Karijere

Dok mladi hrle na FON, tržište lupom traži frizere, pekare, mesare...

Autor: Ana Ristović

21. jul 2023, 08:00

Deficit kadrova u Srbiji i dalje najviše uočljiv među zanatskim zanimanjima

Frizeri i kozmetičari mogu da zarade do 150.000, šef kuhinje do 350.000 dinara

Ipak, mladi pri izboru srednjih škola i fakulteta radije biraju finija zanimanja

Dok mladi hrle na FON, tržište lupom traži frizere, pekare, mesare...

Depositphotos

Ana Ristović

Deficit kadrova u Srbiji i dalje je najviše uočljiv među zanatskim zanimanjima, navodi se u najnovijem istraživanju platforme za zapošljavanje Poslovi Infostud.

Poslodavcima je u prvih šest meseci ove godine bilo najteže da nađu radnike za pozicije poput frizera, mesara, metalostrugara, pekara, kuvara, kozmetičara i auto-mehaničara, pokazala je njihova analiza oglasa za posao.

"Mesari i metalostrugari su imali mogućnost da zarade do 120.000 dinara mesečno, frizeri i kozmetičari do 150.000, pekari i automehaničari do 200.000 dinara, a za šefa kuhinje je ponuđena zarada u iznosu od čak 350.000 dinara", kaže se u njihovom saopštenju.

Situacija ne bi trebalo da čudi, imaju u vidu da već godinama srpski učenici u manjoj ili većoj meri zaobilaze ove obrazovne profile. Ubedljivo najviše mladih završava gimnazije, potom slede srednje škole iz oblasti ekonomije, prava i administracije, a proteklih godina pojačava se interesovanje za elektrotehniku.

Javno dostupni podaci na sajtu Republičkog zavoda za statistiku ne daju toliko detaljan pregled po smerovima, već samo prema širim obrazovnim grupama. To znači da se u bazi podataka na njihovom veb-sajtu ne mogu naći podaci za, recimo, one koji su se školovali za frizera, ali se može videti koliko je školovanih za sektor ličnih usluga, koji obuhvata i frizere.

Tako zvanična statistika pokazuje da je za prethodnu školsku godinu (2021/2022) uočen pad broja onih koji su dobili diplomu neke od škola iz oblasti ličnih usluga, kao i poljoprivrede, proizvodnje i prerade hrane (gde se školuju takođe deficitarni mesari i pekari) u odnosu na godinu ranije.

Depositphotos
Mesare postalo teško naći

 

Ako govorimo o metalostrugarima i auto-mehaničarima za koje poslodavci takođe muku muče da bi ih našli, primećuje se skok ukupnog broja onih koji su dobili srednjoškolsko obrazovanje u domenu mašinstva i obrade metala.

Konačno, kada su u pitanju trgovina, ugostiteljstvo i turizam (područje pod koje potpadaju traženi kuvari) i zdravstvo i socijalna zaštita (u okviru kojih su kozmetičari, kojih je takođe u deficitu), brojevi su se lane neznatno promenili u odnosu na godinu pre.

Sklonost ka finijim zanimanjima nastavlja se i pri daljem upisu fakulteta, makar ako je suditi prema ovogodišnjem preseku stanja na Univerzitetu u Beogradu.

Za Fakultet organizacionih nauka prijavilo se najviše potencijalnih brucoša (2.308) - više nego duplo u odnosu na broj odobrenih mesta. Slede Ekonomski fakultet (1.515 prijavljenih), Pravni (1.207 prijavljenih), te Medicinski fakultet (1.123 prijavljenih).

Gde je najviše otvorenih pozicija?

Najviše raspisanih pozicija na sajtu Poslovi Infostud u prvom polugođu bilo je u oblastima: trgovina/prodaja, IT, mašinstvo, administracija i ugostiteljstvo. "Kada govorimo o specifičnim radnim pozicijama, najviše mogućnosti da se zaposle imali su prodavci, vozači, magacioneri, administrativni radnici i komercijalisti."

Bloomberg
Traže se stručnjaci za trgovinu, IT, mašinstvo...

 

Prema njihovoj analizi, plate koje su bile nuđene za ove pozicije kretale su se od minimalca pa sve do par hiljada evra.

"Međutim, posmatrajući maksimalne zarade koje su oglašene, prodavcima je ponuđeno do 250.000 dinara, a komercijalistima čak do 350.000 dinara. Kod ove dve pozicije specifičan je iznos maksimalne zarade u zavisnosti od dodatnog procenta od prodaje koji se ostvari na osnovnu zaradu", navodi se u saopštenju.

Magacionerima je bilo ponuđeno maksimalno 150.000, administrativnim radnicima 180.000, a vozačima i do 250.000 dinara.

Nacionalna služba za zapošljavanje zabeležila je da je u junu najveća potreba firmi za zapošljavanjem bila u domenu informatike i statistike, gde je prijavljeno 3.713 otvorenih pozicija. Drugi na listi su građevinari, za koje je bilo 1.424 pozicije, a treći menadžeri i organizatori, gde se tražilo njih 906.

Infostudov izveštaj za prvih šest meseci ove godine pokazuje blagi pad od 10 odsto u broju objavljenih pozicija spram istog perioda prethodne godine. "Zaključno sa junom 2023. na sajtu Poslovi Infostud u ovoj godini objavljeno je 38.297 oglasa za posao, dok je u prvoj polovini 2022. godine taj broj iznosio 42.571."

S druge strane, primetan je rast broja kandidata koji su bili u potrazi za zaposlenjem od 17 odsto, navode oni, a najviše mogućnosti da dođu do posla imali su u oblasti: trgovina/prodaja, IT, mašinstvo, administracija i ugostiteljstvo.

Sve vesti iz rubrike Biznis

Biznis

sve vesti iz rubrike Biznis