Kompanija Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. pregovara sa partnerima o ulaganjima od čak deset milijardi evra (11 milijardi dolara) u izgradnju fabrike za proizvodnju čipova u Saksoniji u Nemačkoj, navode osobe upoznate sa situacijom.
Poduhvat koji zajedno planiraju TSMC, NKSP Semiconductors NV, Robert Bosch GmbH i Infineon Technologies AG uključivaće državne subvencije i imaće budžet od najmanje sedam milijardi evra, a ukupna investicija će se verovatno približiti deset milijardi evra, navode izvori, tražeći da ostanu anonimni jer su informacije o kojima je reč privatne. Konačna odluka još nije doneta i planovi bi mogli da se promene, kažu oni.
TSMC još uvek procenjuje mogućnosti za izgradnju fabrike u Evropi, rekla je portparolka kompanije Nina Kao bez detaljnijeg objašnjenja. Portparoli kompanija NKSP, Bosch, Infineon i nemačkog ministarstva privrede odbili su da komentarišu projekat.
Opširnije
Kinu brinu nemačka ograničenja za izvoz hemikalija za čipove
Ranije je objavljeno da Berlin razmatra da ograniči isporuke hemikalija koje se koriste za proizvodnju poluprovodnika.
28.04.2023
Akcije proizvođača čipova iz Kine pod pritiskom tenzija sa SAD
Kineska vlada obećala je podsticaje za proizvođače čipova.
22.04.2023
Kineski rival Samsunga ide na IPO od 14,5 milijardi dolara
Proizvođač memorijskih čipova poznat kao CXMT namerava da se uvrsti na šangajsku listu STAR poput Nasdaqa
20.04.2023
Tajvanski proizvođač čipova profitira na krilima tražnje
Borba sa uporno slabom potražnjom.
20.04.2023
Predsednik TSMC Mark Liu 2021. godine rekao je akcionarima da je proizvođač čipova započeo da pravi procene u vezi sa uspostavljanjem proizvodnih operacija u Nemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji. Evropska fabrika o kojoj je reč fokusirala bi se na proizvodnju čipova za automobilski sektor, rekao je glavni izvršni direktor C. C. Wei.
Za slične projekte u Nemačkoj kompanije su tražile subvencije za čak 40 odsto finansiranja, dok Evropska unija pokušava da udvostruči udeo u globalnoj proizvodnji poluprovodnika do 2030. U aprilu je EU usvojila Zakon o čipovima vredan 43 milijarde evra s ciljem da poveća domaću proizvodnju nakon prekida u lancima snabdevanja tokom pandemije kovid 19 i dok se tenzije između SAD i Kine intenziviraju.
Dodeljivanje bilo kakve državne pomoći zahtevalo bi odobrenje Evropske komisije, a konzorcijum pregovara sa zvaničnicima o veličini paketa, kažu izvori. U Japanu, gde TSMC sa partnerima ulaže 8,6 milijardi dolara u izgradnju fabrike, dobiće oko polovinu sredstava od vlade.
Fabrika, čiju bi izgradnju TSMC mogao da odobri već u avgustu, proizvodila bi čipove od 28 nanometara, prema mišljenju pojedinih ljudi. Ukoliko bude izgrađena, to će biti prva fabrika multinacionalne kompanije u EU.
TSMC je najveća kompanija u Tajvanu i glavni proizvođač čipova za kompaniju Apple Inc. Veći deo poluprovodnika proizvodi u Tajvanu, ali kako kupci i vlade postaju sve više zabrinuti zbog geopolitičkih tenzija i kineskih vojnih pretnji ostrvu, kompanija povećava svoje proizvodne kapacitete u SAD i Japanu.
Kompanija Infineon je u utorak počela da radi u fabrici poluprovodnika u Drezdenu, u kome proizvodne pogone imaju i GlobalFoundries Inc. i Bosch. Proizvođači čipova imaju tendenciju da grade fabrike u klasterima, što im omogućava da iskoriste postojeću infrastrukturu i radnu snagu.
Planirani objekat bi predstavljao veliki podsticaj za zakon Evropske unije o čipovima, koji je privukao ulaganja kompanija Intel Corp., STMicroelectronics NV i GlobalFoundries. Intel je, međutim, odložio početak velikog projekta u Nemačkoj da bi zatražio dodatnu pomoć.
- U pisanju teksta pomogle Agatha Cantrill i Debby Wu.