Cena nafte je zabeležila najveći skok od marta uoči izveštaja OPEC grupe koji će dati uvid u tržišne izglede.
Brent se trguje nešto ispod 82 dolara po barelu nakon što je u ponedeljak porastao za 2,5 odsto, dok je West Texas Intermediate (WTI) blizu 78 dolara. Izveštaj OPEC će biti praćen kratkoročnim energetskim izgledima iz SAD koji će biti objavljeni kasnije u utorak, a mesečno saopštenje Međunarodne agencije za energiju predviđeno je za sredu.
Cena sirove nafte je porasla u ponedeljak jer su trgovci odlučili da iskoriste pad cena i kupe naftu nakon najvećeg nedeljnog gubitka od početka maja. Ovaj pad cena je usledio nakon odluke grupe OPEC+ da ove godine vrati deo proizvodnje nafte. Zbog pada cena, OPEC+ je pojasnio da može pauzirati ili preokrenuti promene u proizvodnji ukoliko to bude potrebno.
Opširnije
Nafta skače, dok se pažnja usmerava na stope Feda
Nafta je poskupela nakon nedeljnog pada, a tržište još analizira odluku OPEC+ da nastavi sa ograničenom proizvodnjom - koju će potom postepeno povećavati.
10.06.2024
Kinezi nadomestili gubitak Rusa u industrijskoj proizvodnji Srbije
Da nije bilo remonta Rafinerije u Pančevu, međugodišnja stopa rasta prerađivačke industrije u martu bila bi pozitivna, u aprilu čak dvocifrena
08.06.2024
Nafta ide ka nedeljnom gubitku nakon što je plan OPEC+ uzdrmao tržište
Ministri ponovili da će reagovati na sve promene na tržištu.
07.06.2024
Evropske akcije blizu rekordnih nivoa nakon odluke ECB, porasla i cena nafte
Evropske akcije približile su se u četvrtak rekordnim vrednostima nakon što je Evropska centralna banka odlučila da snizi kamatne stope za 0,25 pp.
06.06.2024
Slabi potražnja za naftom u Aziji, Aramco snizio cene za jul
Saudi Aramco je snizio cene za sve tipove sirove nafte koje proizvodi, kada je reč o julskim isporukama za Aziju.
05.06.2024
Prelazak na OIE značiće i da se ukupna energija manje troši
Ljudi ne žele ugalj, naftu ili gas. Radije žele proizvode i usluge koje pruža energija - grejanje doma, javni prevoz ili čelične limove.
05.06.2024
Nafta je u padu od početka aprila zbog zabrinutosti oko potražnje i povećanja ponude izvan Organizacije zemalja izvoznica nafte. Proizvodnja iz Rusije prošlog meseca ostala je iznad nivoa koji je zemlja obećala grupi OPEC+, iako je napravila najdublje rezove u više od godinu dana.
Ipak, vremenski rasponi ukazuju na određeni stepen snage, sa tromesečnom maržom brenta od 1,40 dolara po barelu u nazadovanju - kada se kasniji ugovori trguju sa popustom u odnosu na brze - u poređenju sa manje od jednog dolara pre nedelju dana.
Trgovci takođe očekuju odluku Federalnih rezervi o kamatnoj stopi koja treba da bude saopštena u sredu. Zbog snažne ekonomije i još uvek visoke inflacije u SAD, investitori su smanjili očekivanja da će Fed uskoro promeniti svoju politiku kamatnih stopa. Snaga američkog dolara, koja je rezultat ovakvih očekivanja, dodatno vrši pritisak na cene nafte.
"Trgovci će gledati dalje od narativa Feda o višim i dužim stopama", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte. "Učesnici na tržištu se nadaju da će iskoristiti neki optimizam oko predstojeće letnje potražnje."
Cene:
- Brent za avgustovsko poravnanje je malo promenjen na 81,68 dolara po barelu u 7.45 ujutru u Londonu.
- WTI za isporuku u julu bio je stabilan na 77,82 dolara po barelu.