Flota brodova koji prevoze dizel, jedno od najvažnijih goriva u svetu, kreće ka evropskim tržištima suočenim sa pretnjama po energetsku bezbednost zbog visokih temperatura, visokih cena gasa i poremećaja usled rusko-ukrajinskog konflikta.
Pet brodova koji prevoze blizu tri miliona barela spremni su da krenu iz Azije u Evropu u avgustu, pokazuju preliminarni podaci Vortexa. To je najviše za pet meseci na bazi barela po danu. Pošiljke sa Bliskog istoka u Evropu takođe će se proširiti.
Sve veći prilivi dizela - koji se koristi u industriji, transportu i za energiju - ka Evropi rezultat su pomeranja tržišta izazvanih višim cenama u čvorištu Amsterdama, Roterdama i Antverpena (ARA) u odnosu na Aziju, rekli su trgovci. Kineska ekonomija i sezonsko zatišje potražnje u Indiji takođe su doprineli prevelikoj ponudi Azije, dodali su.
Opširnije
Iranski nuklearni sporazum nije ključan za cene nafte
Može se očekivati da Iran pokuša da iz ove situacije izvuče korist.
17.08.2022
Cena nafte se pomerila sa šestomesečnog minimuma, Iran u fokusu
Iz kompanije Goldman Sachs Group Inc. kažu da ugovor verovatno neće biti potpisan u skoroj budućnosti.
17.08.2022
Ruska nafta pred najvećim testom kako se nazire zabrana EU
Rusija je do sada prkosila očekivanjima o kolapsu proizvodnje nafte nakon početka rata u Ukrajini.
15.08.2022
Evropa se bori sa istorijskom sušom koja je izazvala pad nivoa vode na reci Rajni. Plovni put koji povezuje rezervoare za naftu u čvorištu ARA sa potrošačima u unutrašnjosti Evrope trenutno je neprohodan za većinu barži, stvarajući usko grlo u snabdevanju koje bi moglo da izazove pad u zalihama koje će morati da se dopune pre zime.
Zemlje, uključujući Švedsku i Nemačku, upozorile su na sve veću potrošnju nafte u pokušaju da zamene skupi gas, dok region kupuje više uglja iz celog sveta. Još uvek je nejasno, međutim, koliko će se potražnja Evrope oporaviti do kraja godine zbog usporavanja ekonomije regiona.
Arbitraža Istok-Zapad
Dizel koji će se utovariti u Indiji i severnoj Aziji u avgustu treba skoro mesec dana da stigne do Evrope, a na odredište stiže baš kada se leto bliži kraju. Neka od plovila na takozvanoj arbitražnoj ruti za Evropu uključuju veća plovila kao što su Suezmaxes koja mogu da prenesu do milion barela nafte.
"Trgovci koriste priliku ekonomije obima kako bi arbitražu Istok-Zapad učinili izvodljivom tako što će utovariti svoje terete na ove veće tankere", rekla je Serena Huang, vodeći analitičar za Aziju za Vortexa.
Predviđa se da će prelazak sa gasa na naftu skočiti ove godine, pri čemu je Međunarodna agencija za energetiku povećala svoju prognozu rasta globalne potražnje za naftom za 380.000 barela dnevno uz očekivanje da će industrija i proizvođači električne energije zameniti goriva. Dodatna potražnja koja je podstakla reviziju je "uglavnom koncentrisana" na Bliskom istoku i Evropi, navodi agencija. Njegovo optimistično gledište ponovila je Goldman Sachs Group Inc.
Pored toga, rizik od prekida isporuke ruskog gasa i zabrinutosti oko energetske bezbednosti će podstaći veće zalihe dizela. Evropska cene gasa su se skoro utrostručila ove godine, daleko iznad rasta cena nafte od 18 odsto u istom periodu.
U međuvremenu, očekuje se da će azijske rafinerije proizvoditi 215.000 barela dnevno više dizela nego što je potrebno regionu, dok će zalihe sa Bliskog istoka takođe rasti, kaže JY Lim, analitičar S&P Global Commoditi Insights.
Novi kapaciteti rafinerije na Bliskom istoku "znače promenu u ravnoteži ponude i potražnje gasa na istoku Sueca, što znači da bi strukturna arbitraža mogla biti otvorena češće i duže", rekao je Kevin Wright, analitičar u Kpleru. Tokovi dizela iz Azije u Evropu će verovatno porasti tokom ostatka trećeg kvartala, rekao je on.
Nafta fluktuira kako je ekonomsko usporavanje stalo
Nafta je oscilirala dok su investitori odmeravali dugotrajnu zabrinutost zbog usporavanja privrede u odnosu na optimistične signale iz SAD i OPEK-a.
Na West Texas Intermediate trgovalo se blizu 88 dolara po barelu nakon što je u sredu na zatvaranju cena porasla 1,8 odsto nakon nestalne sesije. Fjučersi su na putu za nedeljni gubitak, jer strahovi od pada i dalje vise nad tržištem. Potencijal za nuklearni sporazum i više nafte iz Irana doprineli su opadajućem raspoloženju.
Međutim, optimistični izveštaj Uprave za energetske informacije ublažio je deo sumornog raspoloženja. Zalihe sirove nafte u SAD su prošle sedmice pale za 7,06 miliona barela, izvoz je porastao na rekord, a potražnja za benzinom porasla je na najviši nivo ove godine.
Zalihe najviše padaju od aprila
Naftom se trguje blizu najnižeg nivoa u više od šest meseci nakon velikih dobitaka postignutih nakon ruske invazije na Ukrajinu, a vremenski razmaci signaliziraju da zategnutost tržišta popušta. Ipak, novi generalni sekretar OPEK-a Haitham Al Ghais rekao je da slobodni proizvodni kapaciteti "postaju oskudni" i da je uveren da će se potražnja ove godine povećati.
"Čini se da je tržište malo previše palo na strani potražnje", rekao je Daniel Hines, viši analitičar robe u Australia & New Zealand Banking Group Ltd. "Iako možemo videti da potražnja pada na sezonskoj osnovi, stvari izgledaju mnogo teže za poslednji kvartal."
Američki izvoz sirove nafte dostigao je pet miliona barela dnevno prošle nedelje, premašivši visoku vrednost postavljenu pre jedva mesec dana, pokazuju podaci EIA. Četveronedeljni prosek isporučenog benzina - koji predstavlja zamenu za potražnju - porastao je na oko 9,1 milion barela dnevno, što se poklopilo sa najdužim nizom pada cena na pumpama od 2018.