Kompanija Meta Platforms Inc. dobila je upozorenje zbog svog modela pretplate bez reklama na Instagramu i Facebooku. Rezultat bi mogle da budu visoke kazne Evropske unije.
Regulatori EU objavili su u ponedeljak da je takozvana politika "plati ili daj pristanak" (engl. pay-or-consent) u suprotnosti sa Zakonom o digitalnim tržištima EU (DMA), jer novi model "primorava korisnike da pristanu na korišćenje njihovih ličnih podataka", a da im se ne nudi druga verzija na Facebooku ili Instagramu.
"Naš preliminarni stav je da Metin model oglašavanja nije u skladu sa Zakonom o digitalnim tržištima", rekla je Margrethe Vestager, koja se nalazi na čelu antimonopolske komisije Evropske komisije.
Opširnije
Norveška optužuje Metu za nezakonito korišćenje podataka za testiranje AI-ja
Takav proces krši stroga pravila EU o zaštiti podataka, saopštio je norveški Savet za zaštitu potrošača.
14.06.2024
Meta očekuje veće troškove i slabiji prihod, dok se fokusira na AI
Meta Platforms Inc. povećao je svoje procene potrošnje za ovu godinu i projektovao prodaju u drugom tromesečju koja je bila ispod očekivanja.
25.04.2024
Meta uvodi pretplatu na Facebook i Instagram bez oglasa u Evropi
Meta Platforms Inc. će korisnicima u Evropi ponuditi pristup Facebooku i Instagramu bez oglasa, uz pretplatu.
30.10.2023
"Želimo da osnažimo građane da mogu da preuzmu kontrolu nad sopstvenim podacima i izaberu manje personalizovanu verziju mreže bez oglasa", rekla je.
U ovom zakonu se navodi niz stvari koje treba ili ne treba raditi i tiču se nekih od najvećih svetskih tehnoloških platformi. Potez EU je preliminarni korak. Ali eventualne kazne za kršenja mogu dostići čak 10 odsto globalnog godišnjeg prihoda, ili 20 odsto za ponovljena kršenja zakona.
Meta je u novembru uvela odvojene verzije Facebooka i Instagrama bez oglasa kako bi sprečila pritisak regulatora u pogledu postupanja sa ličnim podacima korisnika. Kompanija je u saopštenju navela da je novi model u skladu sa DMA i da se kompanija raduje "daljem konstruktivnom dijalogu sa Evropskom komisijom kako bi se ova istraga privela kraju".
Prema pravilima EU, velike tehnološke firme moraju da traže saglasnost korisnika za kombinovanje njihovih ličnih podataka preko usluga platforme. Ako korisnik odbije takvu saglasnost, trebalo bi da ima pristup manje personalizovanoj verziji. Komisija kaže da kompanije poput Mete ne mogu da uslovljavaju korišćenje Facebooka ili Instagrama pristankom korisnika na deljenje podataka.
Upozorenje regulatora EU dolazi samo nedelju dana nakon što su zvaničnici uputili sličnu žalbu kompaniji Apple Inc., upozoravajući proizvođača iPhonea da mora da dozvoli preusmeravanje korisnika na jeftinije aplikacije kako bi njegovo poslovanje bilo u skladu sa pravilima EU.
U DMA se brani da određeni servisi kompanija kao što su Apple, Google, Meta, Microsoft i Amazon.com, daju prednost svojim aplikacijama u odnosu na rivale. Zabranjeno im je da kombinuju lične podatke korisnika prikupljene sa različitih servisa, kao i da koriste podatke koje prikupljaju treća lica kako bi ih iskoristili za sticanje konkurentske prednosti.