Jedna od najvećih kineskih investicija u Srbiji zapela je mnogo pre početka rada jer se veliki proizvođač guma Linglong suočava sa kašnjenjem u izgradnji fabrike zbog nedostatka radne snage.
Da brojne kontroverze koje su u medijima pratile kineski Linglong i snimaka o lošim uslovima u kojima radnici borave i koji na gradilištu rade bez opreme nisu bili bez osnova, potvrdio je i sam vlasnik današnjim saopštenjem u kome priznaju da su raskinuli ugovor sa jednim od izvođača radova i da se bore da obezbede radnike na izgradnji.
Međutim, ističu da radovi na izgradnji fabrike nisu i neće biti obustavljeni, već da će se potruditi da sa postojećim i novim izvođačima ubrzaju izgradnju fabrike i u bliskoj budućnosti pokrenu proizvodnju.
"China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction (CEEC TEPC), jedan od naših izvođača radova, imao je poteškoća sa angažovanjem dovoljne radne snage radi realizacije ugovora potpisanih sa nama, a pored toga je po više osnova prekršio odredbe ugovora. Sve to je dovelo do nemogućnosti završetka ugovorenih radova u dogovorenim rokovima i rezultiralo ozbiljnim kašnjenjima i negativnim uticajem na naše poslovanje", navedeno je u saopštenju kompanije dostavljenom Bloomberg Adriji.
Kako bi osigurali da završetak projekta bude kada je i planiran, Linglong navodi da nisu imali drugi izbor nego da sa kompanijom CEEC TEPC raskinu deo ugovora i da angažuju nove i pouzdane izvođače za završetak radova u planiranom vremenskom okviru.
"Drugi glavni izvođači radova, CCCC i CRBC, kao i podizvođači, i dalje kontinuirano i predano rade na izgradnji projekta. Potpisivanje ugovora i primopredaja radova sa novim izvođačem su u toku, i oni će se vrlo brzo priključiti radovima na gradilištu", potvrđeno je iz Linglonga za naš medij.
Iz Linglonga kažu da će početak proizvodnje u Srbiji doneti brojne beneftite kako kompaniji, tako i stejkholderima.
Šta je sve dogovoreno
Ovaj projekat Vlada Srbije proglasila za projekat od značaja za državu te je i predsednik Aleksandar Vučić 2019. godine na svečanom otvaranju početka radova rekao da je to najznačajnija investicija u Vojvodini. Kako je tada najavljeno 1.200 radnika je trebalo da dobije posao, a sama investicija vredna je 800 miliona evra. Ustupljeno je i 96 hektara zemljište bez naknade, vredno 11,9 miliona evra kineskoj kompaniji za izgradnju novog postrojenja.
Predsednik kompanije Linglong Vang Feng je rekao tada da će kompanija uložiti 990 miliona dolara i da će ostvariti prihode od oko 600 miliona dolara.
Šangdong Linglong zapošljava 13.000 ljudi širom sveta i nalazi se na 20. mestu po proizvodnji guma u svetu i na 3. mestu u Kini.
Kompanija ima centre za istraživanje u Severnoj Americi, Kini i jedan u Nemačkoj, a prema najavama, jedan takav centar trebao je da se gradi i u Srbiji.
Kina i investicije
U međuvremenu, po izbijanju pandemije Kovid-19, Kina se zatvorila i u pokušaju da se izbori i obuzda zarazu. S obzirom da posle nedavnog kongresa Komunističke partije Kine nema signala da će se zemlja otvarati, te da je najavljen usporen rast BDP-a ispod pet odsto sve do 2024. godine, ostaje da se vidi kako će se započete investicije odvijati. Za sada Kina se bori i sa problemom likvidnosti, ali i krizom na sopstvenom tržištu nekretnina, koji dodatno ugrožavaju privredni rast.
Analitičari Guotai Junan International i Australian & New Zealand Banking Group smatraju da kineska ekonomija ostaje pod pritiskom uprkos podacima koji pokazuju oporavak u poslednjem kvartalu.
Drugi ekonomisti i političari upozoravaju već duže vreme da će se usporavanje kineske ekonomije i privrede osetiti na globalnom nivou.
- U pisanju teksta pomogla Aleksandra Nenadović