Fudbalski klubovi u najelitnijim ligama Engleske optuženi su za izbegavanje poreza visokih razmera, pri čemu je samo Premier League zabeležila 470 miliona funti (582 miliona dolara) neplaćenih poreza od 2015. godine.
Klubovi u najvišem i nižem rangu izbegavali su da plaćaju porez HM Revenue & Customs sklapajući lažne ugovore, prema Tax Policy Associates, neprofitnoj savetodavnoj firmi koju je osnovao bivši advokat Clifforda Chancea Dan Neidle.
HMRC je u saopštenju potvrdio da istražuje slučajeve, ali je odbio da ide u detalje.
Opširnije
Ko je nepoznati katarski šeik, potencijalni kupac Manchester Uniteda
Treći sin bivšeg katarskog premijera postao je glavni akter vodeće ponude za renomirani fudbalski klub.
20.02.2023
Evropski fudbal bi bez kladionica izgledao potpuno drugačije
Od 42 lige kladionice sponzorišu njih 16.
19.02.2023
Barselona želi da obnovi Camp Nou sa 1,5 milijardi evra u obveznicama
Fudbalski klub Barselona nastoji da prikupi 1,5 milijardi evra od privatnih investitora kroz obveznice za finansiranje renoviranja stadiona Camp Nou.
11.02.2023
Chelsea na transfere potrošio više nego ostatak Premier lige
Klub sa Stamford Bridgea je na transfere potrošio više od 330 miliona evra.
05.02.2023
Kripto i fudbal ne idu zajedno - sada imamo i dokaz za to
Uz svoje ogromne tekuće troškove, uključujući zarade igrača, fudbalski klubovi uvek traže nove izvore prihoda.
15.01.2023
"Cilj šeme je da se izbegnu porezi na zapošljavanje i PDV na velike provizije plaćene fudbalskim agentima", navodi se u izveštaju objavljenom u četvrtak. "U stvarnosti, ovi agenti rade za igrače."
Izveštaj Tax Policy Associates fokusirao se na takozvano dvostruko predstavljanje, gde su fudbalski agenti koji predstavljaju igrače tokom ugovora i pregovora o transferu plaćeni da rade i za klub i za igrača. Time se izbegavaju porezi na zaposlenje i PDV kada klub plaća polovinu honorara agentu, što je sada standardna praksa, iako agenti rade za igrača. Ako igrač u potpunosti plati naknadu svom agentu, moraće da plati značajne poreze HMRC-ju.
"Pažljivo ispitujemo ugovore između klubova i zaposlenih i blisko sarađujemo sa fudbalskom industrijom na edukaciji i rešavanju poreskog rizika. Od 2015. godine, u svim poreskim oblastima u fudbalskoj industriji, povratili smo 573 miliona funti koji inače ne bi bili plaćeni", rekao je portparol HMRC-ja u komentaru poslatom e-poštom.
Portparol Premier League je rekao da su u redovnim razgovorima sa HMRC o naknadama za agente i da su klubovi u potpunosti svesni najnovijih poreskih pravila u vezi sa naknadama.