Kineske rudarske kompanije i proizvođači baterija stvaraju bliže veze jer ubrzani prelazak na električna vozila naglašava problem nedostatka onog metala koji je ključ za revoluciju čiste energije.
Litijum je skočio za više od 400 odsto u Kini tokom prošle godine, što je uznemirilo Peking i izazvalo nalet poslova od Argentine do Zimbabvea. Proizvođači baterija trkaju se da obezbede zalihe litijuma, srebrnobelog materijala koji se koristi u agregatima, jer potražnja električnih vozila izaziva sve veći rast cena.
Kineski proizvođač baterija Gotion High-tech Co. razmišlja o saradnji sa argentinskim državnim rudarskom kompanijom JJujuy Energía y Minería Sociedad del Estado, dok razmatra izgradnju rafinerije litijum-karbonata u regionu. U Zimbabveu, Chengxin Lithium Group Co. i Sinomine Resource Group Co. osnivaju zajedničko preduzeće za istraživanje metala.
"Mnogi novi projekti uključuju manje igrače u Kini koji žele da obezbede inostrano snabdevanje resursima, što je strategija koju je Kina primenila da bi stekla kontrolu nad lancem snabdevanja", rekao je Allan Ray Restauro, analitičar BloombergNEF-a. Nacionalizacija u nekim zemljama može predstavljati rizik za tu strategiju, rekao je on.
Kineski rudarski gigant Tianqi Lithium Corp. udružuje se sa proizvođačem baterija CALB. Kompanije će investirati, sarađivati i istraživati oblasti koje uključuju proizvodnju baterijskih ćelija i rafinaciju litijumove soli, nakon potpisivanja odvojenog ugovora o snabdevanju.
Kineska dominacija u industriji metala za baterije takođe primorava SAD i Evropu da reaguju jer su problemi u lancu snabdevanja tokom pandemije pokazali koliko je važno imate materijale dostupne na lokalnom nivou. Bidenova administracija je nastojala da ubrza američku proizvodnju ključnih metala za baterije, dok je kompanija za trgovinu robom Trafigura Group u ponedeljak objavila planove za investiranje u novu rafineriju litijuma u Velikoj Britaniji.