Prihodi od prodaje u Atlantic Grupi u prvom tromesečju bili su za 17 odsto viši nego u istom periodu lane i dosegli su 215,6 miliona evra. Istovremeno, dobit pre oporezivanja, deprecijacije, amortizacije i kamata (EBITDA) smanjena je za 12 odsto, na 20,9 miliona evra, objavila je Grupa. Na njih se osvrnuo naš analitičar korporativnih finansija Matteo Mošnja. U nastavku prenosimo njegova zapažanja.
Najveći rast ostvaruje segment slatko i slano, od čak 34 odsto u odnosu na prvi kvartal prethodne godine. Prema rečima uprave, rast primarno proizlazi iz činjenice da je Vaskrs ove godine pao nedelju ranije, pa se povećala prodaja tog asortimana krajem marta, ali i marketinških aktivnosti usmerenih na rast prodaje. Iako su se troškovi marketinga u bilansu uspeha naizgled smanjili, troškovi marketinga koji uključuju marketinške aktivnosti koje se računovodstveno prikazuju kao umanjenje prodaje, a odnose se na plaćanja maloprodajnim lancima, porasli su u odnosu na uporedni period.
Izvrsna marketinška strategija
Donat i dalje nastavlja rast kroz cenovne modifikacije, s rastom prihoda od 8,5 odsto. Pokazuje se kao proizvod s izrazitim kapacitetom po pitanju rasta cene. Za to, po mom mišljenju, postoje dva ključna razloga: izvrsna marketinška strategija koja je Donat izdvojila od klasičnih mineralnih voda, čime je zapravo kategorija za sebe, te niska cena proizvoda, zbog koje potrošači ne reaguju negativno na povećanje cene, s obzirom na to da nema gotovo nikakav učinak na njihov budžet.
Opširnije
Coca-Cola jača kako potrošači plaćaju više za njihova pića
Coca-Cola Co. je izvestio o rastu organskog prihoda u prvom kvartalu koji je premašio procene.
24.04.2023
Microsoftov profit i prodaja premašili procene
Rezultati Microsoft Corp. u trećem fiskalnom kvartalu bili su podstaknuti tražnjom za njihovim glavnim softverom i uslugama u oblaku.
26.04.2023
EPS se pohvalio rezultatima: Profit u prvom kvartalu skoro 300 miliona evra
Elektroprivreda Srbije saopštila je da je finansijski rezultat za prvi kvartal višestruko nadmašio planove i da je neto dobit dostigla čak 34,5 milijardi dinara, odnosno oko 294 miliona evra.
26.04.2023
Hvale vredan je i rast poslovanja u vezi s farmacijom, uprkos tome što je sa svega šest odsto bio najslabiji. Pritom treba imati u vidu da je prvi kvartal 2022. godine i dalje imao dosta koristi od prodaje asortimana za kovid 19, pa je baza za ovu godinu bila vrlo visoka.
U odnosu na prvi kvartal prethodne godine, farmaceutsko poslovanje ima jednu lokaciju više - tačnije, 100 apoteka i specijalizovanih prodavnica. Pretpostavljam da je količinski pad prodaje asortimana za kovid 19 nadoknađen rastom cena proizvoda, s obzirom na to da farmaceutsko poslovanje, za razliku od klasične maloprodaje, ima veću cenovnu moć. Naime, stalne kupovine apotekarskih proizvoda nisu toliko česte, pa kupci potencijalno zaborave cenu koju su platili pre mesec dana, što se ne može reći za cenu mleka koje kupuju svakodnevno. To Atlanticu omogućava bezbolno jednocifreno dizanje cena.
Vrednost zaliha je za otprilike 25 odsto veća u odnosu na kraj prvog kvartala prethodne godine, što nije neuobičajeno imajući u vidu više realizovane cene u nabavci. Vrednost potraživanja od kupaca je za otprilike 20 odsto veća, što je malo više od rasta prodaje, ali ne ukazuje na probleme s naplatom.
Vrednost obaveza prema dobavljačima povećala se za otprilike 19 procenata, što je niže u odnosu na povećanje vrednosti zaliha, stoga je u skladu sa svim navedenim došlo do blagog pogoršanja u danima ciklusa konverzije novca.
Rast ovih kategorija primetan je i u odnosu na period kraja 2022. godine. Neto obrtni kapital povećao se za otprilike 20 miliona evra, što je rezultovalo negativnim operativnim novčanim tokom. Posledično, došlo je i do rasta dugoročnih obaveza za kredit od 30 miliona evra za potrebe finansiranja rasta neto obrtnog kapitala, kapitalnih investicija od desetak miliona evra i otplate dospelog kredita od 12 miliona evra. Uprkos tome, zaduženost je još stabilna (odnos neto duga i EBITDA iznosi 1,6×), ali će povećanje zaduženosti, odnosno kamatnih troškova stvoriti dodatne pritiske na neto dobit u 2023. godini.
Rast plata pritiska profitabilnost
Kako smo i najavili, trošak zaposlenih će u tekućoj godini, posle suviše blagog rasta u prethodnoj godini, stvoriti dodatan pritisak na profitabilnost. Rast troškova osoblja iznosi 10,6 odsto u odnosu na uporedni period, a povodom rasta fiksnih i varijabilnih izdataka.
Kako smo i mi i menadžment Atlantic Grupe ranije najavili, u nastavku godine očekuje se manji pritisak visokih nabavnih cena. Cene ključnih sirovina i materijala kao što su kafa, šećer, kakao, jestiva ulja i pakovni materijali niže su u odnosu na 2022. godinu i posledično će pritisak na profitabilnost u drugoj polovini 2023. godine biti slabiji.
Međutim, kao rezultat znatno slabijeg prvog i delimično drugog kvartala, očekuje se nešto slabija godina po pitanju relativne profitabilnosti. Prodaja će nastaviti da raste, imajući u vidu cenovne modifikacije i još rezistentnu potrošnju građana.
Potrošnju domaćinstava je u proteklo vreme podržavao rast neto plata, kojim se anulirao najveći deo inflacije. Dodatni ohrabrujući element za potrošnju je činjenica da se poverenje potrošača prema najnovijim anketama stabilizuje, iako na vrlo niskim nivoima. S obzirom na to da očekujemo da će se potrošačka inflacija tek usporeno spuštati, smatramo da će proizvođači hrane i dalje videti izazove u branjenju profitabilnosti u narednim kvartalima.