Ruska naftna kompanija Gazprom poručila je da ne poseduje nikakav papir kojim bi garantovala da će se oprema potrebna za gasovod Severni tok 1 vratiti iz Kanade, gde se trenutno nalazi na remontu.
Sankcije zapadnih zemalja Ruskoj Federaciji zakomplikovale su proces prenosa tehnike, a naftni gigant je prošlog meseca smanjio kapacitet duž gasovoda na 40 odsto uobičajenih nivoa. Kao razlog je naveo upravo odlaganje povratka opreme koju u Kanadi servisira nemački Siemens. Podsetimo, kako je Bloomberg ranije izvestio, cene gasa u Evropi skočile su nakon smanjenja snabdevanja preko Severnog toka 1, te su fjučersi sredinom prošlog meseca porasli za osam odsto.
Kako Kanada ne bi prekršila sankcije, plan je bio da se motor za gasnu turbinu prvo isporuči u Nemačku, koja bi ga onda potom poslala Gazpromu.
Opširnije
Nemačka prihvata zakon o preuzimanju udela u energetskim kompanijama
Novi zakon omogućuje nemačkoj vladi da preuzimanjem udela jamči stabilnost kompanija i energetsku sigurnost.
06.07.2022
Cena gasa u Evropi raste kako Rusija smanjuje isporuku
Cene prirodnog gasa u Evropi skočile su nakon što je Rusija smanjila snabdevanja preko Severnog toka.
16.06.2022
Gazprom smanjio dotok gasa Italiji
Gazprom PJSC prekinuo je isporuku gasa prema Italiji, rekao je državni naftni gigant Eni SpA.
15.06.2022
Srbija za izgradnju novog skladišta gasa čeka saglasnost Gazproma
Izgradnja skladišta gasa u Itebeju planirana je da počne početkom 2022.
17.06.2022
Ipak, ruska državna kompanija sada je u kratkoj objavi na Twitteru iznela sumnju da će stvari proći glatko.
"Gazprom ne poseduje nikakav dokument koji bi omogućio Siemensu da motor za gasnu turbinu za kompresorsku stanicu Portovaya isporuči van Kanade, gde se motor trenutno nalazi na popravci", poručila je kompanija.
Kako su dodali, u ovakvim okolnostima čini se nemogućim da se dođe do objektivnog zaključka o daljem razvoju u pogledu sigurnog sprovođenja operacija kompresorske stanice Portovaya. Prema njihovoj oceni, reč je o ključnom objektu za gasovod Severni tok 1.
Evropu, očekivano, brine da bi Rusija mogla da produži planirano održavanje kako bi izvršila pritisak kroz dodatno ograničavanje gasom na Starom kontinentu. Ruska Federacija već je prekinula isporuke gasa Poljskoj, Bugarskoj, Holandiji, Danskoj i Finskoj zbog njihovog odbijanja da ispoštuju novu šemu plaćanja u rubljama.
Ukoliko bi se strahovi evropskih zvaničnika obistinili i Rusija zaista prekinula isporuku gasa preko Severnog toka 1, Evropa bi bila u velikom problemu da napuni skladišta za predstojeću zimu. Bila bi prinuđena na štednju i restrikcije. Na taj scenario evropski zvaničnici već su počeli da pripremaju građane i privredu, a više o ovoj temi možete pročitati u posebnom tekstu.