Grumen bakra, automobilska guma i tafirni paket za mobilnu mrežu – naizgled tri pojma koja malo šta imaju zajedničkog. Ali ako govorimo o Srbiji, presečna tačka mogla bi biti – profit. Veliki profit.
Naime, navedeni proizvodi upravo su ono na čemu svoja poslovanja zasnivaju jedne od najprofitabilnijih firmi u našoj zemlji. Barem tako govore zasad dostupni zvanični podaci.
Agencija za privredne registre (APR) objavila je mnoge redovne godišnje finansijske izveštaje firmi za 2021. Iako još nije objavljen njihov tradicionalni "Izveštaj o sto naj... privrednih društava" za prošlu godinu, već sada je jasno da će doći do izvesnih promena na top-listama. Tako je, recimo, u pomenutom izveštaju za 2020, APR kao prvih pet preduzeća sa najvećim neto dobitkom izdvojio: JP Elektroprivreda Srbije (EPS), pirotski Tigar Tyres, Telenor (danas Yettel), borski Serbia Zijin Copper i Coca-Cola HBC Srbija. Međutim, tada prvoplasirani EPS godinu dana kasnije zabeležio je neto gubitak koji premašuje 16,7 milijardi dinara. Uz to, na finansijski izveštaj Coca-Cole za 2021. još se čeka, a biće dostupan na sajtu APR posle dostavljanja dokumentacije uz konsolidovani finansijski izveštaj, čiji je rok za predaju 31. jul 2022, tako da on zasad ne može biti obrađen i objavljen.
Opširnije
Regres u Srbiji nekad i 10 evra, u Sloveniji obaveznih 1.074
Kompanije u Srbiji većinom nisu želele da komentarišu iznos koji isplaćuju zaposlenima - odgovorile su četiri od 40.
09.07.2022
Počeo najveći eksperiment novog modela rada na svetu
Više hiljada zaposlenih u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK) upravo započinje probni period praktikovanja skraćene radne nedelje.
06.06.2022
Prosečne plate u srpskim opštinama od 430 do više od 1.000 evra
U centralnim beogradskim opštinama zarađuje se skoro dva i po puta više u odnosu na neka mesta na jugu zemlje.
12.07.2022
Srbija prva u regionu po rastu broja programera, Hrvatska u minusu
Sektor informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT) u Srbiji doživljava ekspanziju.
18.07.2022
Ako se izuzmu te dve kompanije, među pet najprofitabilnijih, dakle, ostaju Tigar Tyres (u 2021. zabeležili su neto dobit veću od devet milijardi dinara), Telenor (ostvarena neto dobit u iznosu koji premašuje 7,2 milijarde), te Serbia Zijin Copper (koji je zabeležio profit od skoro 25,8 milijardi dinara).
Dalje, na šestom mestu liste za 2020. nalazio se Telekom Srbija, koji je godinu dana kasnije u svom finansijskom izveštaju prijavio više od 13 milijardi dinara profita. Sedmo mesto zauzimalo je JP "Putevi Srbije", ali ono je prošle godine zabeležilo neto gubitak od gotovo 1,2 milijarde dinara. Konačno, na osmom mestu nalazio se Philip Morris Operations, koji je potom u 2021. ostvario neto dobitak od 5,4 milijarde.
To bi značilo da, prema trenutno dostupnim podacima, lista pet najprofitabilnijih firmi u Srbiji izgleda ovako:
Šta karakteriše firme koje su dospele na vodeće pozicije?
Serbia Zijin Copper
Kineski Zijin u Boru bavi se eksploatacijom najzastupljenijeg metala u Srbiji – bakra, a sekundardni proizvod im je zlato.
U 2021. godini uspeli su da utrostruče profit ostvaren godinu dana pre toga i on je sa oko 8,4 skočio na više od 25,7 milijardi dinara.
Prosečna plata u kompaniji je skoro 100.000 dinara – daleko iznad republičkog proseka. Više od 95 odsto radnika čini lokalno stanovništvo, a kompanija je svojevremeno saopštila da je zbog nedostatka kadrova u Boru zapošljavala ljude iz obližnjeg Zaječara, pa i dosta daljeg Niša.
U prvom kvartalu ove godine bili su treći najveći izvoznik u Srbiji sa izvozom vrednim 210 miliona evra (oko 24,7 milijardi dinara), dok su u jednom trenutku prošle godine bili čak i najveći izvoznik kojeg imamo, da bi ih na kraju 2021. pretekao vlasnik smederevske železare HBIS.
Telekom Srbija
U odnosu na 2020, Telekom Srbija je u 2021. više nego udvostručio svoj profit – sa oko 5,5 na sumu koja premašuje 13 milijardi dinara.
Prema rečima generalnog direktora Vladimira Lučića, prihodi su porasli kako na polju interneta, tako i televizije i mobilne telefonije.
