Više hiljada zaposlenih u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK) upravo započinje šestomesečni probni period praktikovanja skraćene radne nedelje, sve popularnijeg načina rada u svetu. U eksperimentu - koji se smatra dosad najvećim na svetu tog tipa - učestvuje više od 3.300 radnika iz 70 kompanija.
Kako prenose britanski mediji, lepeza učesnika je prilično široka, pa se među njima nalaze programeri, lokalni trgovci, dobrotvorne organizacije...
Od danas, svi oni umesto pet, radiće četiri dana nedeljno - uz istu platu. Takozvani model 100:80:100 podrazumeva 100 odsto zarade za 80 odsto utrošenog vremena, u zamenu za održavanje 100 odsto produktivnosti.
Cilj istraživača je da izmere produktivnost u poslovanju i dobrobit radnika, kao i uticaj na životnu sredinu i rodnu ravnopravnost. Analiziraće se kako dodatni slobodan dan utiče na nivo stresa i izmorenosti, ali i drugih aspekata poput zdravlja, zadovoljstva poslom i životom generalno, upotrebom energije i slično.
Iskustva zaposlenih i njihovih nadređenih u kompanijama koje su već usvojile ovaj model rada deluju optimistično i mnogi ističu benefite nove prakse. Među njima su veća motivacija, bolji fokus, više vremena sa porodicom, pa čak i kvalitetniji san. Jedno od mišljenja je da nema razloga držati se zastarele prakse i besmisleno dužiti posao u okviru raspoloživog vremena ili skrolovati po internetu, kada se iste stvari mogu završiti dosta efikasnije. Zašto bi se, gotovo kao po pravilu, neopravdano dužili razgovori, sastanci i intervjui?
Dakle, ne radi se o tome da se sam posao radi bržim tempom nego pre, već da se zaposleni oslobode neproduktivnih praksi. Brojni primeri kompanija u svetu već dokazuju uspešnost skraćene radne nedelje.
Ona je, doduše, ograničena. Naime, i oni koji zagovaraju novi sistem rada sami priznaju da četvorodnevni model ne bi bio primenljiv u svim sektorima. Recimo, prema pisanjima tamošnjih medija, zdravstvo i prosveta se smatraju teško prilagodljivim u tom pogledu.
Probni period novog načina rada u Ujedinjenom Kraljevstvu organizovala je grupa koja se bori za kraću radnu nedelju bez gubitka zarade "4 Day Week Global" u saradnji sa tink-tenkom Autonomy. U upravljanju eksperimentom su angažovani istraživači sa Kembridža, Oksforda i Univerziteta u Bostonu. Sve ovo, kako se navodi, deo je šire svetske inicijative i odvija se uporedo sa sličnim, manjim ispitivanjima u Irskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu, preneli su britanski mediji.