Meta Platforms Inc. povećao je svoje procene potrošnje za ovu godinu i projektovao prodaju u drugom tromesečju koja je bila ispod očekivanja Wall Streeta, ponovo namećući pitanje da li će se futurističke tehnološke opklade kompanije na kraju isplatiti investitorima.
Facebookova matična kompanija prijavila je prihod od 36,5 milijardi dolara u prvom kvartalu, što je povećanje od više od 27 odsto u odnosu na isti period pre godinu dana. Bio je to blagi pomak u odnosu na procene analitičara koji su u proseku predviđali prihod od 36,1 milijarde dolara, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Profit se više nego udvostručio na 12,4 milijarde dolara, a zarada po akciji bila je od 4,71 dolara.
Ali kompanija za društvene mreže sa sedištem u Menlo Parku u Kaliforniju takođe je predvidela prodaju u drugom kvartalu od 36,5 do 39 milijardi dolara. Analitičari su očekivali 38,2 milijarde dolara. Istovremeno, Meta je povećala svoje očekivane troškove za ovu godinu i sada veruje da će kapitalni izdaci biti 35 do 40 milijardi dolara. Ranije ove godine, procenila je da će troškovi za stvari poput servera, AI (engl. artificial intelligence - veštačka inteligencija) hardvera i data centara biti 30 do 37 milijardi dolara.
Opširnije
Zuckerberg dobija 700 miliona dolara od nove Metine dividende
Izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg dobiće isplatu od oko 700 miliona dolara godišnje od prve dividende za investitore.
02.02.2024
Trump napao Facebook, akcije pale više od četiri odsto
Republikanski predsednički kandidat Donald Trump nazvao je Facebook narodnim neprijateljem. Akcije Mete pale su za više od četiri odsto.
12.03.2024
Meta u Indijani gradi novi data centar vredan 800 miliona dolara
Kompanija Meta gradi data centar koji će biti optimizovan za rukovanje uslugama veštačke inteligencije.
25.01.2024
Operativna direktorka Mete napušta kompaniju posle 16 godina
Sandberg se pridružila Fejsbuku 2008. godine kao drugi funkcioner kompanije, odmah iza suosnivača Marka Zuckerberga.
18.01.2024
Zuckerberg je za dva meseca prodao Metine akcije vredne pola milijarde
U proseku je svakog dana prodavao deonice vredne 10,4 miliona dolara, a najveća transakcija (od 28. decembra) vredela je 17,1 milion dolara.
04.01.2024
"Očekujemo da će kapitalni izdaci nastaviti da se povećavaju sledeće godine, jer agresivno ulažemo kako bismo podržali naša ambiciozna istraživanja AI-ja i napore u pogledu razvoju proizvoda", rekla je finansijska direktorka Susan Li.
Akcije su pale za 11 odsto u produženom trgovanju. Deonice su dosad ove godine porasle za 39 odsto po zatvaranju tržišta i tokom proteklog meseca su se trgovale oko svog cenovnog maksimuma, delom odražavajući euforiju oko AI-ja.
Meta agresivno troši kako bi se takmičila na polju AI-ja sa drugim tehnološkim gigantima kao što su Microsoft Corp. i Alphabet Inc., što dovodi do povećanja troškova. Kompanija je u januaru objavila planove za novi data centar vredan 800 miliona dolara, a takođe razvija sopstvene čipove za AI usluge. Meta takođe radi na nekoliko novih verzija svog velikog jezičkog modela, poznatog kao Llama, za pokretanje četbotova i drugih AI servisa.
U prethodnom kvartalu izvršni direktor Mark Zuckerberg najavio je otkup akcija u iznosu od 50 milijardi dolara i prvu kvartalnu dividendu kompanije, u pokušaju da smiri investitore frustrirane zbog agresivne potrošnje kompanije na tehnologije koje tek treba da se isplate. Zuckerberg je godinama ulagao novac u napore da izgradi takozvani metaverzum (engl. Metaverse), virtuelni svet u kome se nada da će se ljudi jednog dana igrati i raditi.
Reality Labs, Metino odeljenje fokusirano na futurističke opklade, prijavilo je gubitak od 3,85 milijardi dolara u prvom kvartalu - otprilike isto kao i pre godinu dana. To odeljenje, koje takođe nadgleda rad na naočarima za virtuelnu realnosti i Metinim Ray-Ban pametnim naočarima, prijavilo je godišnji gubitak od više od 16 milijardi dolara u 2023.
Kompanija je ponovila svoje šire planove potrošnje za 2024. godinu, saopštivši da će izdvojiti 96 do 99 milijardi dolara za kalendarsku godinu, što je neznatno više od ranije zacrtanog cilja od 94 do 99 milijardi dolara. Ranije je rečeno da će veliki deo toga ići na troškove infrastrukture, pored dugoročnih opklada na projekte u vezi sa proširenom i virtuelnom stvarnosti.
Metin mešovit izveštaj došao je istog dana kada je predsednik Joe Biden potpisao zakon koji primorava TikTokovu matičnu kompaniju, ByteDance Ltd., da proda popularni video-servis ili se suoči sa zabranom u Sjedinjenim Američkim Državama. Potencijalno eliminisanje glavnog konkurenta moglo bi da podstakne Metino poslovanje u domenu reklama, jer je njegov segment za kratke video-snimke (Reels) praktično klon TikToka.
(Tekst ažuriran komentarima finansijske direktorke u četvrtom pasusu. Prethodna verzija teksta korigovana navođenjem punog imena Marka Zuckerberga.)