Konsolidovani profit Dunav osiguranja je u 2022. godini bio za 42 odsto niži u odnosu na rezultat iz 2021. godine, ali tržišta očekuju da je kompanija u prvih šest meseci ove godine poslovala dosta uspešnije.
"Dunav još nije objavio polugodišnje rezultate iz kojih bi mogao da se sagleda trend u tekućoj godini. Očekivanja tržišta su da je profitabilnost kompanije u periodu januar - jun bila dosta bolja u odnosu na prvih šest meseci prošle godine", za Bloomberg Adriju je rekao Nenad Gujaničić, glavni broker Momentum securitiesa.
Osiguravajuća kuća, čijim se akcijama trguje na Beograskoj berzi, ranije u toku dana objavila je konsolidovani finansijski izveštaj za prethodnu godinu. Podaci pokazuju da je neto dobit u 2022. iznosila 1,51 milijardu dinara (oko 12,8 miliona evra), što je za oko 225 miliona dinara više u odnosu na dobit same matične kompanije.
Opširnije
I početak avgusta doneo veći promet obveznica na berzi
Beogradska berza je u julu zbog obveznica zabeležila jednogodišnji rekord obima trgovanja, a trend se nastavio i u avgustu.
05.08.2023
Dunav promenio odluku, ipak isplaćuje dividende
Nakon odluke skupštine akcionara, ispada da 2022. ipak neće biti godina koja će prekinuti niz.
03.05.2023
Srpske osiguravajuće kuće u 2023. očekuju rast profitabilnosti
Prema podacima NBS, premija u sektoru osiguranja je u trećem kvartalu 2022. na godišnjem nivou porasla za 12,2 odsto i dostigla je 846 miliona evra.
11.01.2023
"Konsolidovani finansijski rezultat Dunava je dosta bolji od rezultata matične kompanije pre svega jer u konsolidaciju ulaze rezultati Dunav Re koji su bili prilično solidni prošle godine", rekao je Gujaničić, dodavši da je matična kompanija u prvoj polovini godine pretrpela veliki rast rashoda po osnovu likvidiranih šteta, što je i bilo glavni krivac za lošiju profitabilnost u odnosu na prethodne godine.
Ono što bi eventualno moglo da pokvari sliku o poslovanju u prvoj polovini tekuće godine su nepogode koje su pogodile Srbiju od druge polovine jula.
"Kompanija nije izašla u javnost sa podacima o efektima nedavnih vremenskih nepogoda koje bi mogle da povećaju rashode u tekućoj godini po osnovu većeg broja zahteva za naplatu šteta", upozorava Gujaničić.
Kako se sada čini, i deoničari čekaju objavu rezultata o poslovanju, jer je trgovanje inače najlikvidnijim akcijama u prethodnoj godini donekle zamrlo.
"Akcije Dunav osiguranja su bile najlikvidnije na Beogradskoj berzi u prošloj godini, kao posledica podele besplatnih akcija radnicima i penzionerima. Ova nova emisija akcija je donela veće promete, ali i veliki pad cene pa su se lani akcije Dunava prepolovile na nivoe nešto iznad 1.000 dinara. U tekućoj godini, sa dosta nižim prometima, ovim akcijama se uglavnom trgovalo oko cene od 1.000 dinara, dok su se nakratko u junu spuštale i ispod 900 dinara", zaključuje Gujaničić.
I iz manjeg profita, deo otišao deoničarima
Iz kompanije su u aprilu saopštili da za 2022. godinu neće isplaćivati dividendu, ali je nakon te odluke usledio preokret. Skupština akcionara nije usvojila predlog, pa nije došlo do prekida niza isplata dela profita akcionarima koji traje od 2016. godine.
Dunav je odobrio isplatu dividende u visini od 33,89 dinara po akciji bruto, a za dan dividende je određen 17. april. Poslednja cena akcija je 941 dinara, a tokom dana je prodato 720 deonica osiguravajuće kuće, pokazuju podaci sa berze.