Kompanija Nestle pogodila je džepove potrošača u prvom kvartalu ove godine najvećim povećanjem cena u poslednjih desetak godina, povećavajući cene za sve proizvode, od Nespresso kapsula do Purina hrane za pse, kako bi ublažili uticaj rastućih cena hrane na svoju profitabilnost.
Cene su porasle za 5,2 odsto u prva tri meseca 2022., što je najveći skok bar od 2012., saopšteno je iz kompanije. Čak je i Nespresso, brend koji je godinama održavao cene prilično stabilnim, poskupeo za 3,1 odsto.
Nestle nije usamljen slučaj. Procter & Gamble i Danone su takođe ove nedelje objavili da su započeli godinu povećanjem cena za oko 5 odsto. Kupci se suočavaju sa većim računima za proizvode kao što su Hot Pockets sendviči koji se spremaju u mikrotalasnoj i flaširana voda Perrier, čak iako su im troškovi benzina i struje već porasli.
Kompanije u prehrambenoj i industriji vode povećavaju cene u vreme kada se potrošači vraćaju u kancelarije i češće obeduju van kuće. Heineken je ove nedelje najavio povećanje od 18 odsto kao rezultat skoka cena i skoka prodaje jer su posetioci barova kupovali više premijum piva.
Vrednost akcija kompanije Nestle porasla je za 1,9 odsto, dok je u prošloj godini skočila za 15 procenata.
U svakoj od Nestle-ovih kategorija proizvoda došlo je do povećanja cena tokom ova tri meseca zaključno sa martom. Najveća poskupljenja beleže se kod proizvoda za kućne ljubimce, flaširane vode i gotovih jela. “Velika Kina” je bila jedini region koji je pošteđen kako se kompanija tamo fokusirala na sticanje tržišnog udela.
Iako je prehrambeni sektor generalno otporniji od industrijskih kompanija i proizvođača automobila jer su hrana i piće osnovne potrepštine, postoji rizik da će se potrošači kad tad opredeliti za jeftinije alternative.
Nespresso je jedva imao rast u prvom kvartalu, iako je to delimično posledica snažnog oporavka zabeleženog prošle godine.
Rat u Ukrajini je znatno uticao na povećanje cena hrane jer je Ukrajina glavni snabdevač pšenice i suncokretovog ulja. U međuvremenu rast cena kafe, plastike i poštarine smanjuje profitabilnost proizvođača KitKat čokolade i San Pelegrino vode.
“Inflacija troškova nastavlja naglo da raste, što će zahtevati dalje usklađivanje cena i mere za ublažavanje posledica tokom godine,” rekao je izvršni direktor Mark Schneider u saopštenju.
Pošiljke mlečnih proizvoda, gotovih jela i dodataka za kuvanje se već smanjuju, što pokazuje da Nestle ima ograničenja u svojoj cenovnoj politici.
Schneider se suočio sa kritikama zbog nastavka poslovanja u Rusiji, pri čemu su ga ukrajinski političari čak lično prozivali i zahtevali kompletan izlazak sa tržišta. Nestle je na kraju obustavio većinu svoje proizvodnje u Rusiji, ali Schneider i dalje tvrdi da je pristup hrani osnovno ljudsko pravo. Nestle se sada fokusira na prodaju osnovnih proizvoda poput formula za bebe i medicinskih suplemenata.
Izvršni direktor je ostao pri svojoj prognozi da će rast prihoda usporiti na oko 5 odsto u 2022. godini. Schneider je u februaru rekao da bi kompanija trebala da postigne svoje prethodne dugoročne smernice, a to je povećanje godišnjeg prihoda sa 5 na 6 procenata.
Proizvođač hrane za kućne ljubimce Purina ponovio je da bi profitabilnost mogla da opadne drugu godinu zaredom u 2022., s tim da se očekuje da će im operativna profitna marža biti od 17 do 17,5 odsto ove godine. Marža je bila 17,4 procenata u 2021. godini.
“Navikavamo se da kompanije nadmašuju očekivani rast prodaje u ovom kvartalu – L’Oreal, Danone i Heineken su već to uradili – ali po našem mišljenju, Nestle je najimpresivniji do sada,” napisao je James Edwardes Jones, analitičar iz RBC-a. Rekao je da je rast isporuka kompanije zadivljujuć u kontekstu tako visokih cena.