Kompanija International Business Machines Corp. daje prioritet pomoći japanskom startapu za proizvodnju čipova Rapidus Corp, dok viši menadžment IBM-a pogone Rapidusa opisuje kao vitalne za dugoročno snabdevanje sveta materijalima za čipove.
Rapidus, kompanija koju podržavaju neki od najvećih japanskih proizvođača elektronike, radi na proizvodnji IBM-ovog dvonanometarskog čipa i namerava da počne da takve čipove proizvodi u velikom obimu već u drugoj polovini ove decenije. Najnapredniji poluprovodnici danas imaju debljinu od tri nanometra.
"Kada je reč o dvonanometarskoj tehnologiji, fokusiramo naše napore na Rapidus i ulažemo velike resurse u ovaj projekat, čak i žrtvujući neke kapacitete koje smo mogli da iskoristimo u drugim istraživanjima", rekao je za Bloomberg glavni tehnološki direktor IBM-a u Japanu Norishige Morimoto. "Želimo da Rapidus uspe. Želimo da doprinese stabilnom snabdevanju čipovima koji su nama i svetu potrebni", dodao je.
Opširnije
Nvidia će 'veoma verovatno' ulagati u Evropi
Samo prošle nedelje, Intel je najavio planove za nove fabrike u Poljskoj, Nemačkoj i Izraelu, podstaknuti vladinim subvencijama.
24.06.2023
Najvrednija azijska kompanija ponovo vrednija od 500 milijardi dolara
Najvrednija azijska kompanija napredovala je za više od tri odsto u utorak.
13.06.2023
Intel razmatra da postane vodeći investitor u IPO-u čip dizajnera Arm
Britanski dizajner čipova Arm Ltd. vodi razgovore s potencijalnim strateškim investitorima.
13.06.2023
Rat čipovima: Holanđani zabranjuju kineskim studentima tehničke kurseve
Mere su poslednja eskalacija u diplomatskoj borbi između Holandije i Kine na polju industrije poluprovodnika.
17.06.2023
Rapidus je javno-privatno partnerstvo koje je sklopljeno prošle godine kako bi se uvećali kapaciteti Japana za proizvodnju čipova u vreme sve većih geopolitičkih tenzija i protekcionizma. Ima podršku vlade i predvode ga veterani menadžmenta lanaca snabdevanja poluprovodnicima. Među njima se nalaze Tetsuro Higashi, bivši predsednik kompanije Tokyo Electron Ltd, i Atsuioshi Koike, bivši predsednik japanske podružnice kompanije Western Digital Corp.
Pred njima je izazovan zadatak - da stvore vrhunsku fabriku za proizvodnju čipova i da se po proizvodnji poluprovodnika za spoljne kupce izjednače sa liderom u ovoj industriji - kompanijom Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. u roku od nekoliko godina. Dvojac je privukao investicije kompanija kao što su Toyota Motor Corp, Sony Group Corp. i Nippon Telegraph & Telephone Corp. Rapidus radi sa IBM-om i IMEC-om, istraživačkim centrom za mikroelektroniku sa sedištem u Belgiji.
Rapidusovi inženjeri su poslati u IBM-ov kompleks NanoTech u SAD da kreiraju proizvodne linije za masovnu proizvodnju dvonanometarskih čipova dok se njegova fabrika gradi na Hokaidu. Japanska firma očekuje da će uložiti pet biliona jena (35 milijardi dolara) u ovaj projekat, što je otprilike jednako godišnjim izdacima TSMC-ja i drugog vodećeg proizvođača čipova - kompanije Samsung Electronics Co.
IBM bi bio otvoren da pomogne Rapidusu da zaključi dodatne poslove sa velikim kompanijama za proizvodnju čipova. "Nećemo isključiti nijednu opciju sve dok kompanija ispunjava naše poslovne potrebe", rekao je Morimoto. IBM takođe obezbeđuje tehnologiju za proizvodnju čipova Samsungovom postrojenju.
"Rapidus i Samsung su na istoj platformi jer obe kompanije koriste IBM tehnologiju. Saradnja u kojoj su obe kompanije na dobitku je potpuno moguća jer su njihovi poslovni modeli prilično različiti", rekao je analitičar kompanije Omdia Akira Minamikawa.
IBM je Rapidusu dao veoma važnu tehnologiju koja omogućava ravoj čipa od 2nm i manje, koristeći novu vrstu tranzistorske kompozicije koja se zove nanolist. Korak ka tako naprednoj tehnologiji je ogroman skok u odnosu na postojeće kapacitete Japana, koji uglavnom ima razvijenu proizvodnju tradicionalnijih 40-nanometarskih čipova, ali Morimotu poverenje uliva iskustvo inženjera u zemlji.
Potražnja za poluprovodnicima će nastaviti da raste zajedno sa privrednom aktivnošću nakon pandemije, a razvoj veštačke inteligencije stvara potrebu za većim skladištima za podatke i većom računarskom snagom.
Očekuje se da će globalni prihod od prodaje dostići jedan bilion dolara do 2030. godine, što će se udvostručiti u roku od jedne decenije, kaže Inna Skvortsova, tržišni analitičar u organizaciji SEMI.
Trenutno, samo Samsung i TSMC mogu da proizvode najnaprednije čipove i postoji široko interesovanje – od Vašingtona do Pekinga i Brisela – da se kapaciteti uvećaju. Rapidus bi u idealnom slučaju ponudio treću opciju, pa bi trebalo da ga pozdrave lideri industrije koji su se borili da zadovolje potražnju, rekao je Morimoto.
"Iz sopstvenog iskustva znamo da proizvodnja najnovije generacije čipova nije nešto sa čime jedna kompanija može sama da se nosi", rekao je on. "I TSMC i Samsung će pozdraviti pridruživanje Rapidusa klubu vrhunskih proizvođača čipova jer, kako stvari sada stoje, oni teraju kupce da čekaju. Rapidusu ne bi bio problem da za njih ispuni deo porudžbina."
Predsednik TSMC-ja Mark Liu rekao je da ne vidi Rapidus kao konkurenta, jer će se japanski proizvođač čipova fokusirati na podsticanje inženjerskih talenata.
- U pisanju pomogli Takahiko Hyuga i Debby Wu.