Radnici i bageri u jednom od najstarijih beogradskih industrijskih kompleksa u centru Beograda, između Bulevara despota Stefana i Poenkareove ulice, ovih dana rasčišćavaju teren za gradnju stanova, poslovnih i komercijalnih zgrada. Delta real estate, biznismena Miroslava Miškovića, investiraće oko 350 miliona evra u stambeno-poslovni kompleks nazvan Delta land.
Prostor nekadašnjeg Beogradskog pamučnog kombinata i fabrike za proizvodnju medicinskih uređaja Sutjeska, koji je godinama stajao zapušten i obrastao u šiblje, u velikoj meri je izravnjan i oslobođen za gradnju. Ali na tom prostranstvu štrči nekoliko zgrada, očigledno značajnih predstavnika beogradske industrijske arhitekture.
Na naše pitanje da li zgrade koje nisu srušene uživaju neki stepen zaštite i kakva će im namena biti, u Delta real estate kažu da ova lokacija nosi sa sobom veliku istoriju.
Opširnije
Sava centar opet radi i oživljava kongresni turizam
Novi Sava centar otvorila je konferencija u ishrani na kojoj učestvuje 1.500 delegata, a Turistička organizacija Srbije i Delta Holding sarađuju kako bi doveli što više sličnih događaja u Beograd.
14.11.2023
Delta povraćaj novca uloženog u obnovu Sava centra očekuje za 15 do 18 godina
Čeka se da obnovljeni kongresno-poslovni deo Sava centra primi prve goste sledeće nedelje.
09.11.2023
Delta proširuje fabriku vode investicijom od 16 miliona evra
Novi proizvodni pogon će povećati kapacitet fabrike sa 250 miliona litara na 450 miliona litara godišnje.
02.10.2023
Delta kupila Radisson Collection i pojačala hotelski portfelj
Kompanija Delta Holding pojačala je svoj hotelski portfelj kupovinom još jednog hotela,
27.06.2023
Delta holding najavio investicije od 600 miliona evra u nekretnine
Srpska kompanija Delta holding najavila je da će u narednih nekoliko godina najintenzivniji razvoj i najveća ulaganja biti u sektoru nekretnina.
25.01.2023
"Ovde je čuveni inženjer Miloš Savčić izgradio Prvu klanicu koja je odigrala veliku ulogu u industrijalizaciji Srbije. Zbog toga sa velikim poštovanjem pristupamo izgradnji kompleksa na ovoj lokaciji. Spoljašnji izgled objekata će biti u potpunosti sačuvan uz značajno unapređenje funkcionalnosti, a rekonstruisane zgrade služiće kao poslovni prostor", objašnjavaju u ovoj kompaniji.
Prilikom razrade urbanističkog plana za ovu lokaciju, njihova osnovna namera, poštujući značaj objekata koji su pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika, bila je, kako kažu, da stvore urbano naselje koje će zadovoljiti sve potrebe stanara na jednom mestu.
U skladu s tim, planirana je izgradnja poslovnih, stambenih i komercijalnih jedinica, sve to sa zadržavanjem i renoviranjem objekata koji su pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, kažu u Delta real estate.
"Stambeni deo se odlikuje kondominijumskim konceptom, koji predstavlja najsavremeniji pristup stanovanju. Stanarima će biti pružen potpuni osećaj privatnosti uz dovoljno prostora između stanova i prostranih zelenih površina".
Šoping molovi više nisu u modi
Takođe planiraju da stambene zgrade odvoje od glavne saobraćajnice širokim zelenim pojasevima, a pored već planiranog linijskog parka koji će povezati ovu lokaciju sa centrom Beograda, ovaj deo grada će, kako obećavaju, doživeti pravu zelenu transformaciju.
