Evropske cene električne energije skočile su na novi rekord kako je cena prirodnog gasa nastavila da raste, produbljujući energetsku krizu koja preti da gurne region u recesiju.
Cene struje za sledeću godinu u Nemačkoj porasle su za čak 3,2 odsto na 475 evra po megavat-satu na European Energy Exchange AG. To je skoro šest puta više nego u ovo doba prošle godine, a cena se udvostručila samo u poslednja dva meseca.
Tržište je podstaknuto zabrinutošću oko toga da li će ograničene zalihe gasa u Evropi moći da proizvedu dovoljno električne energije ove zime. Nuklearni kapacitet Francuske je izuzetno nizak, što smanjuje mogućnost izvoza električne energije u narednim mesecima, dok toplotni talasi i suša na kontinentu kratkoročno opterećuju infrastrukturu.
Rastuće cene energije utiču na račune domaćinstava i troškove svega, od proizvodnje hrane do grejanja stakla. Energija pokreće inflaciju širom Evrope, gurajući povećanje potrošačkih cena na dvocifrenu teritoriju.
U Velikoj Britaniji ograničenje cene električne energije za domaćinstva trebalo bi da se skoro udvostruči početkom oktobra zbog rastućih veleprodajnih troškova. Veleprodajna cena električne energije u Velikoj Britaniji za taj mesec skočila je oko sedam puta u protekloj godini, na oko 591 funtu (700 evra) po megavat-satu na Intercontinental Exchange AG.
Evropske vlade traže mere za ublažavanje bolova i uticaja koji rastući troškovi energije imaju na privrede. U Francuskoj, država planira da u potpunosti nacionalizuje Electricite de France SA, nuklearnu energetsku kompaniju koja se sada bori da održi rad svojih objekata na vrućini.
Prema analitičarima danske elektroenergetske kompanije Energy Danmark, nema jasnih znakova da će se povećanje cena uskoro usporiti.
"Očekujemo dalje povećanje cena ove nedelje, osim ako ne dobijemo neke značajne signale koji se odnose prvenstveno na gas", pišu na svojoj web stranici.
Referentni holandski gasni fjučersi za sledeći mesec produžili su prošlonedeljni rast, poskupivši čak 3,9 odsto u Amsterdamu.