Predviđa se da će severozapadna Evropa ući u rizični zimski period sa istorijski niskim količinama dizela, goriva koje pokreće ogromne delove privrede.
Zalihe dizela za puteve, lož ulja i drugih goriva bi trebalo da se smanje ovog novembra na najniži nivo u podacima koji sežu do početka 2011, prema Wood Mackenziju. To znači da postoji manja od uobičajene razlike između ponuđenog obima i potražnje dok se kontinent priprema za potencijalno tešku zimsku energetsku krizu.
"Očekujemo da će akcije rasti po sezonskoj stopi, ali krećemo od ove veoma niske baze", rekao je James Burleigh, glavni analitičar za evropska tržišta nafte, o tome zašto se očekuje da će novembarske zalihe biti tako niske. "Na strani potražnje imamo uobičajeno sezonsko povećanje."
Opširnije
Prelazak Nemačke sa gasa na dizel ima cenu
Širom Nemačke, izvršni direktori su poslednjih nekoliko meseci proveli razmišljajući kako da reaguju ako ruski predsednik Vladimir Putin prekine isporuke prirodnog gasa.
07.08.2022
UK se priprema za 'blekaut'
Ujedinjeno Kraljevstvo će možda imati nekoliko dana tokom zime sa prekidom struje za industriju, pa čak i domaćinstva.
09.08.2022
Dizel je od vitalnog značaja za automobile i kamione u Evropi, gde je njegova upotreba kroz istoriju bila finansijski podsticana. Takva goriva troše i brodovi, a koriste ih građevinski i proizvodni sektori. Zalihe u nezavisnom skladištu u centru za trgovinu naftom Amsterdam-Roterdam-Antverpen su na najnižem nivou za ovo doba godine od barem 2008, prema podacima Insights Globala.
Prirodna nestašica
Evropi generalno nedostaje dizel goriva i redovno prima isporuke iz inostranstva. Ta prirodna nestašica mogla bi da postane veći problem početkom sledeće godine, kada bi trebalo da stupi na snagu zabrana Evropske unije na uvoz iz Rusije – trenutno najvećeg spoljnog dobavljača na kontinentu.
To je samo jedan deo šire energetske krize koja je zahvatila kontinent nakon rata u Ukrajini, izazivajući porast cena prirodnog gasa i struje i raspirujući inflaciju.
Čak i sada, u doba godine kada se evropske zalihe obično gomilaju, postoje znaci ograničenja u snabdevanju. Rafinerija nafte OMV Germany izvestila je o "pomami" na lož ulje i dizel. Austrija, Švajcarska i Mađarska su takođe saopštile da će poslednjih meseci pustiti naftu iz rezervi.
Nizak nivo vode na Rajni - važnoj reci za isporuku goriva - ne pomaže. Kada je voda plitka, barže su ograničene u tome koliko mogu da utovare. To otežava otpremu goriva u unutrašnju Evropu iz kontinentalnog čvorišta za trgovinu naftom, posebno pored ključne tačke Kauba, koja se nalazi zapadno od Frankfurta.
Deo problema u stvaranju zaliha je što ga tržište ne podstiče. Trenutno je cena goriva za isporuku u zimskim mesecima snižena u odnosu na avgustovski fjučers ugovor za dizel. Ova struktura, poznata kao "nazadovanje" (engl. backwardation), signalizira zategnuto tržište i obeshrabruje trgovce da stavljaju gorivo u rezervoare za skladištenje.
U skorije vreme, ta struktura je bledela, zbog kombinacije velikih rafinerija, zdravog uvoza - uključujući ruska burad koja još pronalazi put u Evropu - ekonomskih podataka i strahova od recesije, prema analitičarima. Ipak, u poređenju sa istorijskim normama, ona ostaje jaka.