Cena zlata je nastavila da raste i sada se približila rekordu usled nagađanja da bi Federalne rezerve mogle da promene svoju monetarnu politiku. Pored toga, zlatu naruku idu i geopolitički rizici.
Zlato je skočilo 0,8 odsto na 2.130,96 dolara po unci, što je malo manje od rekordnih od 2.135,39 dolara, koliko je dostiglo četvrtog decembra prošle godine.
Plemeniti metal je poskupeo skoro 100 dolara u proteklih pet dana, zahvaljujući kombinaciji očekivanja monetarnog popuštanja, geopolitičkih tenzija i rizika od rasprodaje na tržištu akcija. Ova promena je iznenadila analitičare koji su rekli da bi razlog makar delimično mogao biti i sam impuls.
Opširnije
Zlato poskupelo nakon izveštaja o inflaciji u SAD
Plemeniti metal je došao do najviše cene od početka februara nakon što su objavljeni podaci o potrošačkim cenama mereni PCE indeksom.
01.03.2024
Zlato bi u 2024. godini moglo do novih rekordnih vrednosti
Većina analitičara iz regiona je optimistično povodom rasta cena zlata.
01.01.2024
Ekonomisti nisu bili ovako kritični prema Fedu u 13 godina
U anketi Nacionalne asocijacije za poslovnu ekonomiju, 21 odsto ispitanika smatra da je stav Feda previše restriktivan.
12.02.2024
Sve veći rizik od korekcije - naročito nakon objavljivanja podataka o proizvodnji u SAD - možda je ubedio neke investitore da prodaju akcije i kupe zlato, rekao je Ole Hansen, strateg u Saxo Bank A/S.
Iako je neizvesno kada će Fed preokrenuti politiku, znaci da je preokret sve bliži guraju zlato još od sredine februara. Tržišta svopova pokazuju da su šanse za smanjenje stope u junu skoro 60 odsto, što nije bilo slučaj početkom prethodnog meseca. Niže cene zaduživanja su obično dobra vest za plemeniti metal, koji ne nosi nikakvu kamatu.
Upravo ta neizvesnost navela je neke analitičare da dovedu u pitanje održivost nedavnog oštrog skoka cene zlata.
"Mislimo da je napredak na staklenim nogama", rekao je Thu Lan Nguien iz Commerzbanka. "Ne bismo bili iznenađeni da vidimo malu korekciju u narednim danima jer će neki ulagači želeti da unovče dobitke", dodao je.
Nedavno poskupljenje je takođe pokazalo sve veću razliku između cene zlata i cene ETF-ova koji su zasnovani na zlatu. Obim portfelja SPRD Gold Shares fonda, koji je najveći svetski ETF baziran na zlatu, u ponedeljak je pao za 0,3 odsto. Nakon pada, portfelj ovog ETF-a je najniži od jula 2019. godine.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
2.131,67 USD
+17,195 +0,81%
cena na otvaranju
2.114,04
prethodna cena na zatvaranju
2.114,475
ovogodišnja zarada
2,8773909587102%
dnevni raspon
2.110,55 - 2.141,79
raspon u 52 nedelje
1.809,50 - 2.141,79
Odlivi su delimično nadoknađeni stalnom tražnjom centralne banke za plemenitim metalom, što je pomoglo da cene ostanu visoke iako su realne kamatne stope porasle prošle godine. Zlatu naruku ide i situacija u Kini, gde su potrošači tražili način da se zaštite od previranja na berzi i sektoru nekretnina u zemlji.
U prvim mesecima ove godine, uloga zlata kao sigurne investicije je postala još bitnija zbog geopolitičkih rizika, a i zbog napada na brodove u Crvenom moru. Tenzije na istoku, ekonomski problemi u Kini i predsednički izbori u SAD na kraju godine mogli bi da dovedu do još uzbuđenja.
S druge strane, zlato i dalje nije blizu nivoa od pre više od 10 godina, ako obračunamo cenu zlata po isključenju inflacije. Zlato je od početka milenijuma napredovalo za više od 600 odsto, iako cena po isključenju inflacije ostaje ispod maksimuma od 850 dolara po unci iz januara 1980. godine. U današnjim uslovima, za probijanje tog rekroda trebalo bi da cena zlata skoči na više od 3.000 dolara po unci.