Novi problemi s Boeingovim avionom 737 Max 9 naterali su avio-kompanije širom sveta na povlačenje tog modela iz saobraćaja zbog bezbednosnih provera. Nakon što je tokom leta eksplodirao deo trupa potpuno novog mlaznjaka Alaska Airlinesa, prevoznici od SAD do Paname i Turske odlučili su da prizemlje avione dok se ne utvrdi razlog nezgode.
Nakon što je kompanija Alaska Airlines prizemljila svoju flotu od 65 aviona 737 Max 9 nakon incidenta koji se dogodio 5. januara, i United Airlines je sledio njihov primer.
Potom je Savezna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) naredila privremeno prizemljenje 171 aviona, ubrzavši reakciju ostalih avio-kompanija. Aeromexico je sve svoje avione Max 9 povukao iz upotrebe, a panamski Copa Airlines učinio je isto s većinom svojih letelica.
Opširnije
Novi problemi za Boeing, otpao deo trupa na avionu 737 Max
Slike koje kruže društvenim mrežama prikazuju zadnji levi deo trupa s rupom koja podseća na otvor za vrata.
07.01.2024
Avio-kompanije šopinguju kao nikada do sada
Narudžbine koje premašuju 100 aviona, nekada retka pojava u industriji, postale su sve uobičajenije ove godine.
24.12.2023
Boeing neće napraviti onoliko aviona '737' koliko je mislio
Najveći izvoznik u SAD je zabeležio deveti uzastopni kvartal s gubicima.
25.10.2023
Boeing otkrio novi kvar na ‘737’, isporuke bi mogle da kasne
'737 max' postao je neslavno poznat posle prizemljenja zbog dve tragične nesreće.
24.08.2023
Lančano prizemljenje najoštrija je reakcija otkako je cela Boeingova flota Max aviona povučena iz saobraćaja 2019. godine nakon dve smrtonosne nesreće. 737 Max je daleko najpopularniji avion Boeinga i najveći izvor prihoda kompanije. Najnovija nezgoda vraća fokus na Boeingovu upitnu kontrolu kvaliteta baš u trenutku kad se spremao da poveća proizvodnju svog najlukrativnijeg modela.
"Izuzetno smo srećni što ovo nije završilo tragičnije", rekla je čelnica američkog Nacionalnog odbora za bezbednost saobraćaja Jennifer Homendy na konferenciji za novinare u subotu. "Sada smo na osnovu naše definicije značajne štete utvrdili da je ovo nesreća, a ne incident."
Samo dva američka vazdušna prevoznika koriste varijantu 737 Max 9: United sa 79 i Alaska Air sa svojih 65 aviona. Iz Alaske su kasno u subotu saopštili da ponovo uklanjaju 18 aviona 737 Max 9 koje su već vratili u saobraćaj nakon nedavnog održavanja i poručili da će pričekati detalje o dodatnim pregledima koje zahteva FAA.
Još uvek ne znaju što će sve biti potrebno obaviti pre no što se avioni vrate u saobraćaj, a procenjuju da će prekidi putovanja trajati do sredine nedelje.
United, koji je ranije objavio da su 33 njihova Max 9 mlaznjaka već prošla provere koje zahteva FAA, prizemljio je sve avione jer radi na razjašnjavanju postupka inspekcije i zahteva regulatora.
"Radimo direktno s pogođenim klijentima kako bismo im pronašli alternativne mogućnosti putovanja", napisali su u saopštenju.
Turkish Airlines je objavio da je državna uprava za civilno vazduhoplovstvo zatražila ispitivanje njihovu male flote od pet aviona 737 Max 9. Dok se tehnički pregled ne završi, turski prevoznik je povukao avione iz saobraćaja.
Podsećamo, let 1282 Alaska Airlinesa prevozio je 171 putnika i šest članova posade iz Portlanda u Kaliforniju 5. januara, kada je posada prijavila problem s pritiskom. Zadnji levi deo trupa je otpao i ostala je rupa nalik otvoru za vrata. Avion se vratio u Portland oko 20 minuta nakon poletanja, dosegavši visinu od oko 4.800 metara.
Unutar aviona, koji je Alaska Airu isporučen tek u oktobru, takođe se otkinuo deo zida kabine. Video-snimak je pokazao ponovno sletanje aviona u Portland u mraku, s putnicima koji su sedili blizu zjapeće rupe. Niko nije teže povređen.