Prošlu godinu za Telekom Srbiju su obeležili ugovori sa Vodafonom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Premijer ligom. Prvi bi, prema najavama, trebalo da doprinese razvoju digitalnih servisa i obezbedi bolju pregovaračku poziciju prilikom nabavki, drugi je potpisan kako bi se osigurala sredstva za uvođenje 5G mreže, a treći se ticao kupovine prava za prenos utakmica.
Takođe, u novembru je otvorena prva poslovnica u centru Skoplja.
U međuvremenu se i pripremao teren za pokretanje Fonda "Telekom Srbija", koji je ove godine zvanično počeo sa radom, a sa ciljem da se tako finansiraju startap kompanije.
Tigar Tyres
Nema sumnje da bi prosečan vozač u Srbiji mogao da navede više brendova guma koji se ovde prodaju i verovatno ne bi ocenio one koje dolaze iz fabrike Tigar kao dominantne na našem tržištu. Nisu ni jedina fabrika guma u državi.
Međutim, Tigar je većinski fokusiran na izvoz i godinama važi za jednog od najvećih izvoznika koje imamo – lane je bio četvrti u Srbiji, a u prvom kvartalu ove godine zauzeo je peto mesto sa izvozom čija vrednost premašuje 131 milion evra (više od 15 milijardi dinara).
Milioni koje je francuski Michelin uložio u ovu fabriku u Pirotu dali su rezultate. Modernizovan je proces proizvodnje, zaposleno još ljudi, prošireni kapaciteti firme i asortiman robe. Tigar ima širok spektar proizvoda (pre nekoliko godina firma je saopštila da se radi o čak 1.700 artikala). Nije im strano ni kreiranje proizvoda namenjenog samo jednom kupcu, niti proizvodnja određenih vrsta guma koje se u okviru grupe ne prave drugde po Evropi. Michelin, podsetimo, ima iskustvo proizvodnje robe na 117 lokacija u 26 zemlja sveta.
Telenor (sada Yettel)
Od 2018. godine posluju u sastavu PPF grupe u vlasništvu nekada najbogatijeg Čeha Petra Kellnera (preminulog u martu 2021). Finansijski kapaciteti firme su tokom 2020, usled statusne promene izdvajanja uz osnivanje privrednog društva Cetin (za pružanje usluga iz domena mobilne i fiksne telekomunikacione infrastrukture), smanjeni gotovo za trećinu. Neto dobitak u 2021. iznosio je više od 7,2 milijarde dinara, što je za 13,6 odsto manje nego 2020, kada je najstariji operator mobilne telefonije u našoj zemlji po visini profita pretekao oba konkurenta – kompanije Telekom Srbija i A1 (tadašnji Vip mobile).
Telenor je pokazao da ne preza od saradnje sa konkurencijom, pa je veliku pažnju privukla odluka da, umesto razvijanja sopstvene infrastrukture, za nove usluge u oblasti interneta i TV sadržaja iznajmi već postojeću Telekomovu. Za to je prošle godine zeleno svetlo dala i Komisija za zaštitu konkurencije.
Na kablovsko tržište ušli su sa ponudom, prema njihovim rečima, najboljeg optičkog interneta, digitalne televizije (za koju navode da je potpuno novi koncept na ovim prostorima) i fiksne telefonije. Pred njima je i nastavak procesa rebrendiranja, budući da odskora posluju pod već pomenutim novim imenom Yettel.
Philip Morris Operations
Ova fabrika u Nišu jedan je od dva ogranka (drugi je Philip Morris Services), kroz koje Philip Morris International (PMI) posluje u Srbiji. Kako se ističe u godišnjem izveštaju kompanije, radi se o najvećem proizvođaču duvanskih proizvoda u zemlji.
Od 2003. godine, kada je PMI privatizovao DIN Fabrika duvana, strana kompanija uložila je više od 889 miliona dolara u Srbiji, čime je ostala jedan od najvećih investitora koje imamo.
U poređenju sa 2020, neto dobit je 2021. godine povećana sa svote veće od 4,8 milijardi dinara na iznos koji premašuje 5,3 milijarde.
U izveštaju se dodaje da je generalni direktor za jugoistočnu Evropu Aleksandar Jakovljević poručio da je 2021. godina bila za njih izuzetno uspešna, jer su u Nišu proizveli rekordni broj duvanskih proizvoda, od čega je više od 80 odsto izvezeno u 50 zemalja širom sveta.
Ono na šta se kompanija naročito fokusira jeste komercijalizacija takozvanih RRP (engl. reduced-risk products – proizvodi smanjenog rizika), to jest proizvoda koji nose manji stepen rizika od štetnosti za pušače koji se opredele za njih, nasuprot daljem pušenju tradicionalnih cigareta.
Bloomberg Adria je nastao kao regionalna saradnja Bloomberg Media i Mtel Swiss. Mtel Swiss je deo grupe Telekoma Srbije.