Najveće srpsko osiguravajuće društvo, Dunav osiguranje, u prvoj polovini 2023. zabeležilo je znatno bolji rezultat u odnosu na isti period prethodne godine, a takav ishod je, sudeći prema navodima brokera, mogao biti i očekivan.
Neto rezultat je skočio i ako se posmatra sama kompanija, i ako pogledamo sva zavisna društva, od kojih je samo jedno zabeležilo neto gubitak.
Profit Dunava je od januara do juna na međugodišnjem nivou uvećan petostruko, i iznosio je oko 5,5 miliona evra, dok je konsolidovana dobit udvostručena i iznosila je 932 miliona dinara (7,9 miliona evra).
Opširnije
Dobit Dunava gotovo prepolovljena, tržište očekuje bolju 2023.
Konsolidovani profit Dunav osiguranja je u 2022. godini bio za 42 odsto niži u odnosu na rezultat iz 2021. godine.
16.08.2023
Dunav promenio odluku, ipak isplaćuje dividende
Nakon odluke skupštine akcionara, ispada da 2022. ipak neće biti godina koja će prekinuti niz.
03.05.2023
Ko su srpski dividendni teškaši i koliko isplaćuju ove godine
Dunav osiguranje neće isplatiti dividendu akcionarima prvi put od 2015. godine.
13.04.2023
Srpske osiguravajuće kuće u 2023. očekuju rast profitabilnosti
Prema podacima NBS, premija u sektoru osiguranja je u trećem kvartalu 2022. na godišnjem nivou porasla za 12,2 odsto i dostigla je 846 miliona evra.
11.01.2023
"Kada su rashodi u pitanju, kompanija je značajno povećala trošak rezevisanih šteta, što je neutralisano većim dobitkom iz investicione aktivnosti (rast kamata) i nižim troškovima sprovođenja osiguranja", navode iz brokersko-dilerskog društva Momentum Securities.
Jedino zavisno preduzeće koje je negativno poslovalo je Dunav turist, koje bi trebalo da prestane da radi 31. decembra ove godine, dodaju brokeri u svom komentaru o poslovanju kompanije.
Oni navode da je Dunav Re neto rezultatu doprineo sa 300 miliona dinara, Društvo za upravljanje penzionim fondom sa 63,4 miliona dinara, a Dunav auto sa 54,2 miliona dinara.
Ostvarivi i neostvarivi ciljevi
Da će se ovakvo poslovanje nastaviti, očekuje Vladan Pavlović, analitičar kompanije Ipopema Securities.
"Moja pretpostavka je da će se rast poslovanja nastaviti i u drugom polugođu. Verovatno je tokom druge polovine 2022. i prve polovine tekuće godine došlo do odgovarajućeg cenovnog prilagođavanja, kada su u pitanju polise (opštepoznato za osiguranje od autoodgovornosti), kako bi se neutralisao efekat inflacije, pa se to očitovalo i kroz rast naplaćenih premija i prihoda iz osiguranja generalno", rekao je Pavlović za Bloomberg Adriju.
On očekuje da će pozitivni efekti toga biti viđeni i u drugoj polovini godine, i dodaje da na to treba dodati i povoljne trendove na finansijskim tržištima u vidu većih kamata, koji utiču na prihod iz investicione aktivnosti. Kako objašnjava, ova stavka je, uz dobru kontrolu troškova sprovođenja osiguranja, uticala na to da se u prvoj polovni godine ostvari pozitivan rezultat.
"Moguće da je u kratkom roku postojala i povećana tražnja za osiguranjima od vremenskih nepogoda, nakon neugodnih iskustva u Sloveniji i Hrvatskoj, pa bi to donekle moglo da utiče na bruto premiju (u smislu da da dodatni impuls u durgom polugođu). Sumarno mislim da je plan kompanije o rastu od 10 odsto u segmentu neživotnog osiguranja sasvim ostvariv dok se target od 10 odsto za životno osigurane čini manje realnim, s obzirom na to da je to tržište kod nas nerazvijeno, a aktuelno inflatorno okruženje ne deluje podsticajno na stanovništvo", zaključuje analitičar.
Deonice Dunava su u sredu zabeležile blagi rast, i na kraju dana se našle na ceni od 1.003 dinara. Od početka nedelje, akcije su premašile obim trgovanja od oko 8.000 hartija od vrednosti, uz blagi rast cene. Najviša cena akcije postignuta je davne 2007. godine, kada je jedna akcija koštala 17.000 dinara, pokazuju podaci sa Beogradske berze.
Većinski vlasnik Dunava je Republika Srbija, koja u vlasništvu ima 76,7 odsto kapitala kompanije.
Loša godina, ipak praćena dividendom
Dunav je u 2022. godini poslovao daleko manje uspešno, a neto dobit preduzeća tada je na međugodišnjem nivou pala za 42 odsto. Ipak, još tada su učesnici na tržištu kapitala predviđali da bi 2023. godina mogla da donese poboljšanje za osiguravajuću kuću.
Iz kompanije su u aprilu saopštili da za 2022. godinu neće isplaćivati dividendu, ali je nakon te odluke usledio preokret. Skupština akcionara nije usvojila predlog, pa nije došlo do prekida niza isplata dela profita akcionarima koji traje od 2016. godine.
Dunav je odobrio isplatu dividende u visini od 33,89 dinara po akciji bruto, a za dan dividende je određen 17. april. Iz samog Dunava su nakon objavljivanja prošlogodišnjih rezultata rekli da se očekuje da 2023. godina bude uspešnija u odnosu na prethodnu.
"Moramo biti optimisti i poželeti da poslovni ambijent bude povoljniji nego u 2022. godini, čiju je prvu polovinu obeležila pandemija, a drugu inflatorni pritisak kao posledica globalne ekonomske krize", rekli su početkom godine iz Dunava za Bloomberg Adriju.
(Dopunjeno komentarima Vladana Pavlovića ispod prvog podnaslova.)