Evropske cene prirodnog gasa su u padu nakon ranijeg velikog rasta, jer su trgovci odmeravali rizike snabdevanja u odnosu na regionalne poteze vlada i političara koji se trude da se izbore sa posledicama najgore energetske krize poslednjih decenija.
Referetni fjučersi su pali za čak 6,2 odsto, nakon "divljanja" poslednjih dana. Prošlonedeljna odluka Rusije da na neodređeno vreme zatvori svoj ključni gasovod Severni tok do Nemačke primorala je evropske vlade da planiraju intervencije na tržištu.
Nemačka želi ograničenje cene električne energije, koje planira da uvede u narednih nekoliko nedelja. Poljska nastoji da ograniči cene na sav uvoz gasa. Likvidnost bi takođe trebalo da bude u fokusu razgovora ministara energetike na sastanku u Briselu u petak.
Veće zalihe goriva, snažan priliv tečnog prirodnog gasa (LNG) i lepo vreme koje se očekuje tokom narednog meseca - pomogli su da se cene drže pod kontrolom, nakon avgustovskih rekorda. Međutim, i dalje ostaje zabrinutost kako će Evropa nadoknaditi izgubljene zalihe iz Rusije kada zahladni i potražnja poraste. Takođe, postoji mnogo neizvesnosti u pogledu narednih poteza Moskve i konkurencije sa Azijom za LNG tokom hladnih meseci.
Snabdevanje iz Norveške, koja je zamenila Rusiju kao najveći evropski snabdevač gasom, takođe je ograničeno zbog sezonskog održavanja. Tokovi iz te nordijske zemlje u sredu su na najnižem nivou od sredine jula zbog radova. Oni će se završiti sledećeg meseca, ali zasad to smanjuje evropske opcije za povećanje zaliha gasa.
"Evropski energetski sektor i dalje je šokiran nestabilnošću cena i neizvesnošću u pogledu energetskih bilansa za predstojeću zimu", navode analitičari kompanije Rystad Energy u belešci. "Najgori scenario sa veoma hladnim vremenom, malom proizvodnjom vetra i smanjenjem potražnje gasa za električnu energiju za 15 odsto pokazao bi se kao veoma izazovan za evropski elektroenergetski sistem i mogao bi dovesti do racionalizacije struje i nestanka struje."
Holandski gas (TTF), referentna vrednost za Evropu, trgovao se 5,5 odsto niže, po ceni od 226,64 evra po megavat-satu do 09.31 ujutru u Amsterdamu. Britanski ekvivalent je pao za 5,4 odsto, takođe na gubitku za razliku od ranijih dobitaka.
Referentni indeks nemačke električne energije takođe je pao za 3,8 odsto na 515,50 evra po megavat-satu.