Dva najveća proizvođača nikla na Filipinima planiraju da ulože po oko milijardu dolara u izgradnju fabrika za preradu, rekli su njihovi najviši rukovodioci, podstičući vladin trud da razvije industriju minerala te zemlje jugoistočne Azije.
Nickel Asia Corp. razmatra treću fabriku za luženje kiseline pod visokim pritiskom u blizini rudarskog projekta na poluostrvu Pujada u južnoj provinciji Davao, i nalazi se u "konačnim pregovorima" o sticanju prava na upravljanje, rekao je predsednik i glavni izvršni direktor Martin Antonio Zamora u intervjuu u sredu na marginama rudarske konferencije u Manili.
"Ako uspešno steknemo prava na rudnik Pujada, on može da primi jednu fabriku za luženje kiseline pod visokim pritiskom", rekao je Zamora, dodajući da bi fabrika od 30.000 metričkih tona koštala oko milijardu dolara ili više, u zavisnosti od tehnologije.
Opširnije
EV pomogla da prodaja automobila u Evropi skoči za 21 odsto
Kupci u Nemačkoj su registrovali gotovo 87.000 potpuno električnih vozila u avgustu.
20.09.2023
Von der Leyen: Neophodna istraga kineskih subvencija za EV
Evropska unija treba da istraži kinesku podršku električnim vozilima i ogromne subvencije koje daje toj industriji.
20.09.2023
Tinjaju tenzije Kine i Nemačke oko električnih vozila
Nemačka ministarka spoljnih poslova Annalena Baerbock rekla je da Evropska unija mora manje da zavisi od Kine.
18.09.2023
Druga kompanija, Global Ferronickel Holdings Inc. u pregovorima je sa kineskom firmom o svom prvom postrojenju za luženje kiseline pod visokim pritiskom, kapaciteta oko 40.000 metričkih tona, koje će biti izgrađeno u blizini kompanijskih rudnika u južnoj provinciji Surigao, rekao je predsednik Dante Bravo u intervjuu. On je odbio da imenuje tu kinesku kompaniju, pozivajući se na sporazum o neotkrivanju podataka, ali je rekao da će projekat zahtevati ulaganje od najmanje milijardu dolara.
"Verujemo da je tajming dobar jer su sva ova pitanja ili tehnologije u vezi sa obradom već rešena", rekao je on. Oba planirana projekta su predmet studija izvodljivosti kompanija, rekli su rukovodioci.
Filipini, drugi po veličini svetski dobavljač nikla, koji je i najveći kineski dobavljač, guraju rudarske kompanije da investiraju u prerađivačke kapacitete - umesto da samo isporučuju sirovu rudu - kako bi postali glavni igrač u lancu snabdevanja za električna vozila. Zemlja razmatra da prati najvećeg izvoznika nikla, Indoneziju, tako što će oporezovati izvoz rude nikla kako bi privukla ulaganja u fabrike za preradu.
Nickel Asia, delimično u vlasništvu japanske kompanije Sumitomo Metal Mining Co., vodi jedine dve fabrike za preradu tog metala na Filipinima koji se koristi za proizvodnju nerđajućeg čelika i baterija za električna vozila. Partnerstvo sa Sumitomom za treću fabriku bila bi "podrazumevana strategija", ali Nickel Asia je takođe otvorena za druge strane investitore, rekao je Zamora.
Filipini bi mogli da dobiju još dve ili tri fabrike za preradu, ali oporezivanje izvoza rude nikla kako bi se rudari podstakli da investiraju u sektor može biti kontraproduktivno, kaže Zamora. To će rudarskim kompanijama samo otežati zaradu, rekao je on, dodajući da bi bolja strategija bila da se kompanijama olakša proces za dobijanje dozvola za nove rudnike.
Global Ferronickel se nada da će postići "konačni sporazum" sa kineskom kompanijom do prvog kvartala 2024. o investiranju u fabriku za preradu i očekuje da će je finansirati putem duga i kapitala, rekao je Bravo.
"Mislimo da je to veoma održivo, imamo tonažu i čini se da je lokacija idealna. I sada imamo podršku vlade, koja kaže da mogu da daju podsticaje i ubrzaju proces izdavanja dozvola", rekao je on.