Bio je to korak napred, dva koraka nazad u odnosu na inflaciju u poslednje vreme. Iako postoje znaci popuštanja sa obe strane Atlantika, ono ostaje tvrdoglavo visoko, što ukazuje da put do stabilnih cena možda nije jednostavan.
Ipak, možemo se malo utešiti na najneverovatnijim mestima - policama sa namirnicama. Maloprodaje hrane i grupe robe široke potrošnje ukazuju na manje poskupljenja tokom ove godine.
Brendirani proizvođači, uključujući Nestle SA, Unilever Plc, Coca-Cola Co, PepsiCo Inc. i Kraft Heinz Co, ostvarili su najbolji rast prodaje u deceniji, zahvaljujući inflaciji koju su uspeli da prenesu na potrošače. Ipak, sve veći konsenzus je da, iako kompanije nisu završile sa podizanjem cena, porast će verovatno biti umeren u drugoj polovini.
Opširnije
Rusija i Kina imaju kontrolu u svetskoj proizvodnji hrane
Đubriva su u prvom planu političke agende širom sveta.
21.02.2023
Norveški trgovinski lanci snizili cene nakon javnog nezadovoljstva
Neki od vodećih norveških trgovinskih lanaca odlučili su da snize cene nakon povećanja ranije ove nedelje.
03.02.2023
Svetske cene hrane završavaju godinu gde su i počele nakon drame
Cene su i dalje daleko iznad svog desetogodišnjeg proseka.
06.01.2023
Koliko je ove godine skuplja praznična trpeza
Redakcija Bloomberg Adrije izračunala je kako će se visoka inflacija odraziti na vaš praznični budžet.
05.01.2023
Cene hrane u svetu usporavaju, ali ne i u Srbiji
Globalne cene hrane su se stabilizovale u oktobru.
20.11.2022
To ne znači da će namirnice uskoro pojeftiniti, ali povećanje cena sira i hrane za mačke verovatno neće biti tako strmo kao 2022. Dobre vesti za kupce koji se bore, kao i za centralne banke.
Za početak, cena robe i sirovina koje idu u hranu i proizvode za ličnu negu počinju da opadaju.
Cena kafe je pala sa maksimuma iz 2022. godine, dok je cena nekih žitarica takođe oslabila. Slično tome, cene biljnog i palminog ulja su prošle vrhunac iz prošle godine. I troškovi energije, koji ne utiču samo na proizvodnju hrane, već i na predmete kao što su karton i staklo, takođe su opali.
Ovaj pad se, naravno, neće odmah pojaviti na policama. Kao i kod povećanja cena, obično postoji zaostajanje.
Izvršni direktor Nestlea Mark Schneider rekao je da kompanija obično sklapa ugovore za robu pre njihove isporuke. Dakle, pad troškova robe i energije verovatno se neće odraziti na ono što je već plaćeno. U međuvremenu, neka od poskupljenja koja je uvedena krajem prošle godine stupila su na snagu tek u prvom kvartalu 2023.
Iako roba možda ide u dobrom pravcu, poravnanje plata je sledeća velika prepreka. Većina nivoa plata za korporativno osoblje je ugovorena početkom godine, tako da je to još jedan izvor pritiska na marže.
Zaista, jedan od razloga zašto cene hrane ostaju tvrdoglavo visoke je taj što mnoge grupe potrošačkih dobara još uvek nisu povratile sav profit koji su izgubile od eskalacije sopstvenih troškova. Unilever, na primer, procenjuje da je preneo samo oko tri četvrtine troškova koje je inflacija napravila. Potrebno je više povećanja da bi se popunile rupe.
Prodavci se ne slažu. John Allan, predsednik Tesco Plc, najvećeg britanskog maloprodavca, nedavno je rekao da neki dobavljači podižu cene više nego što je potrebno. Alexandre Bompard, izvršni direktor francuske bakalnice Carrefour SA, rekao je za "Le Figaro" da proizvođači traže "luda" povećanja cena. Istina je da čak i uz skokove u troškovima tokom protekle godine, marže kompanija za široku potrošnju manje su od onih u supermarketima.
Proizvođači odbacuju takve kritike, ukazujući na smanjenje profita u poslednje dve godine. Kako se dve strane sukobljavaju oko sledeće runde povećanja, dok se pregovori trenutno vode u Evropi, moglo bi da bude malo više kompromisa.
Potrošači već kupuju manje i češće biraju privatne robne marke supermarketa. Količina prodate robe uskoro bi mogla naglo pasti. Ni proizvođači ni supermarketi ne žele da se to dogodi. Unilever je rekao da očekuje da će se pritisak na potrošačke korpe smanjiti ako se rast cena smanji.
Značajan šok cena prošle godine i neke kompanije koje se oporavljaju od inflacije mogu objasniti zašto su Pepsi, Kraft Heinz i Conagra Brands Inc. možda blizu zaustavljanja rasta cena. Ipak, veliki brendovi neće biti voljni da odu tako daleko da smanje cene. Na kraju krajeva, postoje rizici od tekućeg rata u Ukrajini, kao i ponovnog otvaranja Kine koji podstiče potražnju za sirovinama.
Dobavljači će možda finansirati više specijalnih ponuda u međuvremenu, kao što su kratkoročne promocije, da bi proizvodi bili pristupačniji i da bi se brže prodali. Povećanje u poslovanju će verovatno biti prvi znak da su cene dostigle vrhunac.
Ne zaboravimo da mala inflacija može biti od pomoći i proizvođačima i prodavcima. Ako se potrošači naviknu na više cene, to olakšava kompanijama da proguraju skuplje proizvode. Što se tiče supermarketa, više cene povećavaju vrednost prodaje čak i pre nego što otvore svoja vrata kupcima.
Kada je inflacija skromnija, ili postoji deflacija, moraju prodati više konzervi pasulja ili vekni hleba da bi dobili isti novac u kasi. Usred žestoko konkurentne prehrambene industrije, tada počinje teška borba.