Cena nafte na svetskom tržištu u petak ujutru je stabilna nakon što je u četvrtak završila trgovanje na najvišem nivou u poslednje tri nedelje zbog tenzija na Bliskom istoku. Sjedinjene Američke Države (SAD) i pobunjenička grupa Huti nastavljaju u Crvenom moru da razmenjuju vatru koja uznemirava globalno brodarstvo.
Vrednost referentne nafte brent iznosi oko 79 dolara po barelu nakon što je u četvrtak porasla za 1,6 odsto, dok se West Texas Intermediate (WTI) trguje po ceni koja iznosi nešto više od 74 dolara. WTI je u četvrtak porastao za oko dva dolara zbog pada zaliha u SAD.
SAD je pokrenuo višestruke napade na položaje Hutija u Jemenu, ali grupa nastavlja da preti brodovima u Crvenom moru. Predsednik Joe Biden je rekao da će se američki udari nastaviti.
Opširnije
Nafta rasla nakon dva nova napada na Bliskom istoku
Cena nafte brent je premašila 78 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate (WTI) prešao 73 dolara.
18.01.2024
Cena nafte stabilna uprkos tenzijama na Crvenom moru
Cena nafte na svetskom tržištu je stabilna uprkos tome što su nastavljeni napadi Hutija na brodove u Crvenom moru.
16.01.2024
Malo verovatno da ostanemo bez iračke nafte, ali sukobi u Crvenom moru ipak izazov
Situacija na Crvenom moru ugrožava i isporuku gasa i nafte sa Bliskog istoka.
16.01.2024
Naftni tankeri zaobilaze Crveno more nakon vazdušnih udara u Jemenu
Vlasnici naftnih tankera prestali su u petak da šalju svoje brodove kroz južno Crveno more nakon vazdušnih napada SAD i Velike Britanije u Jemenu.
12.01.2024
Nafta se bori da postavi održivi pravac od kraja 2023. godine, međutim, i dalje naizmenično raste i pada iz nedelje u nedelju, a na njen rast i pad utiču tenzije na Bliskom istoku, opklade trgovaca o ranijem ili kasnijem smanjenju kamatnih stopa Federalnih rezervi, ali i vrednost dolara. Pored toga, Međunarodna agencija za energiju (IEA) predviđa da tržište ove godine izgleda dobro snabdeveno s obzirom na proizvodnju iz SAD, Brazila, Kanade i Gvajane.
Američke komercijalne zalihe sirove nafte pale su za 2,5 miliona barela prošle nedelje na najniži nivo od oktobra, saopštila je Uprava za energetske informacije. Dok je izvoz nafte bio snažan, uvoz je takođe u porastu jer rafinerije koriste jeftine i obilne kanadske zalihe. Između ostalog, hladno vreme je obuzdalo američku proizvodnju škriljaca.
Glavna zabrinutost zbog tenzija na Bliskom istoku - uključujući rat između Izraela i Hamasa i udare između Irana i Pakistana - jeste da će Teheran biti direktno uvučen u sukob. To bi moglo ugroziti proizvodnju sirove nafte ili dodatno otežati prevoz tereta iz regiona koji pumpa oko trećine globalne ponude.
"Pojačavanje neprijateljstva u Crvenom moru povećava rizike za snabdevanje naftom", izjavili su analitičari ANZ Group Holdings Ltd. Daniel Hynes i Soni Kumari. Ipak, ponuda je i dalje dovoljna, uz zdrav izvoz iz Rusije i Irana, dok je potražnja slaba, kažu oni.
Cene:
- Brent za martovsko poravnanje bio je niži za 0,1 odsto na 78,99 dolara po barelu u 13.43 u Singapuru. Brent je u četvrtak završio na 79,10 dolara, što je najviši nivo zatvaranja od 27. decembra.
- WTI za isporuku u februaru porastao je za 0,1 odsto na 74,14 dolara za barel.