Nvidia koristi tehnologiju Arm Holdingsa kako bi razvila čipove koji bi izazvali Intelove procesore u personalnim računarima (PC), povećavajući konkurenciju između ova dva proizvođača poluprovodnika, navode osobe upućene u situaciju.
Nvidia, čiji čipovi za ubrzanje veštačke inteligencije već dominiraju tim tržištem, pokušava da napravi centralne procesorske jedinice za računare, rekli su ovi ljudi, koji nisu želeli da budu imenovani jer je reč o poverljivim informacijama. Ovi procesori bili bi kompatibilni sa operativnim sistemom Windows kompanije Microsoft i planira se da budu pušteni u prodaju već 2025. godine.
Glavni konkurent Intela u oblasti PC računara, kompanija Advanced Micro Devices, takođe radi na procesorima baziranim na Armovoj tehnologiji, prema ovim informacijama. AMD trenutno koristi Intelovu tehnologiju na osnovu licence.
Opširnije
Saznajemo: Beogradski HDL Design House prešao u ruke francuskog Capgeminija
Ova kupovina će omogućiti Capgeminiju da znatno pojača svoje prisustvo na tržištu poluprovodnika u Evropi, ključnoj destinaciji za ovu stratešku industriju.
29.09.2023
Startap optužio Apple da zastrašuje radnike koji se 'usude' da napuste kompaniju
Protivtužba koju su u petak podneli Rivos i šest bivših zaposlenih u Appleu nastavak je žestoke svađe.
24.09.2023
Huaweijev procesor koji podržava 5G mrežu podstakao prodaju telefona
Kirin 9000s, novi procesor kompanije Huawei Technologies, podržava 5G bežičnu mrežu.
22.09.2023
Istraga u SAD potpomogla akcije kineskih proizvođača opreme za čipove
Postavlja se pitanje koliko su mere SAD protiv kineske industrije čipova efikasne.
08.09.2023
Samsung postaje dobavljač Nvidije, beleži skok akcija od šest odsto
Akcije kompanije Samsung Electronics Co. skočile su za više od šest odsto.
01.09.2023
IBM vidi proizvođača čipova Rapidus kao budućnost
Rapidusovi inženjeri su poslati u IBM-ov kompleks NanoTech u SAD da kreiraju proizvodne linije za masovnu proizvodnju.
03.07.2023
Ova vest je iznenadila investitore, što je rezultiralo padom cena akcija Intela za 3,1 odsto u ponedeljak, iako ovo nije prvi pokušaj upotrebe Armove tehnologije, koja je česta u pametnim telefonima, za probijanje tržišta procesora za PC računare. Tokom godina, nekoliko kompanija je pokušalo da se nametne na tržištu tradicionalnih PC procesora, ali bez značajnog uspeha. Nvidia je čak već pokušavala da uđe na to tržište pre više od deceniju pod prethodnim izvršnim direktorom Reneom Haasom, koji sada rukovodi kompanijom Arm.
Windows RT, koji je Microsoft najavio na sajmu CES 2011. godine, bio je dizajniran da radi na Armovim platformama. Prvi uređaji iz serije Surface kompanije Microsoft koristili su ovaj operativni sistem i Nvidijine Tegra čipove. Međutim, ovi rani modeli nisu privukli pažnju potrošača.
Apple je, s druge strane, nedavno pokazao primer kako zameniti Intelovu tehnologiju. Kompanija je prešla sa Intel procesora na sopstvene dizajne zasnovane na Armovim standardima za svoje Mac računare, što je dovelo do povećanja prodaje. Qualcomm, najveći proizvođač čipova za telefone, trenutno je jedini drugi proizvođač čipova baziranih na Armovoj tehnologiji za PC računare sa Windowsom.
Prethodno je Reuters izvestio o naporima kompanije Nvidia, što je rezultiralo rastom cena deonica Arma za 4,9 odsto na Njujorškoj berzi, dok su deonice Nvidije porasle za 3,8 odsto. Predstavnici AMD, Arm i Nvidia su odbili da komentarišu.
Ovaj potez bi predstavljao napad na domaći teren Intela u trenutku kada se taj pionir u proizvodnji PC procesora suočava sa teškoćama. Pod izvršnim direktorom Patom Gelsingerom, Intel se bori da povrati tržišni udeo i tehnološku prednost. Dodatak Nvidije i AMD konkurenciji koja uključuje Apple i Qualcomm samo dodatno otežava njihovu situaciju.
Nvidia, najvredniji proizvođač čipova na svetu, sa tržišnom kapitalizacijom od oko 1,1 bilion dolara, postaje sve ozbiljniji konkurent na tržištu. Kompanija je iskoristila svoju dominaciju u grafičkim karticama za video-igre kako bi razvila čipove koji mogu da pokreću računanje veštačke inteligencije. To je dovelo do porasta narudžbina, kako kompanija iz celog sveta usvaja alate za veštačku inteligenciju - i treba im više procesorske moći da ih pokreću. Nvidia je bila prva kompanija za proizvodnju čipova koja je prešla vrednost od jednog biliona dolara ranije ove godine.
S druge strane, Intel je u poslednjim godinama doživeo pad vrednosti. Čak i uz oporavak u 2023. godini, kompanija trenutno vredi oko 142 milijarde dolara.
A tu je i AMD. Pod izvršnim direktorom Lisom Su, ova kompanija se oslobodila svog dugogodišnjeg imidža jeftinog konkurenta Intela i isporučila nekoliko generacija proizvoda koji su osvojili tržišni udeo. AMD je ranije izjavio da će razmotriti proizvode bazirane na Armovoj tehnologiji, ali je odustao od toga. Nedavno je Su izjavila da bi kompanija proizvodila prilagođene proizvode sa kombinacijom tehnologija, uključujući i Arm, ako je to zahtev korisnika.
Kao i PC čipovi Nvidije, Armovi procesori bi mogli da se pojave u prodaji već 2025. godine, prema osobama upućenim u situaciju.
(Dopunjeno detaljima Nvidijinih poteza u domenu PC računara od trećeg pasusa.)