Komentar

Kapitalno zahtevna građevinska niša s visokim profitnim maržama

Autor: Nemanja Đurđević

03. februar 2025, 06:00

Najam građevinske opreme postaje sve popularniji uz dvocifrene stope rasta

Da li opremu treba iznajmiti, kupiti ili uzeti na lizing

Globalne tendencije širenja i tehnoloških ulaganja menjaju građevinsku industriju

Kapitalno zahtevna građevinska niša s visokim profitnim maržama

Depositphotos

Nemanja Đurđević
Analitičar korporativnih finansija

Građevinske kompanije neretko ulaze u konzorcijum s drugim građevinskim kompanijama ne bi li obavile projekat izvođenja radova koji često prevazilazi kapacitete pojedinačnih firmi. Na primer, tu je nedavna vest da hrvatska građevinska kompanija Ing grad prvi put izlazi na berzu kako bi prikupila dodatna sredstva koja će im omogućiti širenje sopstvenih kapaciteta.

To implicira da bi oslanjanje na kooperaciju s drugim kompanijama iz industrije svelo na niži nivo. Ispred građevinskih kompanija se nalaze velika kapitalna ulaganja u opremu, što u početku može biti preveliki izdatak. Preciznije, u zavisnosti od broja projekata u budućnosti i njihove veličine, zavisiće i povrat na ulaganja, odnosno profitabilnost kompanija u kratkom roku biće pod pritiskom početnih kapitalnih izdataka.

Pred građevinskim kompanijama su tri opcije: da opremu iznajme, kupe ili da je uzmu na lizing. Procena trenutnih potreba i obima projekata su glavni faktori koji utiču na tu odluku, kako trenutnih tako i budućih. Drugim rečima, koliko će se učestalo koristiti oprema. Građevinske kompanije često neke mašine koriste povremeno ili sezonski, ili imaju potrebe za opremom koja je specijalizovana za obavljanje manjeg broja poslova.

Finansijski posmatrano, na odluku o odlaganju kupovine takve opreme utiču kontrola ukupnih troškova kompanija, logistika i skladištenje opreme, popravka i održavanje opreme, pritisak na profitabilnost sa strane amortizacije i, na kraju, vrednost preprodaje opreme.

Dakle, odluka o iznajmljivanju opreme građevinskim kompanijama omogućava da se oslobode od obaveze održavanja i troškova transporta, ali i da koriste najmoderniju opremu. Takva odluka će građevinske kompanije opteretiti operativnim troškovima u bilansu uspeha, konkretnije, trošak usluga.

 

Prema tome, treba pažljivo da razmotre cenu iznajmljivanja u odnosu na period korišćenja. Rizik koji se takođe pojavljuje kod opcije iznajmljivanja opreme jeste dostupnost i uticaj na vreme izvođenja projekta, gde kupovina građevinske opreme pruža potpunu dostupnost, a operateri mogu razviti veću stručnost u njenom korišćenju, što može povećati produktivnost.

Prema navedenom, popularnost industrije iznajmljivanja građevinske opreme je sveprisutno, kako u razvijenim zemljama, tako i u zemljama u razvoju. Pokretači industrije su faktori prouzrokovani povećanim mogućnostima razvoja u sektoru stambene i infrastrukturne gradnje. Demografski faktor (rast populacije) pokreće izgradnju stambenih zgrada, dok veća urbanizacija povlači investicije u auto-puteve, saobraćajnice, mostove, metroe i pametne gradove.

Severna Amerika prednjači u primeni tehnološki napredne opreme. Kompanije koje posluju na američkom tržištu i te kako imaju koristi od rasta građevinske aktivnosti, te ulaganje u savremenu opremu ne iznenađuje jer se borba za tržišnu poziciju stiče na tom polju.

Dakle, tehnološki savremenija oprema sa strane ponude i te kako ima svoju tražnju jer građevinska aktivnost vrednosno raste godinama unazad. Prema anketi o vrednosti građevinskih radova, procenjeno je da ukupna mesečna novčana vrednost izvedenih radova konstantno raste godinama unazad. Podaci obuhvataju radove koji se mesečno izvode na novim objektima ili rekonstrukciji postojećih, kako u privatnom, tako i u javnom sektoru.

