Jeftinija sirova nafta iz Rusije je u ukupnoj preradi Naftne industrije Srbije (NIS) u ovoj godini do sada učestvovala sa 34 odsto, što je više nego dvostruko povećanje u odnosu na prošlu godinu, pa se trostruko veći profit u trećem kvartalu može objasniti delom i ovim, rekla je u ponedeljak Jelena Zindović, viši analitičar korporativnih finansija Bloomberg Adrije.
"Prema podacima od septembra, to učešće je značajno poraslo", rekla je Zindović i dodala da je ta nafta, "kao jeftinija sirovina direktno uticala na rast profitabilnosti".
Opširnije
Priča oko NIS-a bez Rusa je pravljenje računa bez krčmara
Bilo koja priča o ponovnoj kupovini većinskog udela u NIS-u neće moći da zaobiđe rusku stranu, a ona nema interes da svoj deo proda.
07.11.2022
Vučić: Srbija razmatra da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om
Srbija je u žurbi da ublaži energetsku zavisnost od Rusije, jer sankcije Moskvi primoravaju Beograd da pravi planove za slabljenje veza.
06.11.2022
Kako je Irak, a ne Rusija, postao najveći prodavac nafte Srbiji
Iako je Rusija najvažniji energetski partner Srbije, iračka nafta je dominantnija u ukupnom srpskom uvozu.
26.09.2022
Zabrana uvoza ruske nafte može izazvati nestašice dizela u Srbiji
Početkom decembra stupa na snagu zabrana uvoza ruske nafte preko mora.
15.09.2022
Na profit, koji je od osnivanja kompanije bio veći samo u prethodnom kvartalu, uticala je i pozicija koju je kompanija izborila na račun konkurenata, navodi Zindović. Ovo je učinjeno kroz nuđenje nafte poljoprivrednim proizvođačima po nižim cenama, kao i kroz ograničavanje cena naftnih derivata, što je dovelo do "slabljenja sivog tržišta".
Profitabilnost kompanije je uvećana i zahvaljujući ranijim investicijama koje su joj dozvolile da prerađuje veće količine proizvoda koji nose veću dodatnu vrednost.
Više o poslovanju kompanije, ali i o prognozama za narednu godinu, saznajte iz intervjua.