Kineski izvoz električnih vozila u zemlje Evropske unije opao je za skoro petinu tokom prva dva meseca ove godine, prema zvaničnim kineskim podacima, usred istrage Brisela o subvencijama ovoj industriji. Nešto više od 75.600 električnih vozila isporučeno je u 27 članica EU u januaru i februaru, pokazali su podaci kineske carine, što je pad od 19,6 odsto u poređenju sa prošlom godinom.
Talas novih konkurenata u teškom trenutku za industriju, odnosno nedavni rast uvoza automobila kompanija poput BYD Co. i MG Motors koje je u vlasništvu SAIC Motor Corp, bio je upozorenje zapadnim proizvođačima automobila, među kojima je i Stellantis NV. Evropska komisija je u oktobru prošle godine pokrenula istragu o tome da li su subvencije kineske vlade dale njenim proizvođačima nepravednu prednost.
Ranije ovog meseca, EU je saopštila da je blizu odluke da uvede dodatne carine na kineska električna vozila koja ulaze u EU, navodeći nove dokaze da vlada u Pekingu pruža ilegalnu finansijsku podršku industriji.
Opširnije
Italija pregovara sa BYD-jem o mogućem otvaranju fabrike
Italijanska vlada je kontaktirala sa predstavnicima kompanije BYD u nameri da privuče drugog proizvođača automobila u zemlju pored proizvođača Fiat Stellantis.
27.02.2024
Velika greška proizvođača električnih automobila izokrenuće evropsku industriju
Evropski proizvođači u budućnosti bi mogli izgubiti od kineskih konkurenata.
25.02.2024
Tesla prodala samo jedan auto u Koreji ove godine
Tesla se suočava sa problemima od zabrinutosti za bezbednost, do cene i nedostatka infrastrukture za punjenje.
07.02.2024
Manja tražnja za EV pogodila zaradu kineskog BYD
Zarada kompanije BYD Co. bila je ispod očekivanja analitičara pošto je potražnja za automobilima na baterije pala krajem prošle godine.
29.01.2024
Ako EU uvede carine, to bi ograničilo glavno tržište za kineski izvoz električnih vozila, što bi moglo da dovede do sličnih poteza Velike Britanije kako bi zaštitili svoje tržište od preusmeravanja vozila iz EU.
Analitičari često kombinuju januarske i februarske ekonomske podatke koji se odnose na Kinu kako bi omogućili preciznije poređenje, zbog pomeranja datuma lunarnog novogodišnjeg praznika koji utiče na ekonomsku aktivnost.
Pad izvoza u prva dva meseca ove godine "prevazilazi puku statističku anomaliju, bacajući svetlo na složene izazove s kojima se Kina suočava na međunarodnom planu", saopštila je Kineska privredna komora za EU, navodi se u izveštaju grupe poslovnih lobista.
"Spekulacije se vrte oko toga da li je istraga EU protiv subvencionisanja kineskih električnih vozila imala odvraćajući efekat ili suptilno utiče na dinamiku spoljne trgovine", dodaje se.
Brz rast kineskog izvoza električnih vozila u zemlje EU od 2021. godine oslikava se u podacima kineske carine pri čemu većina meseci pokazuje snažan rast u odnosu na prethodnu godinu. Ali u avgustu i novembru prošle godine došlo je do međugodišnjeg pada.
Evropska komisija je ovog meseca saopštila da je zabeležila značajan porast uvoza električnih vozila iz Kine nakon što je objavila istragu, navodeći evropske podatke koji pokazuju da je povećanje iznosilo 14 odsto u poređenju sa periodom između oktobra 2023. i januara 2024. godine.
Kineski podaci pokazuju pad izvoza električnih vozila u zemlje EU od oko četiri odsto međugodišnje. Podaci o trgovini u različitim zemljama često se razlikuju zbog više faktora, kao što su razlike u vremenu između isporuke i dolaska robe.