S druge strane Atlantika, evropsko tržište ne zaostaje u trendu za američkim jer mesečni indeks industrijske proizvodnje od sredine 2021. godine prikazuje konstantne pozitivne stope rasta.

 

U tabeli ispod, izdvojene i analizirane kompanije su samo uži skup kompanija sa jakom tržišnom pozicijom. Tržište iznajmljivanja građevinske opreme je konsolidovano i predvođeno globalno i regionalno renomiranim igračima. Prema definisanoj grupi, tržište raste dvocifrenim stopama rasta u postpandemijskom periodu, mereno stopama rasta prihoda od prodaje.

 

United Rental, Ashtead Group i H&E Equipment Services primarno posluju na tržištu USA, što dokazuju i dvocifrene godišnje stope rasta prihoda, u skladu sa rastućim tržištem. Međutim, United Retnals, za koju možemo reći da je i najveća svetska kompanija u industriji iznajmljivanja građevinske opreme, ima široku mrežu predstavništva, gde pored matične države (90 odsto prihoda dolazi sa tržišta USA iz 1.355 lokacija) posluje i u Kanadi (145 lokacija) i Evropi (40 lokacija). Iako je kompanija iz Velike Britanije, poslovanje Ashhtead Group je fokusirano na Sjedinjene Američke Države (oko 900 lokacija) odakle im dolazi 80 odsto prihoda, a tek manjinski deo mreže oslanjaju na matičinu državu (190 lokacija).

Francuski Loxam kao evropski predstavnik takođe beleži pozitivne stope, ali taj rast je skromniji jer su primarno orijentisani na poslovanje u Evropi. Kolika je razlika između, s jedne strane američkog i evropskog tržišta i tržišta sa dalekog istoka, s druge strane nam pokazuju stope japanskog predstavnika kompanije Kanamoto, čije se stope rasta kreću oko "tek" pet odsto godišnje.

Glavni izvori prihoda kompanija koje daju u najam opremu građevinskim kompanijama su dnevne, nedeljne i mesečne naknade. Međutim, prihodi od pruženih usluga su drugi stub poslovanja jer svojim klijentima omogućavaju sve potrebne uslove za korišćenje rentirane opreme - transport, montažu, tehničku podršku i obuku za korišćenje.

Tehnološki trend u smislu modernizacije opreme je ključno polje u tržišnoj borbi, prodaje se oprema koja je "zastarela" ili je dostigla određeni nivo amortizacije. Tako generisani prihodi za sobom ostavljaju u proseku (vrlo) visoke stope profitabilnosti mereno EBITDA maržom, naročito kompanije koje posluju primarno u USA.

Prosečnim stopama EBITDA marže od oko 40 odsto mogu da pozavide mnoge druge industrije. Kako su kompanije pod imperativom konstantnog ulaganja u svoje proizvode (opremu koju iznajmljuju), medijalna zaduženost posmatranih kompanija je na umerenom nivou, merena odnosom neto duga i EBITDA, na od oko 2x.

Pritisak na amortizaciju zbog specifičnosti "proizvoda" je veliki, zbog kapitalno intenzivnih ulaganja, što prosečnu (vrlo) visoku EBITDA maržu prepolovi svake godine. Međutim, i pored redukovanja tih stopa, profitabilnost je na zavidnom nivou. Da zaključim, posmatrane kompanije su visoko profitabilne sa umerenom zaduženošću koje koriste rast građevinske aktivnosti na tržištima gde posluju zarad ostvarivanja dvocifrenih godišnjih stopa rasta prihoda.

Kompanije koriste strategije kao što su lansiranje novih proizvoda, saradnje i spajanja kako bi održale svoje tržišne pozicije. Kolika je borba za tržište bitna u ovoj industriji govori i nedavna namera United Rentalsa da preuzme glavnog konkurenta H&E Equipment Services.

