Gazprom je od Siemensa zatražio dokumenta koja će omogućiti vraćanje gasne turbine ključne za gasovod Severni tok 1 nakon remonta u Kanadi.
Dokumenta koja je ruski gasni gigant zatražio u petak, trebalo bi da pomognu da se turbina, usled režima sankcija Kanade i Evropske unije, vrati nazad u kompresorsku stanicu Portovaya – "ključno postrojenje za gasovod Severni tok 1", navodi se u saopštenju Gazproma, objavljenom u subotu.
Gazpromov spor sa Siemens Energyjem povećava pritisak na evropsko tržište gasa zbog rastuće zabrinutosti za budućnost tokova ruskog gasa usled tenzija u vezi sa ratom u Ukrajini.
Opširnije
Ruske kompanije su pod sankcijama u Srbiji i bez sankcija
Srbija će možda preuzeti NIS od ruskog vlasnika koji će zadržati pravo prečeg odlučivanja
14.07.2022
JPMorgan: Astronomskih 380 dolara za naftu ako Rusi smanje proizvodnju
Smanjenje za tri miliona barela dnevno podiglo bi cenu nafte na 190 dolara po barelu.
02.07.2022
Putinov ukaz o gasnom projektu mogao bi da istera strane partnere
Zainteresovane strane imaju mesec dana da kažu da li će preuzeti učešće u novoj kompaniji.
01.07.2022
Ranije ove nedelje, ruski proizvođač je poručio da, pošto nema nikakva dokumenta koja dozvoljavaju Siemens Energyju da premesti turbinu iz Kanade, ne može da donese "objektivni zaključak o daljem razvoju događaja u vezi sa sigurnim radom" kompresorske stanice Portovaya.
Objektu, koji je ulazna tačka za gasovod Severni tok 1 na ruskoj strani Baltičkog mora, potrebno je šest velikih turbina da bi gasovod radio punim kapacitetom. Jedna od komponenata u Kanadi, a prema Gazpromu, nisu sve turbine u Rusiji u radnom stanju i trebalo bi da idu na održavanje u pogon proizvođača Simens Energy u Montrealu.
Kao rezultat ove situacije, isporuke preko Severnog toka 1 su se prošlog meseca smanjile na samo 40 odsto svog kapaciteta - pre nego što je veza potpuno zaustavljena 11. jula zbog planiranog održavanja, koje bi trebalo da traje 10 dana.
"Gasprom računa na bezuslovno ispunjavanje obaveza Siemensa u vezi sa održavanjem gasnih turbina, od čega zavisi pouzdan rad gasovoda Severni tok 1 i snabdevanje evropskih potrošača prirodnim gasom", poručio je ruski proizvođač u subotu.
Nemačka je prošle nedelje zatražila od Kanade da "oslobodi" opremu. Vlasti u Otavi su navele da će rešavati sva pitanja sa Nemačkom, pošto je prepuštanje komponente Rusiji zabranjeno sankcijama. Kanada je izdala dozvolu za izvoz sankcionisane opreme u Nemačku, a ta mera se odnosi i na druge turbine Severnog toka 1 kojima će biti potrebno održavanje u Kanadi.