju teksta pomogli Monica Raymunt, Stefan Nicola i Christoph Rauwal.