Moskva je ponovo odbila da priključi dodatne kapacitete gasovoda koji je ponudila Ukrajina, zbog čega evropski kupci nagađaju šta će biti sa snabdevanjem, dok i budući tokovi na trasi Severnog toka takođe ostaju neizvesni.
Na mesečnoj aukciji u ponedeljak, ruski Gazprom PJSC odlučio je da u avgustu ne rezerviše dodatne kapacitete za otpremu gasa u Evropu ukrajinskim gasovodima. Zbog toga su isporuke ka kontinentu "tesne", a raste i zabrinutost da se veza Severnog toka možda neće u potpunosti vratiti kada se popravka i održavanje sistema završi kasnije ove nedelje.
Severni tok je glavna trasa za izvoz ruskog gasa u Evropu koji je obustavljen 11. jula na deset dana zbog planiranog godišnjeg održavanja. Tranzitna linija preko Ukrajine je trenutno jedini put za isporuke gasa evropskim zemaljama, dok je gas iz Turskog i Plavog toka namenjen Turskoj i državama južne i jugoistočne Evrope.
Ruski pritisak na snabdevanje gasom uznemirio je tržište, a evropski standardni fjučersi su ove godine više nego udvostručeni. Nemačka je prošle nedelje počela da povlači gas iz zaliha koje je gomilala za zimu, dok je Mađarska proglasila "vanredno stanje u oblasti energetike".
Ukrajina je u brojnim prilikama pozivala Gazprom da poveća protok preko graničnog prelaza Sudzha kako bi povećao snabdevanje Evropi – opciju koju je Rusija odbijala nedeljama. Druga granična tačka, Sokhranovka, stavljena je van upotrebe u maju zbog borbi u istočnoj Ukrajini.
Da stvar bude još gora, još jedna ključna rezervna ruta - naftovod Yamal-Evropa koji prolazi kroz Belorusiju i Poljsku -- više nije opcija nakon što je Moskva sankcionisala vlasnika poljskog dela konekcije u maju.
Naravno, Gazprom i dalje može rezervisati dodatne kapacitete na ukrajinskim gasovodima na dnevnim aukcijama, iako bi takav potez bio neobičan.
Ruska kompanija može da isporučuje 77,2 miliona kubnih metara gasa dnevno preko Sudzha u skladu sa ugovorom o tranzitu sa Ukrajinom, ali je nedeljama održavala protok na oko 42 miliona. Da su Rusi u potpunosti isporučili dogovorene količine i dodali 15 miliona kubnih metara na aukciji u ponedeljak, ukupan obim protoka preko Sudzha bio bi jednak oko 30 odsto maksimalnog kapaciteta Severnog toka.
Moskva je u junu smanjila protok gasovoda Severni tok za više od polovine, navodeći kao razlog kašnjenja u održavanju gasnih turbina zbog kanadskih sankcija. Jedna turbina koja se nasukala u Montrealu prebačena je u Nemačku u nedelju i očekuje se da će stići u Rusiju za oko nedelju dana, piše Komersant. Ipak, neki kupci u Evropi izrazili su zabrinutost da se gasovod - zaustavljen radi odvojenog godišnjeg održavanja prošle nedelje - možda neće u potpunosti vratiti na sistem kada se radovi završe 21. jula.
U ponedeljak je takođe održano nekoliko godišnjih aukcija kapaciteta, bez rezervacija.