Kineski napor da kontroliše izvoz galijuma doveo je cene ovog metala koji se koristi u poluprovodnicima do desetomesečnog maksimuma, dok dobavljači čekaju zvanična odobrenja za isporuke u inostranstvo.
Kineski proizvođači ovog specijalizovanog metala moraju da dobiju dozvolu za izvoz prema pravilima koja su stupila na snagu 1. avgusta. Iako su neki izvoznici podneli zahtev za odobrenje, očekuju da proces može potrajati nekoliko nedelja, prema informacijama ljudi upućenih u ovu temu, koji nisu želeli da budu imenovani jer informacije nisu javne.
Tako je globalno tržište sada suočeno sa smanjenjem snabdevanja koje bi moglo da se protegne i nakon avgusta - čak i ako izvoznici na kraju dobiju odobrenje. Cena galijuma je skočila više od 50 odsto od kako je Kina objavila svoja ograničenja početkom jula, pokazuju podaci Fastmarketsa, što ukazuje na zategnuto tržište.
Opširnije
Kineski sektor čipova skočio na berzi zbog nove tehnologije
Kineske firme za čipove u velikoj meri trenutno zavise od stranih dobavljača poput ASML Holdinga i Tokyo Electrona.
02.08.2023
Zaboravite Kinu, vruće rudarske investicije su iz Saudijske Arabije
Kina je godinama bila dominantni kupac i ključni izvor finansiranja
06.08.2023
Investicije u rudarstvo ublažavaju nestašicu ključnih minerala
Rast potrošnje na nove rudarske projekte.
11.07.2023
McKinsey upozorava na nestašicu metala za čistu energiju
McKinsey je još jedna kompanija koja upozorava na nestašicu metala za zelenu tranziciju.
05.07.2023
Kina otežava izvoz sirovina za pravljenje čipova
Ove dve vrste metala nisu posebno retke, ali Kina dominira u njihovom procesiranju.
04.07.2023
"Većina glavnih potrošača u inostranstvu ima zalihe materijala, što može održati njihovu proizvodnju tokom ovog privremenog zastoja u snabdevanju", rekao je Dan Manaig, direktor globalne prodaje i strategije kineskog rafinerijskog preduzeća Wuhan Tuocai Technology Co. Međutim, eventualne odbijenice među prvom turom zahteva za izvoz stvorile bi veću pravu zabrinutost za snabdevanje i tržište bi reagovalo povećanjem cena, dodao je.
Kina je prošlog meseca uvela ograničenja za galijum i još jedan metal, germanijum. Ograničenja - viđena kao uzvraćanje udarca Pekinga u borbi sa Zapadom u vezi tehnologije - izazvala su strah kod globalnih kupaca i izazvala reakcije viših zvaničnika u SAD. Prema podacima EU, Kina rafinira oko 94 odsto svetskog galijuma.
Galijumom se trgovalo po ceni od 400 dolara po kilogramu 9. avgusta, što je najviša cena od sredine oktobra prošle godine, pokazuju podaci Fastmarketsa.
Izvoz galijuma i germanijuma kompanije Wuhan Tuocai je zaustavljen, rekao je Manaig, i očekuje da će odobrenje za nove isporuke trajati šest do osam nedelja. Dozvole će važiti do šest meseci, dodao je.
Ograničenja se posmatraju kao Pekingova upotreba svoje dominantne uloge u metalima kako bi uzvratio udarac američkim i evropskim naporima da zaustave kinesku industriju poluprovodnika. Zapadne vlade pokušavaju da smanje svoju zavisnost od azijskog diva za niz ključnih minerala. Galijum se takođe koristi u radarima mornarice na brodovima za odbranu od vazdušnih i raketnih napada, kao i u radarima kopnenih snaga i marinaca za otkrivanje raketa, artiljerije, minobacača, krstarećih raketa i bespilotnih letelica.
Prema procenama Shanghai Metals Marketa, Kina je izvozila oko 80 do 90 tona galijum oksida i 50 tona galijumskog oksida godišnje pre ograničenja, što se poredi sa domaćom proizvodnjom od oko 700 tona galijuma.
(Najnovije informacije su dodate u četvrtom i sedmom pasusu. Prethodna verzija je ispravila procenu proizvodnje galijuma u poslednjem pasusu.)