Nafta se stabilizovala nakon rasta u poslednje četiri nedelje, dok su trgovci pratili pretnje po proizvodnju koje dolaze sa dva fronta: oluja u SAD i požari u Kanadi.
Brent se držao iznad 86 dolara po barelu, nakon što je porastao za više od osam odsto u nizu dobitaka od početka juna, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio na nivou od oko 83 dolara.
Očekuje se da će uragan Beril sve više jačati kako se približava teksaškoj obali, dok naftne kompanije prilagođavaju svoje poslovne operacije. Šumski požari u Alberti takođe ugrožavaju snabdevanje.
Opširnije
Nafta oko dvomesečnog maksimuma, u centru pažnje uragan i zalihe u SAD
Uragan Beril je nagovestio potencijalno goru sezonu oluja nego što se očekivalo.
05.07.2024
Nafta na dvomesečnom maksimumu posle pada američkih zaliha
Vladin izveštaj pokazao da su se zalihe sirove nafte u SAD smanjile najviše za skoro godinu dana.
04.07.2024
Nafta blizu dvomesečnog maksimuma, pale zalihe u SAD
Cena nafte je porasla na skoro dvomesečni maksimum zbog znakova značajnog smanjenja američkih zaliha sirove nafte.
03.07.2024
Tenzije i strah od uragana pogurali naftu ka dvomesečnom rekordu
Brent se kretao oko 87 dolara po barelu nakon skoka zabeleženog u ponedeljak, a West Texas Intermediate je koštao više od 83 dolara po barelu.
02.07.2024
Dok Beril "dovodi deo proizvodnje nafte i gasa na moru u opasnost, vlada zabrinutost oko potencijalnog uticaja na infrastrukturu rafinerije - onda kada se oluja spusti na kopno", rekao je Warren Patterson, šef robne strategije za ING Groep NV u Singapuru.
"Bilo kakvi produženi zastoji u rafineriji bili bi loši za sirovu naftu i ujedno povoljni za rafinisane proizvode", dodaje.
Nafta je prošle nedelje dostigla najviši nivo od kraja aprila, pošto su očekivanja za veću potražnju i manje zalihe tokom letnjih meseci podigle cene. Iako je taj uspon naišao na određeni otpor zbog znakova slabosti u Kini, najvećem uvozniku sirove nafte, šira tržišna očekivanja u vezi sa smanjenjem kamatnih stopa Feda - pomogla su jačanju rizičnih sredstava, uključujući robu. Menadžeri novca povećali su svoje neto duge pozicije za brent, četvrtu nedelju zaredom.
Cene
-
Brent za septembarsko poravnanje bio je niži 0,1 odsto, na 86,50 dolara po barelu u 11.38 u Singapuru;
-
WTI za isporuke u avgustu pao je za 0,2 odsto na 82,99 za barel.
Šire gledano, indikatori i dalje ukazuju na solidno tržište. Razlika između dva vremenski najbliža ugovora za brent iznosi 88 centi po barelu, a pre mesec dana je iznosila upola od toga.
Trgovci čekaju da isprate mnoštvo izveštaja ove nedelje koji će baciti svetlo na globalne bilanse sirove nafte. Organizacija zemalja izvoznica nafte - koja je gušila proizvodnju da bi povećala cene - daje svoje mesečne prognoze, kao i Međunarodna agencija za energiju. Pored toga, oglasiće se američka Uprava za energetske informacije.
Na geopolitičkom frontu, reformista Masoud Pezeshkian izabran je za predsednika Irana, a njegova je namera da ponovo započne pregovore sa SAD o značajnom nuklearnom sporazumu. Dalje, šokantni rezultati na izborima u Francuskoj govore da vodi levičarska koalicija, dok u SAD i dalje raste pritisak da Joe Biden napusti trku za predsednika.