"Uz poslovno-komercijalne zone, inspirisani smo konceptom '15-minutnog grada', koji postaje sve popularniji u Evropi. Cilj nam je da organizujemo urbanu sredinu tako da stanovnici imaju sve potrebne usluge nadohvat ruke, bilo da je reč o 15 minuta hoda ili kratkoj vožnji od njihovog doma ili poslovnog prostora, pružajući tako dodatnu praktičnost i udobnost svakodnevnog života”, objašnjavaju u Delta real estate.
Realizacija projekta u Ulici despota Stefana odvijaće se u fazama. Sprovođenje početnih radova, koji uključuju čišćenje terena, već je uspešno obavljeno. Drugi deo ove inicijalne faze uključuje rekonstrukciju objekata pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, uz puno poštovanje svih dobijenih dozvola. Nakon toga, predviđen je razvoj stambenih i poslovnih prostora, a trenutno se aktivno radi na izradi plana detaljne regulacije.
"Očekujemo da ćemo završiti nultu fazu do kraja naredne godine, nakon čega će se preostale faze projekta postepeno sprovoditi u skladu sa dobijenim dozvolama", kažu u Delta real estateu.
Ovo će biti veliki Miškovićev povratak u stanogradnju. Delta real estate je u Novom Beogradu izgradila naselje Belvil, podignuto za smeštaj učesnika Univerzijade 2009, koje je po okončanju sportskog takmičenja komercijalizovano.
Na pitanje zašto se odustalo od gradnje šoping centra koji je Delta svojevremeno najavljivala posle privatizacije Beogradskog pamučnog kombinata, u ovoj kompaniji kažu da realizaciju ovako velikih projekata uvek prati potrebu tržišta.
"Detaljnom analizom smo utvrdili da u ovom delu grada postoji znatno veća potreba za poslovnim i stambenim prostorima u poređenju sa potrebom za šoping molom. To je usmerilo pravac u kojem razvijamo projekat", kažu u Delta real estate.
Miškoviću povelja za ekonomiji i menadžment
Priča o ovoj lokaciji koja je značajna za industrijalizaciju Srbije i vezana je za čuvenog inženjera Miloša Savčića, kome je po povratku iz Nemačke bila odskočna daska za ugled i dalje angžmane u našem društvu, donekle se poklapa sa priznanjem koje je Miroslav Mišković upravo dobio od Saveza ekonomista Srbije.
Predsedniku Upravnog odbora Delta Holdinga, dodeljena je Povelja za izuzetan doprinos u oblasti poslovne ekonomije i menadžmenta, jer ga smatraju jednim od pionira preduzetništva kod nas, koji je u proteklih više od 30 godina, zajedno sa svojim timom, izgradio najuspešniju privatnu korporaciju na našim prostorima.
Predsednik UO Delta Holdinga, koji ne govori često u javnosti, na dodeli priznanja je ukazao je na potcenjenu poziciju biznisa i preduzetnika u mentalitetu našeg društva.
"Želim da kažem nešto baš iz ugla struke, iz ugla profesije kojoj pripadam. Ja sam: privrednik; poslovni čovek ili biznismen; preduzetnik i tajkun. Moje mišljenje je da su ljudi iz biznisa jedna od najpotcenjenijih grupa u našoj istoriji, a mogu reći da to važi i danas", rekao je Mišković.
Primetio je da ne čuvamo sećanje ni na jednog poslovnog čoveka. Niko od velikih trgovaca, industrijalaca i preduzetnika nije bitan da bi ga zabeležila istorija, odnosno da bi ga pamtili ljudi.
Pozvao je zajednicu da menja stav koji ima prema biznisu, odnosno preduzetništvu. Na ovim prostorima stvorena je kultura u kojoj se ne ceni preduzetništvo. Biti biznismen, to je skoro uvredljivo.
"Dajte da više govorimo o tome šta je zaista biznis, zašto je on važan za napredak jednog društva. To je jedini način da gradimo nove generacije preduzetnika, a oni će društvu to višestruko vratiti. To je jednostavna ekonomska istina, a naša je dužnost da tu istinu širimo", rekao je Mišković.