Akcije kupca su skočile za 6,1 odsto posle objave te namere, čime bi se dostigla ukupna vrednost kompanije od oko 4,8 milijardi dolara, uključujući 1,4 milijardi dolara neto duga. Kao što je gore navedeno, prosečna zaduženost analiziranih kompanija je na umerenom nivou, međutim, zaduženost H&E je skoro dva puta veća od proseka dok je zaduženost kupca najniža od evropskih i američkih kompanija. Vest o potencijalnom spajanju dve (skoro) najveće kompanije je potresla industriju iznajmljivanja građevinske opreme.

Akcije H&E su porasle preko 106 odsto posle te vesti. Ukoliko se transakcija ostvari u najavljenoj vrednosti od 3,4 milijardi dolara, vrednost transakcije merena EV/EBITDA prema podacima za H&E od 30. 9. 2024. bila bi oko 5.1x.

 

Da najavljena akvizicija nije izolovan slučaj, govori nam niz transakcija iz bliske prošlosti. U decembru 2023, Texas First Rentals, divizija kompanije HOLT, preuzela je kompaniju Rental One, koja nudi kompletne usluge iznajmljivanja građevinske opreme i skladišnih kontejnera na 15 lokacija širom regiona Dallas i Centralnog Teksasa.

Zeppelin je u avgustu 2023. proširio svoj sektor za iznajmljivanje kroz akviziciju kompanije Bauhof Service GmbH, sa sedištem u Nemačkoj. Bauhof se specijalizuje za iznajmljivanje pumpi i generatora, kao i za pružanje logističkih usluga za gradilišta.

Sve ove aktivnosti ukazuju na trend globalnog širenja i tehnološke integracije u industriji iznajmljivanja građevinske opreme, sa naglaskom na inovativne platforme i strateške akvizicije.

Globalne kompanije se suočavaju sa jakom konkurencijom na mikrolokacijama, ali glavna prednost velikih kompanija je što u svakom trenutku mogu da podmire potrebe građevinskih kompanija za određenom opremom. Na regionalnom nivou, tržište je visoko konkurentno, postoji veliki broj kompanija koje se bave iznajmljivanjem opreme specijalizovane za delove građevinske industrije (npr. visokogradnje).

Veći deo regionalnih kompanija su deo neke mreže evropskih kompanija, što potvrđuje tendenciju globalnog širenja (Ringer i Riwal, na primer). Uopšteno, ograničenja za lokalne kompanije koje se bave i prodajom opreme (Tenge i SAB u Srbiji, na primer) pre svega je u nedostatku većeg broja opreme koja je rasprostranjena širom zemlje jer građevinska aktivnost nije skoncentrisana u jednom delu. Inicijalna kapitalna ulaganja takođe ograničavaju vlasnike za proširenje ponude pa u slučaju dugoročnog najma, kompanije takoreći ostaju bez ponude.

Nesumnjivo je da kompanije koje se bave izdavanjem građevinske opreme ostvaruju visoku profitabilnost jer operativni troškovi nisu pod velikim pritiskom. Izazov kod naših kompanija je što postoje velike građevinske kompanije koje poseduju sopstvenu mehanizaciju za realizaciju velikih projekata.

Sve vesti iz rubrike Komentar

Komentar

sve vesti iz rubrike Komentar

Registrujte se da biste nastavili sa čitanjem. Registrujte se

Nastavite sa čitanjem odabirom jedne od opcija ispod

BESPLATNI NALOG

Pročitajte ovaj i još 1 članak (ne odnosi se na PREMIUM članke)

Besplatan newsletter

Registrujte se

Pretplata

Neograničen pristup premium sadržaju na svih 5 portala

Neograničen pristup TV & video sadržaju

Ekskluzivne priče i analize iz Businessweek Adria

Istraži ponude

Aktivirajte još 1 besplatan članak i nastavite sa čitanjem.

Otključajte sada

Iskoristili ste 1 besplatni članak

Cenimo vaš interes za pouzdane informacije. Aktivirajte još 1 besplatan članak i nastavite sa čitanjem.

Otključajte sada

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € nedeljno.

Dobijte neograničen pristup danas

Nastavi

Iskoristite ekskluzivnu ponudu danas! Čitajte neograničeno za 1 € nedeljno.

Istraži ponude

Vaši rivali već znaju ovo. Hoćete li ostati u mraku?

Pridružite se sada za samo 11€ mesečno. Otkažite bilo kada.

Istraži ponude