Nemačka industrijska proizvodnja je potonula najviše za godinu dana, povećavajući rizik da najveća evropska privreda sklizne u zimsku recesiju.
Proizvodnja je opala za 3,4 odsto u martu, više nego što su ekonomisti predvideli u Bloombergovom istraživanju. Oni su očekivali pad od 1,5 odsto. Smanjenje je posebno bilo izraženo u automobilskoj industriji, navodi Zavod za statistiku.
Dok podaci stižu sa velikim zakašnjenjem i novija saopštenja ukazuju na to da privreda u celini raste, neočekivano loš učinak proizvodnje možda će ipak dovesti do smanjenja bruto domaćeg proizvoda u prvom kvartalu.
Opširnije
Čak ni recesija možda neće ukrotiti inflaciju
Tržište je reklo svoje: očekuje se da je borba Federalnih rezervi protiv inflacije pri kraju.
08.04.2023
Summers: Recesija sve verovatnija, Fed se bliži kraju povećanja stopa
Bivši američki ministar finansija Lawrence Summers rekao je da verovatnoća recesija raste.
08.04.2023
Vodeće ekonomije evrozone izbegle recesiju u prvom tromesečju
Tri od četiri vodeće ekonomije u evrozoni ostvarile su rast na početku 2023. premda inflacija i dalje ostaje pretnja.
28.04.2023
Minimalan rast BDP-a evrozone od 0,1 odsto na početku godine
U prvom tromesečju ove godine sezonski prilagođen bruto domaći proizvod (BDP) u evrozoni porastao je za 0,1 odsto.
28.04.2023
To znači da bi Nemačka mogla da zabeleži recesiju između oktobra i marta, kolebajući se na ivici otkako je Rusija napala Ukrajinu i inflacija je uzela maha. Preliminarna procena za prva tri meseca 2023. godine bila je stagnacija, nakon smanjenja od 0,5 odsto u četvrtom kvartalu.
Brojevi od ponedeljka pokazuju pad od više od 10 odsto u martovskim porudžbinama fabrika, a ekonomista ING-ja Carsten Brzeski ukazuje na slabosti i na drugim mestima.
"Svi nemački makropodaci u martu su pali", naveo je on u izveštaju klijentima. "Maloprodaja i izvoz su naglo opali, a zajedno sa današnjim podacima o industrijskoj proizvodnji povećali su šansu za smanjenje rasta BDP-a u prvom kvartalu."
Sa smanjenejm potražnje, budući da potrošači daju prioritet uslugama u odnosu na potrošnju robe, proizvođači se i dalje oslanjaju na zaostale poslove nastale tokom pandemije. To je u poslednje vreme podržana proizvodnja, pošto su se uska grla u lancima snabdevanja ublažila, ali možda neće potrajati.
Brojevi od ponedeljka nagoveštavaju da će "drugi kvartal biti težak za sektor građevinarstva jer se zaostaci bliže kraju, a treći kvartal može biti veoma težak za automobilski sektor, takođe zato što se lager u proizvodnji bliži kraju i nema novih porudžbina", rekao je Ludovic Subran, glavni ekonomista u Allianzu. "Dakle, vidite da je usporavanje veoma snažno i Nemačka je oličenje toga."
- U pisanju teksta pomogao Craig Stirling.