Posle stalnog rasta tokom dve godine, cena kakao zrna je naglo porasla početkom 2024, a fjučers ugovori su se više nego udvostručili za tri meseca - da bi u martu dostigli duplo veći nivo od prethodnog rekorda. Ovaj progres svoje korene vuče sa malih zapadnoafričkih farmi, ali takođe uključuje klimatske promene i zamršenost tržišta fjučersa.
Najnoviji cenovni nalet delimično je vođen jednom vrstom finansijskih previranja koja se može desiti kada cene roba rastu tako brzo da prevazilaze strategije za zaštitu od volatilnosti. Gotovo je sigurno da će čokolada biti skuplja i čak može doći u manjim pakovanjima.
Sve i da cene olabave sa sadašnjih nivoa, verovatno će ostati povišene godinama unapred.
Opširnije
Vanili preti poskupljenje posle ciklona koji je potopio useve
Dve omiljene slatke poslastice se suočavaju sa problemima.
04.04.2024
Obala Slonovače povećala otkupnu cenu za kakao za 50 odsto
Obala Slonovače pristala je da plati farmerima kakaoa više za njihova zrna.
02.04.2024
Čokoflacija: kad slatko postane gorko
Cene kakaovca skočile su za čak 170 odsto od početka 2023. godine!
05.04.2024
Cena kakaoa blizu neverovatnih 10.000 dolara po toni
Cena kakaoa se popela blizu neverovatnih 10.000 dolara po toni u Njujorku, jer globalna nestašica za ovom sirovinom potresa tržište i podiže cenu čokolade.
26.03.2024
Ekonomisti vole da kažu da su "lek za visoke cene - visoke cene", jer one mogu da smanje potražnju i podstaknu povećanje ponude, ili da dovedu do oba. Ipak, situacija sa kakaom pokazuje koliko ta ideja može biti zamršena u praksi, imajući u vidu složenost tržišta i jasne činjenice: na primer, koliko je vremena potrebno da izraste novo drvo kakaoa.
Fjučersi kakaoa u Njujorku i Londonu su porasli više nego ikada - gledano u nominalnim dolarima, čime su nadmašili maksimume iz 1977. godine, kada se svet suočio sa još jednom nestašicom kakaoa.
Fjučers ugovori kojima se trguje u Njujorku su 19. aprila dostigli dnevni rekord od 11.722 dolara po toni, dok je zrno kakaoa u Londonu dostiglo vrhunac iznad 9.000 funti po toni (oko 11.000 dolara).
U nedeljama koje su usledile, cene su pale za skoro trećinu.
Pre ovog skoka, fjučersi u Njujorku su uglavnom ostali ispod 3.500 dolara od 1980-ih godina. Rekordna kriza u snabdevanju izazvala je nagli porast, a svet je na putu da zaokruži i treću godinu deficita ove robe. Očekuje se da će proizvodnja u 2024. biti manja od potražnje za 374.000 tona, prema Međunarodnoj organizaciji za kakao, dok proizvođač Barry Callebaut očekuje zaostatak od oko 500.000 tona, što je otprilike desetina globalnog tržišta.
Za razliku od većine useva koji se uzgajaju za globalna tržišta robe, kakao se ne proizvodi na velikim plantažama, već na malim farmama, od kojih su mnoge u zapadnoj Africi i dominiraju ovom trgovinom decenijama. I dalje se predviđa da će Obala Slonovače i Gana snabdevati 53 odsto svetskog tržišta kakaoa u tekućoj sezoni.
Nekoliko faktora koji su doveli do smanjenja proizvodnje:
-
Kiša i suša bile su izraženije nego inače u zapadnoj Africi;
-
Poplavljena polja su pogoršala širenje bolesti i virusa koji ubijaju drveće, a osim toga - stabla stare;
-
Mali farmeri u Obali Slonovače i Gani dugo su bili nedovoljno plaćeni u poređenju sa poljoprivrednicima u drugim zemljama, pošto vlade određuju cene pre svake nove sezone rasta;
-
Niska zarada je ometala sposobnost farmera da ulažu u poboljšanja i da se bore protiv bolesti, ograničavajući tako kakao drvo i njegov prinos.
Rekordna nestašica kakaoa, izazvana ovim faktorima, može da objasni generalno višu tendenciju cena, a neki trgovci i analitičari kažu da bi cene mogle porasti iznad 15.000 dolara po toni pre kraja godine. Više o ovoj temi na LINKU.