Mađarska i francuski Vinci kupili su aerodrom u Budimpešti, a prema ugovoru cena je iznosila 4,3 milijarde evra. Na taj način je ova velika imovina predata premijeru Viktoru Orbanu, koji je dugo žudeo za tim čvorištem.
Kupci su platili 3,1 milijardu evra za aerodrom i preuzeli neto dug od 1,2 milijarde evra, navodi se u saopštenju vlade. Bloomberg je prvi objavio procenu ranije tokom dana. Prodavci su bili AviAlliance GmbH, nemački operater, kao i singapurski državni fond GIC Pte i kanadski Caisse de Depot et Placement du Quebec.
Orban se zalagao za kupovinu aerodroma, kao deo šireg nastojanja da se poveća lokalno vlasništvo nad strateškim dobrima. Mađarska je kupila 80 odsto udela u aerodromu, dok je Vinci preuzeo ostatak. Sporazum, koji je odobrila Evropska unija, zatvoren je nakon potpisivanja.
Opširnije
Orbanovi biznismeni od poverenja vedre i oblače u Adria regionu
Mađarske kompanije poslednjih godina sve više ulažu u Adria regionu.
24.04.2024
Mađarska kupuje 80 odsto budimpeštanskog aerodroma
Mađarska, uprkos fiskalnoj krizi, privodi kraju kupovinu budimpeštanskog aerodroma Zrt, vrednu više milijardi dolara.
09.04.2024
Dok Orban gradi moć, njegov zet gradi hotelsko carstvo
Istvan Tiborcz pojavio se kao najistaknutiji mađarski ulagač u turističkoj industriji, uključujući neke kultne objekte u Budimpešti.
30.03.2024
Kako Mađarska preko Orbanovog zeta i biznisa širi meku moć u Srbiji
Poslovi dva mađarska biznismena Istvana Tiborcza i Daniela Jellineka često se prepliću u Adria regionu.
12.01.2024
Čije snove gradi Orban subvencionišući BYD
Kinezi će preko Mađarske napraviti dobar posao u Evropi, jer je Mađarska u lošim odnosima sa EU, kaže Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta
28.12.2023
"Vlasništvo nad aerodromom je pitanje suvereniteta", rekao je u saopštenju mađarski ministar ekonomije Marton Nagy. "Ne radi se samo o putničkom transportu i turizmu, već je i strateški važno kao kargo čvorište."
Kao 39. najprometniji u Evropi, aerodrom se smatra draguljem mađarske turističke i logističke industrije. Budimpešta je imala u proseku 307 dnevnih letova do danas, isto kao i Prag, prema podacima Evrocontrola.
Sporazum je verovatno prvi korak ka razvoju aerodroma za Mađarsku, koja je u pregovorima sa Katarskom investicionom upravom da se kasnije pridruži konzorcijumu. Mađarska želi da izgradi treći terminal i poveća kapacitete i za putnike i za teret, rekao je Nagy za Bloomberg u intervjuu u decembru.
Vlada je pozicionirala Budimpeštu kao kapiju za kineske turiste i investicije u EU nakon što je osvojila niz velikih investicija, uključujući kompaniju BYD, koja počinje da gradi svoju prvu evropsku fabriku električnih vozila u Mađarskoj.
Budimpeštanski aerodrom procenjuje da će ove godine privući blizu 17 miliona putnika, u odnosu na 14,7 miliona prošle godine. Aerodrom je 2023. godine ostvario profit od 74 miliona evra nakon što su se prihodi na godišnjem nivou povećali za 20 odsto na 338 miliona evra. Radio je pod koncesijom koja ističe 2080. godine.
Za Vincija, udeo u Budimpešti je deo agresivne ekspanzije koja jača njegovu tvrdnju da bude vodeći svetski operater privatnog aerodroma. Francuski gigant ima 70 aerodroma širom sveta, prema njegovom veb-sajtu, među kojima su objekti u Francuskoj i Portugalu i značajne operacije u Latinskoj Americi.
U aprilu, Vinci je pristao da kupi većinski udeo u Edinburškom aerodromu za 1,3 milijarde funti (1,6 milijardi dolara), čime je proširio svoje prisustvo u Velikoj Britaniji nakon kupovine većinskih udela u London Getwiku i Belfast International od 2018.
Orban je dugo priželjkivao aerodrom u Budimpešti, ali je bio primoran da odustane od ranijeg pokušaja preuzimanja 2021. godine zbog manjka novca. U toj ponudi učestvovala je mađarska energetska kompanija Mol Nyrt i ljudi bliski Orbanu.
Fiskalna situacija je i dalje teška, jer je budžet u prva četiri meseca ove godine zabeležio manjak od 7,2 milijarde dolara, što je više od godišnjeg plana. Međutim, koliko je ova kupovina važna, pokazuje i to da je Orban ovlastio prodaju brojne državne imovine kako bi prikupio dovoljno sredstava za kupovinu aerodroma.
Mađarska je prodala 15 odsto udela u lokalnoj jedinici Erste Group Bank AG i 35 odsto udela u mađarskoj jedinici Vienna Insurance Group. Državni zajmodavci su takođe izdali dug za pokrivanje ostatka cene.
AviAlliance u početku nije planirao da proda aerodrom. Kompanija je ušla u pregovore nakon višegodišnje vladine kampanje koja je nastojala da otera trenutne vlasnike zbog nedovoljnog ulaganja u aerodrom, što je uprava demantovala.