Japanska IT kompanija NTT Data želi da u okviru plana za međunarodnu specijalizovanu izložbu EXPO 2027 u Beogradu razvija pametne gradove zasnovane na tehnološkim inovacijama, poručio je ove nedelje ambasador Japana Akira Imamura. Prema njegovim rečima, time bi se promovisao održivi razvoj i, kao krajnji cilj, obezbedilo poboljšanje kvaliteta života građana.
NTT Data je multinacionalna korporacija koja pruža raznolike IT usluge i savetovanje, uključujući one u domenu klauda i infrastrukture, sajber-bezbednosti i usluge povezane sa Salesforceom i SAP-om.
Imamura je o planovima kompanije za Srbiju govorio na sastanku sa predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i predstavnicima NTT Date, gde se pričalo o novim investicijama i mogućnostima za unapređenje saradnje dve zemlje, saopštila je Vlada Srbije. U zvaničnom saopštenju se ne navodi šta su o ovim pitanjima rekli predstavnici same kompanije.
Opširnije
Sajber-stručnjaci u Srbiji: ko su, šta rade i zašto ih toliko nedostaje?
Napredak svetskog tehnološkog sektora znači i usložnjavanje problema za one koji se bave bezbednošću u sajber-prostoru.
09.04.2024
Čime se bavi IT firma koju Deloitte ocenjuje najbrže rastućom u Srbiji
Snažan skok prihoda uvrstio je drugi put zaredom srpski Factory World Wide na listu najbrže rastućih tehnoloških kompanija u centralnoj Evropi.
25.12.2023
Devtech: Radimo na prikupljanju nove investicije
Prošla godina je bila teška za prikupljanje sredstava, bez obzira na to da li ste startap ili etablirani biznis, kaže osnivač Devtecha.
03.06.2024
Quantox o akvizicijama: Sada je lako kupiti problem
Finansiranje je jedan od večitih problema za startapove i skejlapove, a čak i kad investicija stigne, tajming za to može biti problematičan.
15.05.2024
Vučević je poručio da potencijal za saradnju sa japanskom firmom vidi pre svega u oblastima kao što su sajber-bezbednost, izgradnja digitalnih platformi i pametnih gradova. Naglasio je da je Srbija zemlja sa odličnom poslovnom klimom, posebno za investicije u oblasti informacionih tehnologija (IT) i da je lider regiona u inovativnim tehnologijama i u oblasti veštačke inteligencije - tehnologije na koju se oslanja i NTT Data.
Prema podacima sa sajta kompanije, NTT Data zapošljava oko 190.000 ljudi, posluje u preko 50 zemalja, a godišnje investira 3,6 milijardi dolara u istraživanje i razvoj. Ovo im ne bi bio prvi put da sarađuju sa javnim sektorom, a rešenja pametnog grada već su primenili u Los Anđelesu, što je, kako navode, za rezultat imalo uštedu od preko milion dolara godišnje, drastično smanjenje vožnje u pogrešnom smeru i poboljšanje sigurnosti u parkovima.
Među poslednjim vestima koje su stigle iz kompanije bila je ona krajem maja o kupovini većinskog vlasničkog udela u GHL Systemsu, provajderu platnih usluga sa sedištem u Maleziji.
NTT Data posluje u okviru šire japanske telekomunikacione holding kompanije Nippon Telegraph & Telephone (NTT), inače jedne od 10 najvećih telekomunikacionih giganata u svetu prema visini prihoda. U grupaciji radi oko 330.000 zaposlenih, pri čemu ima više od 900 povezanih kompanija.
Deonice NTT Date su listirane na Tokijskoj berzi. Prema podacima sa Bloomberg Terminala, NTT kao većinski akcionar poseduje skoro 58 odsto udela, dok ostali akcionari imaju manje od pet odsto. Tako je drugi najveći akcionar finansijska kompanija Nomura Holdings sa nepunih 4,5 odsto deonica.
Pa ipak, upravo je Nomurin analitičar Masaya Yamasaki prošlog meseca snizio preporuku za akcije NTT Date sa "kupiti" na "neutralno". Trenutno je izjednačen broj stručnjaka koji preporučuju kupovinu i onih koji predlažu zadržavanje već stečenih akcija kompanije, bez kupovine dodatnih. Samo jedan od 15 analitičara je za opciju prodaje akcija, pokazuju procene prikupljene na Bloomberg Terminalu.
Fiskalnu godinu koja se završila 31. marta u firmi su zaključili tržišnom kapitalizacijom od skoro 22,5 milijardi dolara, u poređenju sa preko 18 milijardi godinu pre. Međutim, očekuje se da će im do kraja tekuće fiskalne godine opasti prihodi i profit.
Sastanak NTT Date sa ovdašnjim vladajućim vrhom usledio je dok je istovremeno srpska državno-privredna delegacija u poseti Japanu - prvi put od 1987. godine. Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Srbije Tomislav Momirović tim povodom je podsetio da je trgovinska razmena između dve države prošle godine iznosila 330 miliona evra. "Naš cilj je da ona u narednim godinama dostigne nivo od preko milijardu evra godišnje, a to možemo uraditi jedino ako privučemo nove investicije iz Japana."
Istakao je da veliki broj japanskih kompanija posluje u Srbiji i da su u poslednjih sedam-osam godina investirale više od 500 miliona evra, ali da "to ne sme da nas zadovolji". Takođe, Vučević je na sastanku u Beogradu poručio da bilateralna ekonomska saradnja sve više dobija na intenzitetu i da sve veći broj japanskih kompanija posluje na našem tržištu.
IT sektor beleži stalni rast poslednjih godina i postaje jedna od najperspektivnijih privrednih grana u Srbiji, kazao je predsednik Vlade. Industrija pripada široj grani - informaciono-komunikacionim tehnologijama (IKT), koje su tokom 2023. zabeležile izvoz vredan 3,45 milijardi evra, prema podacima Narodne banke Srbije (NBS). Poređenja radi, u 2022. taj iznos je bio 2,7 milijardi. Početak ove godine pojačava optimizam u tom pogledu - u prvom kvartalu zemlja je izvezla IKT usluga u vrednosti od otprilike 700 miliona evra - za oko 100 miliona više nego u istom periodu lane.