Arm Holdings Ltd. kompanije SoftBank Group napravio je korak ka onome što bi trebalo da postane najveća američka inicijalna javna ponuda (engl. initial public offering - IPO) ove godine i što ujedno predstavlja opkladu na to da nekada opskurni dizajner telefonskih čipova može da procveta u eri računarstva koja se oslanja na veštačku inteligenciju (engl. artificial intelligence - AI).
U dugo očekivanom regulatornom podnesku od ponedeljka, Arm je saopštio da ponudu vode Barclays Plc, Goldman Sachs Group Inc., JPMorgan Chase & Co. i Mizuho Financial Group Inc. U dokumentu su navedena 24 druga osiguravača ispod ovog najvišeg nivoa - sa Morgan Stanleyjem, koji je značajno izostao iz priče.
Uspešan debi Arma bi obezbedio neočekivani prihod osnivaču SoftBanka Masayoshiju Sonu, čiji je Vision Fund prošle godine izgubio rekordnih 30 milijardi dolara. To bi takođe moglo da podstakne desetine kompanija da slede primer - ili dalje odlažu - svoje planove u vezi sa IPO. To uključuje preduzeća kao što su onlajn firma za dostavu namirnica Instacart Inc., kompanija za marketing i automatizaciju podataka Klaviyo i proizvođač obuće Birkenstock.
Opširnije
Posle rekordne zarade, Renault skuplja investitore za IPO Amerea
Renault SA je zabeležio rekordnu zaradu u prvom polugodištu.
27.07.2023
Syngenta peca novac sa Bliskog istoka za IPO od devet milijardi dolara
Syngenta Group se obratila velikom broju državnih fondova sa Bliskog istoka.
14.07.2023
Rumunija spremna za skok trgovanja posle najvećeg IPO-a u Evropi
Rumunska berza se priprema za roj novih investitora i rekordnu likvidnost.
12.07.2023
Arm planira da otpočne svoju promociju prve nedelje septembra i postavi cenu za IPO naredne nedelje, izvestio je Bloomberg. Kompanija nije otkrila predložene uslove za prodaju akcija u dokumentu, ali se očekuje da će tražiti procenu od 60 do 70 milijardi dolara. Arm, sa sedištem u Kembridžu (Velika Britanija) takođe je vodio razgovore sa nekim od svojih najvećih klijenata o podršci za IPO.
Dok je Arm prvobitno imao cilj da prikupi osam do 10 milijardi dolara kroz IPO, taj cilj bi mogao biti niži pošto je SoftBank odlučio da zadrži veći deo kompanije nakon što je kupio udeo Vision Funda u njoj. Ta transakcija je procenila Arm na više od 64 milijarde dolara, na osnovu prijave.
Uprkos tome, ponuda obećava da će IPO tržištu dati najveći napredak u skoro dve godine. Listiranje je spremno da bude najveće u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) od kada je proizvođač električnih vozila Rivian Automotive Inc. ponudio 13,7 milijardi dolara u oktobru 2021. Moglo bi se rangirati blizu ili čak odmah ispod najvećih IPO u tehnološkoj industriji: ponuda Alibaba Group Holding Ltd. od 25 milijardi dolara iz 2014. i debi Meta Platforms Inc., tada poznatog kao Facebook Inc., od 16 milijardi dolara 2012. godine.
Ciljna procena Arma odražava uverenje da će imati koristi od stampeda ka AI čipovima i generativnom AI-ju, što je promena u industriji koja je pomogla proizvođaču čipova Nvidia Corp. da proceni vrednost na 1,2 biliona dolara.
"Snažan učinak kompanije Arm ne samo da će biti veliki neočekivani rezultat za SoftBank već će i ojačati njegovu strategiju za AI, pokazujući da tržišna pompa oko AI-ja nije zamrla", rekao je Kyle Stanford, analitičar u PitchBooku.
Iako se Armova tehnologija koristi u skoro svakom pametnom telefonu, nije tako dobro poznata među potrošačima. Arm prodaje nacrte potrebne za dizajniranje mikroprocesora i licencira tehnologiju poznatu kao setovi instrukcija koji diktiraju kako softverski programi komuniciraju sa tim čipovima. Snaga efikasnosti Armove tehnologije pomogla je da bude sveprisutna na telefonima, gde je vek baterije ključan.
Rene Haas, koji je prošle godine preuzeo dužnost izvršnog direktora Arma, sada radi na širenju van tržišta pametnih telefona, koje je stagniralo prethodnih godina. On se fokusira na naprednije računarstvo, posebno na čipove za data centre i AI aplikacije.
Procesori za to tržište su među najskupljim - i najprofitabilnijim - u industriji. Amazon.com Inc. usvojio je čipove zasnovane na Armovoj tehnologiji za svoj Amazon Web Services (AWS) i navodi da su oni efikasniji i u smislu energije i ekonomske računice. Koristi ih 40.000 korisnika AWS-a.
SoftBank će ostati kontrolni akcionar Arma nakon što počne da se trguje njegovim akcijama, navodi se u podnesku. SoftBank, sa sedištem u Tokiju, kupio je skoro svih 25 odsto udela Vision Funda u Armu za 16,1 milijardu dolara. U podnesku se upozorava da ova transakcija možda ne ukazuje na cenu akcija Arma nakon ponude.
Dokumentacija je takođe potvrdila da je Arm zabeležio pad prihoda za oko jedan odsto u prošloj fiskalnoj godini. Prodaja kompanije pala je na 2,68 milijardi dolara u godini završenoj 31. marta, navodi se u dokumentu.
Celokupna industrija čipova se i dalje bori sa padom prodaje, pogoršanom preobiljem zaliha. Tržište pametnih telefona je posebno pogođeno. Qualcomm Inc., jedan od najvećih klijenata kompanije Arm, dao je razočaravajuću prognozu za najnoviji kvartal ranije ovog meseca, što je dovelo do pada njegovih akcija. Čak je i cenjeni iPhone kompanije Apple Inc. imao slabu potražnju.
Tenzije sa Kinom bi takođe mogle baciti senku na Armovo poslovanje. U podnesku, kompanija je ukazala na ograničenja izvoza iz SAD i Velike Britanije kao rizike, što ometa njenu sposobnost da proda svoj procesor Neoverse u Kini.
Arm planira da promeni ime u "Arm Holdings Plc" pre nego što počne da se trguje na Nasdaq Global Select Marketu pod simbolom ARM. Papiri potvrđuju da će četiri najveće banke ovog IPO delovati kao zajednički menadžeri ponude. Bloomberg News je izvestio da će ova četvorka dobiti jednak udeo u naknadama, odstupajući time od standardne prakse.
U podnesku je Arm sebe nazvao "kompanijom koja daje primat inženjeringu", sa 4.753 radnika - ili oko 80 odsto zaposlenih na svetskom nivou - fokusiranih na istraživanje, dizajn i tehničke inovacije. Kompanija je saopštila da poseduje ili je suvlasnik oko 6.800 izdatih patenata i da ima oko 2.700 patentnih prijava na čekanju širom planete.
U prošloj fiskalnoj godini više od 260 kompanija je koristilo čipove zasnovane na Armovoj tehnologiji, uključujući Amazon, Alphabet Inc., Qualcomm i Advanced Micro Devices Inc. Kompanija ostvarila saradnju sa svojih 10 najboljih klijenata - mereno prihodima od autorskih prava - u proseku dugu više od 20 godina.
Kako je AI groznica zahvatila tehnološku industriju, kompanijama će biti potrebni odgovarajući čipovi za pokretanje složenog softvera. Arm poručuje da će svaki procesor koji dizajnira ubrzati tehnologiju AI-ja i mašinskog učenja. Njegovi procesori već koriste te tehnologije, a kompanija je počela da dodaje nove funkcionalnosti kako bi algoritmi radili brže.
Kao deo tog napora, Arm radi sa Alphabetom, kompanijom za autonomnu vožnju Cruise, Mercedes-Benzom, Metom i Nvidijom na primeni tehnologije koja može da pokreće softver zasnovan na AI-ju.
Arm je osnovan 1990. godine kao zajedničko preduzeće Acorn Computersa, Applea i VLSI Technologyja. Bio je kotiran na Londonskoj berzi i Nasdaqu od 1998. do 2016. godine, kada je SoftBank kupila posao za 32 milijarde dolara.
SoftBank je ranije pokušao da proda Arm Nvidiji u ugovoru od 40 milijardi dolara, što bi predstavljalo najveće preuzimanje u industriji čipova. Ali kupovina je naišla na protivljenje regulatora i klijenata kompanije Arm, a Nvidia je odustala od nje prošle godine. SoftBank je tada krenula sa svojim planom za IPO.
- U pisanju teksta pomogli Min Jeong Lee, Giles Turner, Amy Or, Alex Barinka, Todd Shields i Bailey Lipschultz.